Larry i jego żona Carol mieszkają w Nowym Jorku na Manhattanie. Pewnego dnia spotykają swych sąsiadów - sympatyczne starsze małżeństwo. Paul i Lillian zapraszają ich na kawę. Następnego dnia dowiadują się, że sąsiadka nie żyje. Jej mąż Paul nie wygląda na załamanego. Jest podekscytowany i dziwnie ożywiony. Carol zaczyna podejrzewać, że starszy pan uśmiercił swoją małżonkę. Postanawia przeprowadzić prywatne śledztwo w sprawie zabójstwa, choć Larry jest przekonany o niewinności spokojnego sąsiada.

Clark Griswold postanawia zorganizować piękne święta całej rodzinie. Przyłączają się do nich jego rodzice i teściowie. Wydawałoby się, że te święta będą szczególne. I były. Ale z powodu licznych wpadek. Pięknie przyozdobiony dom nie chciał się świecić, pojawił się brat Clarka, choinka była za duża, zabrakło premii z zakładu pracy. To tylko część katastrof, jakie nawiedziły dom bohatera. A to dopiero początek kłopotów...

Dekoratorka wnętrz Jan Morrow i kompozytor Brad Allen korzystają z jednej linii telefonicznej. Brad całymi dniami okupuje linię, rozmawiając ze swoimi dziewczynami, co niezwykle drażni Jan i wzmaga między nimi niechęć. Oboje jednak nigdy się nie widzieli i kiedy przypadkiem się spotykają, Brad postanawia dodać Jan (która go nie rozpoznaje) do listy swoich zdobyczy. Znając jej niechęć do własnej osoby, decyduje się udawać przed nią niewinnego teksańskiego chłopaka o nazwisku Rex Stetson. Film, nominowany do Oskara w pięciu kategoriach, otrzymał statuetkę za najlepszy scenariusz.

Lata sześćdziesiąte. Za ścianami domów zapomnianego przez Boga i ludzi osiedla, którego budowę przerwano w połowie, kryje się wiele ludzkich tajemnic. By je zgłębić, miejscowy listonosz nie tylko czyta cudze listy zanim je doręczy, ale także z upodobaniem podgląda sąsiadów. Idąc za jego przykładem, Thomas, dwunastoletni syn rzeźnika, zaczyna wtykać nos w sprawy dorosłych... Czarny humor van Warmerdama skłania krytyków do porównań z Jacques'em Tati, z którym łączą go surrealistyczne sytuacje, oraz z Akim Kaurismäkim, który wydobywa pokłady absurdu z przysłowiowej niekomunikatywności ludzi północy. Film rozpoczyna się jak satyra na pruderyjne małomiasteczkowe społeczeństwo, by przerodzić się w gorzką rodzinną komedię i zakończyć jak ponura baśń.

Szwedzcy badacze przyjeżdżają do Norwegii, aby dowiedzieć się, jak poprawić ergonomię zabudowy kuchennej, z której korzystają samotni mężczyźni. Folke Nilsson (Tomas Norström) zostaje przydzielony do badania nawyków i przyzwyczajeń Isaka Bjørvika (Joachim Calmeyer). Zgodnie z zasadami instytutu badawczego, Folke musi siedzieć w kuchni Isaka i obserwować go z wysokiego krzesła, sporządzając notatki. Nie wolno mu jednak rozmawiać z podmiotem badania. Zaniepokojony sytuacją Isak przestaje korzystać ze swojej kuchni i obserwuje Folke'a przez dziurę w suficie. Stopniowo dwaj samotni mężczyźni pokonują wzajemną nieufność Norwegów i Szwedów względem siebie, stając się przyjaciółmi.

Życie w Hinckley Hills toczy się tak spokojnie i leniwie, że Ray Peterson gotów jest spędzić wakacje nie wyjeżdżając z domu. Zwłaszcza że przyjaciele sugerują mu udział w szczególnej atrakcji: podglądaniu nowych sąsiadów. A Klopekowie zachowują się rzeczywiście dziwnie: bo czy ktoś normalny kopałby po nocy ogródek w środku burzy? Kiedy więc jeden z sąsiadów znika w tajemniczych okolicznościach, na Klopeków padają najgorsze podejrzenia. Ray postanawia sprawdzić ich słuszność...

April Burns mieszka wraz ze swoim chłopakiem Bobbym w małym apartamencie w dzielnicy East Side Nowego Yorku. Żeby spędzić więcej czasu ze swoją umierającą matką Joy, April zaprasza swoją konserwatywną rodzinę na Święto Dziękczynienia. Tuż przed przyjazdem gości odkrywa, że jej kuchenka nie działa. Rozpoczynają się poszukiwania miłych sąsiadów, którzy użyczą swojej. Na domiar złego, tuż po przybyciu rodziny, zaczyna ona narzekać na styl życia April...

Bohaterem filmu jest Francois Pignon, życiowy nieudacznik. Żona rozwiodła się nim, zaś syn unika kontaktów uważając go za ostatniego nudziarza. Jedynym jego osiągnięciem jest praca księgowego w fabryce prezerwatyw. Pewnego dnia Francois wpada w popłoch, bowiem pocztą pantoflową dowiaduje się, że wkrótce ma zostać zwolniony z pracy. Postanawia zrobić absolutnie wszystko, żeby do tego nie dopuścić. Nowo poznany przyjaciel podsuwa mu absurdalny z pozoru pomysł - Francois ma dyskretnie rozpuścić plotkę, że jest... homoseksualistą.

Joan Allen wciela się w rolę Terry - żony i matki czterech córek, która niespodziewanie zostaje opuszczona przez męża. Swój gniew i frustrację topi w alkoholu, gdy pewnego dnia zakwita przyjaźń pomiędzy nią a sąsiadem (Kevin Costner). Denny, dawna gwiazda baseballu, a obecnie DJ radiowy staje się najpierw wspaniałym kumplem do picia, a następnie ich zażyłość przeradza się w coś więcej. Jak jednak Danny poradzi sobie z pięcioma kobietami, które dobrze wiedzą czego chcą? Czy Terry znajdzie lekarstwo na swoją złość?

"Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki" to prawdziwy hit wśród komedii ostatnich lat. Rick Moranis ("Pogromcy duchów", "Krwiożercza roślina") występuje w roli zaabsorbowanego swoją pracą wynalazcy. Najnowsze odkrycie - maszyna do miniaturyzacji - przez przypadek zmniejsza jego dzieci, które muszą teraz stawić czoła niebezpieczeństwom, o jakich nie śniły w najkoszmarniejszych koszmarach. Ich własne podwórko to prawdziwa dżungla, gdzie muszą walczyć z monstrualnych rozmiarów robalami, zmykać przed koszącym lotem pszczół i gdzie czyha jeszcze wiele innych potworności. Film został wyreżyserowany przez Joe Johnstona - nagrodzonego Oscarem autora efektów specjalnych do "Poszukiwaczy Zaginionej Arki".

Henry (Luke Wilson) dowiaduje się, że zostało mu tylko kilka tygodni życia. Porzuca swoją dotychczasową egzystencję i kupuje naprędce dom, aby spędzić ostatnie dni w samotności. Jednak w realizacji tego planu skutecznie przeszkadzają mu nowi sąsiedzi...

Mieszkający w Los Angeles autor sztuk teatralnych Peter szuka inspiracji. Zaprzyjaźnia się z ośmioletnią dziewczynką z porażeniem mózgowym, która, podobnie jak on, nie znosi bezustannie szczekającego psa sąsiada. Znajomość nie tylko podsuwa pisarzowi wiele interesujących pomysłów, ale również, ku zadowoleniu żony Petera, przekonuje go, że byłby wspaniałym ojcem.

Carter Webb to scenarzysta telewizyjny. Właśnie rozpadł się jego kolejny związek z kobietą. Porzuciła go znana aktorka. Ze złamanym sercem Carter opuszcza Los Angeles. Jedzie do chorej babci mieszkającej na spokojnym przedmieściu Detroit, by się nią zaopiekować. Po przyjeździe nawiązuje znajomość z sąsiadką babci, Sarą Hardwicke, i jej dwiema córkami. Carter szybko odkrywa, że każda z tej trójki ma, jak on sam, osobiste problemy. Znajomość z nimimi pozwala mu zrozumieć, że to, co wydawało mu się końcem, jest początkiem czegoś zupełnie innego. Dzięki Sarze odnajduje w końcu prawdziwą miłość, której zawsze szukał.

Kiedy sąsiedzi Flodderów przygotowują uroczyste święto, Ci nagle i niespodziewaniewracają z zagranicy psując nie tylko humor ale i uroczystość ...