Filmo siužetas suskaidytas į epizodus, kuriuos sieja Šventojo Gralio užduotis ir Terry Gilliamo animaciniai intarpai. Filmo pradžioje karalius Artūras renka riterius savo Apvaliajam Stalui. Po kelių nesėkmių galiausiai prie jo prisijungia seras Bedeveras Išmintingasis seras Lanselotas Narsusis, seras Galahadas Tyrasis, seras Robinas Ne Toks Narsus Kaip Seras Lanselotas ir seras Kuris Šiame Filme Nepasirodo. Riteriams Dievas duoda užduotį surasti šventąjį Gralį. Beieškodami riteriai susiduria su įvairiais pavojais: Juodligės pilies merginomis, Riteriais, kurie sako Ni, triušiu žudiku ir kt. Filme gausu kitų epizodinių veikėjų: valstiečiai anarchosindikalistai, vienuoliai, giedantys lotyniškai, ragana, Pelkės pilies karalius ir jo sūnus, burtininkas, Mirties Tilto sargas, prancūzai. Periodiškai pasirodo elementų, susijusių su kregždėmis.

Brajanas gimė arklidėje visai netoli Jėzaus, todėl yra laikomas mesiju, o visos jo pastangos įtikinti savo sekėjus, kad taip nėra, bevaisės. Dėl aštrios religinės satyros filmą nepalankiai sutiko daugelis religinių bendruomenių vadovų. 2009-aisiais, po 30 metų, draudimas rodyti šį filmą galiausiai buvo atšauktas Velso Aberistvito miestelyje. Tuo tarpu Švedija, pasinaudodama dėl šio filmo kilusiu triukšmu, savo šalyje „Brajano gyvenimą“ reklamavo kaip „filmą, kuris toks smagus, kad buvo uždraustas Norvegijoje“.

„Monty Python“ (arba „The Pythons“, „pitonai“) – anglų komikų trupė, išgarsėjusi per BBC rodytu savo trumpų komiškų televizijos spektaklių serialu „Monti Paitono skraidantis cirkas“ („Monty Python’s Flying Circus“). Serialui sulaukus pasisekimo, komikai ėmė rengti turus, spektaklius scenoje, sukūrė 4 pilnametražius filmus, išleido daugybę knygų ir albumų. Šis filmas sudarytas iš keleto komiškai trenktų novelių, kurios, garsiojo šešeto nuomone, turėtų tam tikra prasme atsakyti į tokį neaiškų klausimą, kankinantį mus įvairiais gyvenimo etapais, – kur ta gyvenimo prasmė?