Действието е ситуирано през 1942 г., а историята разказва за група съветски войници, които успяват да преминат коритото на река Волга и да се настанят в близост до вражеските германски сили. Останалата част от руската армия не успява да премине реката и плановете за контраофанзива не се осъществяват. Надеждата се крие в групата войници, които са заели позиции в малка крайбрежна къща и следят действията на врага.
През 1931 г., по време на своя творчески възход, съветският режисьор Сергей Айзенщайн заминава за Мексико, за да заснеме новия си филм със заглавие "Que Viva Мексико" /"Да живее Мексико"/. Току-що отхвърлен от Холивуд и под нарастващия натиск да се завърне в сталинистка Русия, Айзенщайн пристига в град Гуанахуато. Придружаван от своя гид Паломино Канедо, Айзенщайн преживява жестоко връзките между Ерос и Танатос, секса и смъртта, щастлив да да пресъздаде ефекта им в киното, изстрадани от него в реалния живот.
В Москва през 50-те години комунистката Катя тайно шпионира за Съединените щати по време на надпреварата във въоръжаването на Студената война. Когато тя получава най-важната си задача, да открадне поверителна информация от един от най-успешните политици на Кремъл Александър, последното нещо, което тя очаква, е да се влюби в него. Съчетаването на нейната страст към него със нейните убеждения за комунизма се превръща в най-голямата жертва на живота й - жертвата, която се открива за Александър тридесет години по-късно.