Pasolini nadaje historii Jezusa wymiar humanistyczny. Dał portret Jezusa (w tej roli Enrique Irazogni, student hiszpański) rewolucjonisty i męczennika, składającego ofiarę z życia w imię uciśnionych i sprzeciwu wobec niesprawiedliwości. Jezus jest przyjacielem ubogich, pocieszycielem uciśnionych, obrońcą odrzuconych i pogromcą faryzeuszy. Przedstawiony jest jako pierwszy rewolucjonista, który stanął po stronie ludu przeciw najwyższym władcom żydowskim. Charakterystyczne w filmie są również odniesienia do dzieł malarskich (obrazy Giotta, freski Piero della Franceski, czy twórców współczesnego ekspresjonizmu), w połączeniu z bogactwem oprawy muzycznej (Bach, Mozart, Prokofiew) czynią film Pasoliniego prawdziwym dziełem sztuki.

Amerykański iluzjonista James "The Amazing" Randi od pięćdziesięciu lat z humorem obnaża sztuczki stosowane przez osoby o rzekomych zdolnościach paranormalnych.

Oparta na faktach opowieść o mało znanym epizodzie z życia legendarnego meksykańskiego rewolucjonisty, Pancho Villi (1878-1923). Akcja rozgrywa się w 1914 roku, kiedy to Villa (Antonio Banderas) stał na czele zbrojnej rebelii przeciwko reżimowi prezydenta Huerty. Gdy sytuacja powstańców zaczęła się pogarszać, Villa wpadł na genialny pomysł, jak wesprzeć finansowo i medialnie sprawę rewolucji. Nawiązał kontakt ze słynnym producentem i reżyserem D.W. Griffithem (Colm Feore) i sprzedał mu prawa do nakręcenia filmu o sobie. Zgodził się również, żeby hollywoodzka ekipa filmowała na żywo walki rewolucjonistów. Wkrótce do Meksyku przybyli wysłannicy Griffitha, którzy z poświęceniem rozpoczęli pracę nad prekursorskim, wojennym reality show.

Młoda niemiecka księżniczka Zofia Fryderyka, zostaje wybrana przez carycę Elżbietę na żonę jej bratanka, księcia Piotra. Elżbieta oczekuje, że księżniczka urodzi niebawem zdrowego potomka, w przyszłości następcę rosyjskiego tronu. Na żądanie carycy Zofia Fryderyka zmienia imię na Katarzyna. Niestety, jej małżeństwo od początku niezbyt dobrze rokuje. Okazuje się, że Piotr nienawidzi swojej młodej żony.

Oto fikcyjna opowieść o Barabaszu, oparta na fascynującym fragmencie Nowego Testamentu. Gdy Poncjusz Piłat zapytał lud Jerozolimy, kogo ma uwolnić - Jezusa z Nazaretu czy złodzieja i mordercę Barabasza - lud wskazał na Barabasza. Odzyskał on wolność, ale wspomnienie o tym, co się stało, prześladowało go przez resztę życia. Gdy na oczach Barabasza ukamienowano jego dawną kochankę, Rachelę, znów zaczął kraść. Został ponownie aresztowany i zesłany do kopalni siarki, a następnie do szkoły gladiatorów, gdzie był świadkiem, jak jeden z jego towarzyszy oddał życie za Nazareńczyka. Wkrótce potem sam zawisł na krzyży i dopiero wtedy zdał sobie sprawę a potęgi wiary.

Opowieść o życiu szwedzkiej Królowej Krystyny, która została koronowana już jako 5-letnia dziewczynka. W trakcie jej panowania Szwecja stała się jedną z najsilniejszych...

Porywająca, nakręcona z epickim rozmachem historia wyścigu dwóch wielkich umysłów, Thomasa Edisona oraz Nikoli Tesli. Film ukazuje kulisy morderczej rywalizacji Edisona i Tesli o to, który system elektryczny zrewolucjonizuje nie tylko współczesny obu wynalazcom świat, ale cały następny wiek.

Historia życia generała Douglasa MacArthura, naczelnego dowódcy sił alianckich podczas drugiej wojny światowej oraz głównodowodzącego siłami ONZ w wojnie koreańskiej. Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1942, gdy upadają Filipiny i obejmuje całą niezwykła karierę legendarnego wojskowego, począwszy od drugiej wojny światowej, przez jego udział w konflikcie w Korei aż do ostatecznego zwolnienia go ze służby przez prezydenta Harry'ego Trumana.