Film jest fabularnym zapisem dramatycznych wydarzeń z 30 stycznia 1972 roku, kiedy z przedmieść Derry (zamieszkanego w większości przez katolików) w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez społeczny ruch Civil Rights. Protestujący zamierzali dotrzeć do centrum miasta, gdzie miał odbyć się wiec. Mimo starań organizatorów nie udało się uniknąć starć z brytyjskim wojskiem, w których zginęło 14 osób. To wydarzenie, nazywane dziś Krwawą Niedzielą, stało się punktem zwrotnym w historii wielowiekowego konfliktu między Irlandczykami, którzy w większości są katolikami, a Brytyjczykami, wśród których przeważają protestanci. Po masakrze w Derry, Irlandia Północna stanęła w obliczu wybuchu wojny domowej. Wielu młodych ludzi wstąpiło w szeregi katolickiej organizacji terrorystycznej IRA i protestanckiej UVF, co rozkręciło spiralę przemocy trwającą już 30 lat.
Portet typowego amerykańskiego średniej wielkości miasta dzisiejszych czasów. Na przeszkodzie rozwoju miasta stoi stary blok mieszkalny. Film przygląda się bliżej sytuacji jaka ma miejsce w mieście - walka o włądzę, korupcja, zakłamanie - nie da się od tego uciec. Ale wśród degeneratów moralnych znajdą się też ludzie działający dla dobra innych. Ale czy ich walka nie jest z góry przegrana...?
Nastoletni fan deskorolek zostaje przypadkowo wplątany w morderstwo strażnika kolejowego.
Ben i George mają w końcu – po 39 latach wspólnego życia – prawną możliwość zawarcia małżeństwa. Kiedy to robią, George traci pracę w katolickiej szkole, mimo że nigdy nie ukrywał wcześniej swojej relacji. Tracą podstawowe źródło utrzymania, co zmusza ich do sprzedaży mieszkania, a w czasie poszukiwania nowego miejsca – rozłąki i pomieszkiwania kątem u przyjaciół.
Buddyjscy mnisi poszukują reinkarnacji ich zmarłego przed dziesięcioma laty nauczyciela Lamy Dorje. Poszukiwania prowadzą do Seattle gdzie razem ze swoimi rodzicami mieszka Jesse Conrad. W tym samym czasie w Kathmandu i Indiach ujawnia się dwoje kolejnych Lama Dorje. Troje dzieci zaproszonych zostaje do klasztoru u stóp Himalajów, gdzie poddane zostaną identyfikacji.
Grupa studentów, próbując znaleźć miłość, wpada w sieć nieporozumień.
Osiek. W przeddzień rocznicy bitwy warszawskiej 1920 trwają przygotowania do uroczystości poświęcenia tablicy upamiętniającej wyzwolenie wsi z rąk bolszewików. Miejscowy sklepikarz, Marian, chce, by inskrypcję odsłonił jego teść. Przede wszystkim Marianowi zależy jednak na tym, by wójt przedłużył mu koncesję na sprzedaż alkoholu.
Walczący w armii brytyjskiej w Afganistanie najemnik Lex Walker (Craig Fairbrass) dowiaduje się, że jego córkę Sam (Melissa Ordway) wyłowiono martwą z rzeki. Natychmiast leci do Los Angeles. Tam okazuje się, że ciało zostało błędnie zidentyfikowane. Córka Lexa przepadła zaś bez śladu. Były szef dziewczyny, bogaty bankier Schuuster (James Caan) jest jedną z ostatnich osób, które miały kontakt z dziewczyną. Nie jest jednak skłonny do współpracy. Zdeterminowany Lex rozpoczyna intensywne poszukiwania. Wpada na trop poważnej intrygi i sam staje się celem ataków płatnych morderców.