Alexander Hamilton jest jednym z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, pochodzącym z Brytyjskich Indii Zachodnich. Stał się jednym z głównych amerykańskich mężów stanu, walczył w amerykańskiej wojnie o niepodległość, pomógł ukształtować rząd i konstytucję nowego kraju oraz został pierwszym ministrem finansów. Musical przedstawia jego życie.

Merrick cierpi na dziedziczną chorobę -zespół Proteusza, która bardzo zniekształciła mu głowę. Jest przez to nazywany "Człowiekiem słoniem" i jest atrakcją w jarmarcznym cyrku. Lekarz Frederick Treves zainteresował się tym niezwykłym przypadkiem medycznym. John zostaje przewieziony do londyńskiego szpitala i z pomocą lekarza odzyskuje wiarę w siebie oraz godność utracone przed laty w objazdowym cyrku. Z czasem okazało się, że John to inteligentna i wrażliwa osoba, która staje się ozdobą wiktoriańskich salonów.

Historia dzieje się w Los Angeles w 1928 roku. Angelina Jolie gra postać Christine Collins. Pewnego dnia jak zwykle Christie wychodzi do pracy zostawiając syna Waltera w domu. Gdy wraca, dziecka nie ma w domu. Po pewnym czasie synek się odnajduje, jednak jej serce podpowiada, że to nie jest jej dziecko.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów roku poruszający temat eutanazji. Film jest opowieścią o życiu Ramona Sampedro (Javier Bardem), człowieka który przez prawie 30 lat swojego życia toczył walkę o... śmierć, która w jego rozumieniu była ucieczką od cierpień. Po ciężkim wypadku został sparaliżowany. Mimo, ze otoczony był miłością rodziny i przyjaciół od tamtej pory cały czas starał się o skrócenie cierpień. W końcu, rozgoryczony postawą sądu, postanawia popełnić samobójstwo.

Malcolm X był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci Ameryki lat 60. Rywalizował z Martinem Lutherem Kingiem o rząd dusz czarnoskórych Amerykanów. Obydwu przywódcom przyświecały podobne cele: emancypacja afroamerykańskiej społeczności, walka o szacunek i równe prawa w zdominowanym przez białych kraju. Tu jednak podobieństwa się kończyły. Pastor King pragnął zrealizować swoje wizje w oparciu o zasady chrześcijańskiej moralności. Malcolm X dopuszczał do używania przemocy w walce politycznej. Zapowiadał także radykalną rewolucję społeczną.

Opowieść o burzliwym romansie głośnej malarki Fridy Kahlo z jej mentorem i mężem Diego Riverą. Fascynacja Fridą Kahlo rosła w miarę jak odkrywano jej złożoną osobowość. Jej walka, cierpienie, wiara, miłość, burzliwy związek z Riverą, rewolucyjne poglądy i niezwykły styl malarstwa, stworzyły podstawę prawdziwej legendy. Swoją bohaterką ogłosił ją amerykański ruch feministyczny. Nawet świat mody nie oparł się tej fasynacji lansując modę na "piękną, aztecką dziewczynę".

Harvey Pekar pisze komiksy. Inspiracją jego dzieł jest między innymi praca przyjaciela Roberta Crumba. Jego komiksy opowiadają o smutnej monotonii codziennego życia, opartej na jego własnym życiu w Cleveland. Pracuje jako urzędnik, a czas wolny spędza czytając książki i słuchając jazzu. Spotyka się z Joyce Brabner..... Autorzy tego obrazu do filmu włączyli sceny animowane i zdjęcia z prawdziwego życia Harvey'a Pokara. Scenariusz filmu został oparty na serii komiksów pod tytułem "American Splendor" autorstwa Harvey'a Pekara i "Our Cancer Year" autorstwa Pokara i Joyce Brabner. Film "American Splendor" zdobył główną nagrodę w dziedzinie filmu fabularnego na prestiżowym festiwalu filmu niezależnego Sundance Film Festival.

Portret kompozytora, śpiewaka i tancerza George'a M. Cohana w konwencji musicalu. Przedstawiona została jego kariera już od wczesnych lat dzieciństwa jak zabawiał rodzinę, do jego wielkiego powrotu, kiedy otrzymał specjalny medal od prezydenta za produkcję, reżyserię i występowanie w swoich własnych musicalach, do których komponował znakomite piosenki.

Mieszkający w Ontario Fiona (Julie Christie) i Grant (Gordon Pinsent) są małżeństwem od ponad 40 lat. I właśnie w chwili, gdy ich życia powoli już gasną, dowiadują się, że zła pamięć Fiony nie jest chwilową niesprawnością lecz chorobą Alzheimera. Gdy pewnego dnia kobieta gubi się, i zostaje odnaleziona dopiero po kilku dniach, podejmują oni decyzję o konieczności oddania jej do domu starców. Po raz pierwszy, w ciągu pięćdziesięciu lat wspólnego życia, zostają zmuszeni do długiej rozłąki, gdyż regulamin domu pomocy społecznej, przez pierwsze 30 dni pobytu pacjenta w placówce, nie zezwala na żadne odwiedziny, gdyż jest to czas przystosowywania się podopiecznego do nowego otoczenia. Kiedy wreszcie Grant odwiedza Fionę, jest zdruzgotany odkryciem, iż jego żona, nie tylko go już nie pamięta, ale na dodatek, przeniosła swoje uczucia na innego mężczyznę, którym jest Aubrey (Michael Murphy), niemy, przykuty do wózka inwalidzkiego pensjonariusz tego samego domu starców.

Jest to adaptacja powieści o ostatnich dniach życia słynnego reżysera "Frankensteina" i "Narzeczonej Frankensteina" - Jamesa Whale. Powieść jest spekulacją na temat tego okresu w życiu reżysera. 15 lat wcześniej opuścił Hollywood i odtąd żył z dala od wielkiego świata. Kolejny wylew zbliża go do śmierci i powoduje falę wspomnień z dzieciństwa, z czasów I wojny światowej, wspomnień o których starał się zapomnieć przez całe życie. Znany jako otwarty homoseksualista interesuje się muskularnym, ex-marine Clayem, który wykonuje u niego prace ogrodnicze. Niespodziewanie między mężczynami rodzi się coś na kształt przyjaźni, przy dezaprobacie długoletniej służącej Whale'a - Hanny. Film otrzymał Oscara za scenariusz oraz nominacje aktorskie dla Iana McKellena i Lynn Redgrave. Ta ostatnia została również uhoronowana nagrodą Złotego Globu.

Wimbledon 1980. Cały świat wstrzymuje oddech – rozpoczyna się finałowy mecz. Björn Borg, najlepszy tenisista na świecie, będzie bronił po raz piąty tytułu mistrza. Chłodny, opanowany i skuteczny – jest ulubieńcem publiczności. Nikt jednak nie wie o dramacie rozgrywającym się poza kortem: niespełna 24-letni tenisista jest fizycznym i psychicznym wrakiem, wyniszczonym przez mordercze treningi, które rujnują także jego życie prywatne. Przeciwnik Borga to 20-letni John McEnroe, porywczy i wybuchowy, zdeterminowany, by zająć miejsce swojego dotychczasowego idola. Jaką cenę może mieć sukces?

Miasto Delft, Holandia, rok 1665. 17-letnia Griet musi podjąć pracę, by pomóc swojej rodzinie. Jej ojciec stracił w wypadku wzrok. Griet zostaje służącą w domu malarza Johannesa Vermeera i stopniowo zwraca na siebie uwagę swojego pana. Choć dzieli ich wszystko – pochodzenie, wychowanie i wykształcenie – Vermeer odnajduje w Griet pokrewną duszę, która tak jak on ma intuicyjne wyczucie barwy i światła. Odkrywa więc przed nią tajemniczy świat swoich obrazów.