Wywodzący się z dużego miasta nauczyciel John Grant musi spłacić rządową pożyczkę zaciągniętą na swoją edukację, co oznacza obowiązek podjęcia pracy w wyznaczonym miejscu, konkretnie na skraju australijskiego buszu. Zaczynają się zimowe ferie i John planuje wyjazd do Sydney. Wyrusza więc do górniczego miasteczka Bundanyabba, aby złapać dalsze połączenie. Miejscowi zapraszają go na piwo, a następnie wciągają do gry hazardowej, wygrana w której pomoże mu spłacić pożyczkę. Niestety, przegrywa wszystkie pieniądze i może ani jechać dalej, ani wrócić. Zdany na łaskę i niełaskę nowych znajomych uczestniczy w popijawach, próbuje romansu z miejscową pięknością, zostaje zaproszony na brutalne polowanie na kangury. Kiedy próbuje dostać się do Sydney autostopem, napotkana na pustyni ciężarówka zawozi go z powrotem do Bundanyabba. Zdesperowany chce popełnić samobójstwo, ale zostaje odratowany. Po wyjściu ze szpitala może tylko wrócić do swojej szkoły, bowiem ferie się skończyły.

Wenecja, w XVIII w. W Instytucie Sant'Ignazio, sierocińcu i oranżerii dla młodych dziewcząt, wszyscy są podekscytowani rychłą wizytą nowego papieża i wielkim koncertem, który zostanie wydany na jego cześć. Teresa (Galatéa Bellugi), cicha i samotna młoda służąca, dokonuje wówczas wyjątkowego odkrycia, które zrewolucjonizuje życie w konserwatorium fortepianu.

"Powiernik królowej" to historia niezwykłej przyjaźni, jaka połączyła brytyjską królową Wiktorię z Abdulem Karimem, indyjskim muzułmaninem, który towarzyszył jej i służył przez ostatnie 15 lat panowania królowej. Wiktoria nadała mu tytuł "munshi", sekretarza, ale także nauczyciela. Platoniczna relacja łącząca oboje była źródłem plotek i niepokoju na brytyjskim dworze. Spekuluje się, że to dzięki wpływowi Abdula Karima polityka zagraniczna kraju i silny, bezkompromisowy charakter królowej uległy złagodzeniu.

Dwunastoletni Francie jest synem alkoholika i schizofreniczki, a ich rodzina rozpada się. Chłopiec nie wie, jak sobie z tym wszystkim poradzić, więc szuka pocieszenia w komiksach oraz telewizji.

Simon Birch wierzy, że został stworzony przez Boga, aby wypełnić jakieś specjalne, bohaterskie zadanie. Simon i jego najlepszy przyjaciel Joe Wenteworth są członkami społeczności małego miasteczka w Nowej Anglii. John jest nieślubnym synem lokalnej piękności i nie zna swojego ojca, a dwunastoletni Simon jest tak mały, że wciąż gra rolę dzieciątka Jezus w kościelnych jasełkach. Ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, gdy latem 1964 roku grający w baseballowej "Małej Lidze" Simon zagrywa tak niefortunnie piłkę, że trafia i zabija matkę Joe. Chłopiec postanawia, że jego wielkim bohaterskim zadaniem będzie odnalezienie ojca swojego przyjaciela.

Syn żydowskich emigrantów Elliot Teichberg pracuje jako dekorator wnętrz w Nowym Jorku. Jego rodzice, Jake i Sonia, prowadzą motel El Monaco w niedalekim Bethel. Latem 1969 r. Elliot przybywa do miasteczka, by ratować interes rodziców. Do końca wakacji ma spłacić zadłużenie w miejscowym banku. Gdy dowiaduje się, że w pobliskim miasteczku nie wydano zgody na organizację festiwalu muzycznego, postanawia wykorzystać ten fakt. Zgłasza się do promotora imprezy Michaela Langa z propozycją użyczenia motelu na bazę festiwalową.

Jeden z wcześniejszych - i mało znanych - obrazów Martina Scorsese, wyprodukowany przez legendarnego Rogera Cormana. Akcja tego opartego na autentycznych zdarzeniach filmu dzieje się w Ameryce z okresu "Wielkiego Kryzysu", czyli na początku lat 30-tych. Zagubiona po tragicznej śmierci ojca Berta wiąże się z przywódcą grupy rebeliantów Big Billem Shelleyem. Odbywa wspólnie z nimi podróż pociągami po całym kraju, naznaczoną licznymi napadami rabunkowych. W niektórych fragmentach filmu, zwłaszcza w naturalistycznych scenach przemocy widać już przebłyski geniuszu reżyserskiego Scorsese. Zdecydowanie jednak zabrakło w tym dziele spójności gatunkowej. Jego twórca nie potrafił się do końca zdecydować czy realizuje "sowizdrzałowską" komedię przygodową czy poważny dramat społeczny...