“Шегаджията”, “Животинската майка”, Гоумър, “Осемте топки”, “Каубоя” и останалите – всички затъват в ада на лагера за новобранци, тероризирани от железния инструктор, за когото бъдещите безмилостни убийци са търтеи, червеи или нещо още по-низше.

„Омраза” е суров, непринуден и изключително реалистичен, а малкият бюджет, с който разполага, кара Касовиц да композира и изпълни филма си с ръчна камера, да снима в черно-бяло с минимални специални ефекти и множество натурчици. С превъзходен и ескалиращ сценарий, реални локации в парижко предградие, усещане за документалност, тематичен монтаж, експлозивен Венсан Касел и феноменална кинематография (която не се забравя), „Омраза” се превръща в един от върховните френски филми на 90-те, определен от The Times като „един от най-унищожително критикуващите и ефектни урбанистични филми правени някога”. Вторият пълнометражен филм на Касовиц му спечелва награда за най-добър режисьор в Кан, номинация за Златна Палма, награда Сезар и отличие от Европейските Филмови Награди. Списание Empire го слагат на 32 място в „100-те най-добри филма от световното кино” през 2010.

В малко градче в Алабама адвокат поема защитата на черен мъж, обвинен в изнасилване. Въпреки, че невинността на мъжа се доказва, той е осъден и при опит за бягство убит. Върху адвоката се излива омразата на белите.

Лятото на 1964 година... Двама агенти на ФБР, единият - сухар и формалист, другият - опитен служител на реда от Юга, който знае как да влезе под кожата на хората, оглавяват правителственото разследване на случая с изчезването на трима активисти на движението за граждански права в източната част на Мисисипи.

Когато 12-годишната афроамериканка Тоня Хейли е пребита и насилена от двама хулигани, целият щат Мисисипи е потресен, но по-шокираща е възможността двамата престъпници да се разминат с реалното наказание, тъй като те са бели, а жертвата е чернокожа. Разгневеният й баща Карл Хейли решава да вземе справедливостта в свои ръце и застрелва двамата извършители в съда, пред очите на стотици свидетели.

Филмът обрисува една не много приятна действителност - живота в големия град и отношенията между хората. Как хората действат само и единствено за да задоволят собствените си желания, без да предполагат как това се отразява на останалите около тях. Проследяват се няколко истории, случващи се в рамките на два дни. Те свързват плеада от различни герои и съдби: тъмнокож детектив с дрогираща се майка и брат, крадец; двама крадци на автомобили, които непрестанно философстват на тема общество и раса; влуден прокурор и неговата разглезена жена; полицай ветеран с расистки убеждения, който се грижи за болния си баща и отвращава своя идеалистично настроен млад партньор; успял чернокож холивудски режисьор и съпругата му, които трябва да се справят с полицая расист; баща (имигрант от Персия), който купува пистолет, за да защитава магазина си; латиноамериканец и неговата дъщеря, които се страхуват за сигурността си и още други...

Една трагедия на екрана - не филмова мелодрама с нещастен край, а истинска човешка трагедия - ето какво мистър Грифит е имал смелостта и способността да създаде. Много в този филм надминава всичко, видяно до днес на екрана по красота и драматична сила.

Историята на две жрици на любовта на фона на съвременен Мадрид. Кайе е вече на 30, не харесва външността си и събира пари за импланти на гърдите си. Влюбва се винаги в неподходящия и винаги се надява, че това е любовта на живота й. Сулема е красива като принцеса, но е непрекъснато на ръба на депресията. Носи винаги снимка на сина си и му изпраща пари в Доминиканската република. Когато двете се срещат, разбират, че всъщност много си приличат, и дружбата им се превръща в своеобразно убежище от враждебния свят - както и уютната стая, която делят.

В едно градче в малък супермаркет, чернокож мъж се усмихва на 10-годишно бяло момче от другата страна на касата. Този безобиден момент е искрата, от която пламва война между две банди - бели и цветнокожи.