Rok 1940. Pięcioletnia Paulette w trakcie nalotu na Paryż traci wszystkich swoich bliskich. Trafia do wiejskiej rodziny, gdzie zaprzyjaźnia się z synem gospodarzy - jedenastoletnim Michelem. Z nim odprawia osobliwe rytuały, tytułowe zakazane zabawy, polegające na grzebaniu zwierząt i wieńczeniu mogił kradzionymi zewsząd krzyżami. Inspiracją przedsięwzięcia jest podsłuchana rozmowa wieśniaków, twierdzących, że ofiar nalotu było tak wiele, iż zabrakło trumien i zabitych wrzucono do dołu jak psy. Kiedy konspirację odkrywają dorośli, wybucha skandal.

Akcja filmu rozpoczyna się w pierwszych dniach II wojny światowej. Uszkodzona łódź podwodna płynie do stoczni, a aby dokonać napraw. Po drodze natrafiają na grupę wojskowych pielęgniarek, które zabierają na pokład. Zmuszeni do pospiesznego opuszczenia doku wypływają na szerokie wody i okazuje się, że są jedyną różową (aby wystarczyło farby pomieszano białą czerwoną) łodzią podwodną na świecie, w dodatku z pięcioma kobietami na ciasnym pokładzie.

Opowieść o ludziach, których losy skrzyżowały się w czasach wojny, w obliczu nieznanego dotąd okrucieństwa. W historii tej przeplatają się życiowe ścieżki trzech osób: rosyjskiej emigrantki Olgi, arystokratki i uczestniczki francuskiego ruchu oporu, francuskiego kolaboranta Jules’a oraz Niemca Helmuta, wysoko postawionego oficera SS.

Film opowiada historię Kentaro (Haruma Miura) i Keiko (Kazue Fukiishi), rodzeństwa poszukującego informacji o swoim dziadku Kyuzo (Junichi Okada), który zginął podczas drugiej wojny światowej. Wspólnie próbują dociec, czemu zdecydował się na wstąpienie do wojska pomimo swojego strachliwego usposobienia i odkrywają szokujące fakty, skrywane przez 60 lat...

Film oparty jest na prawdziwej historii Maxa Manusa, partyzanta norweskiego ruchu oporu. Ukazuje jego losy od wybuchu II wojny światowej aż do lata 1945 roku. Po zakończeniu kampanii zimowej przeciwko Rosjanom w Finlandii Max Manus wraca do Norwegii okupowanej przez Niemców. Bardzo szybko dołącza do ruchu oporu, stając się jednym z najważniejszych członków tzw. Gangu z Oslo, dowodzonego przez Gunnara Sønsteby. Partyzanci podejmują wiele akcji przeciwko nazistom, w tym m.in. przeciwko statkom niemieckim stacjonującym w porcie Oslo, z których najbardziej znaną było zatopienie torpedowca Donau.

Rok 1941 – Żydzi w Europie Wschodniej padają ofiarami masowych mordów. Trzem braciom Bielskim udaje się schronić wraz z grupką uciekinierów w gęstym lesie, który znają od dziecięcych lat. Na początku starają się po prostu przetrwać. Gdy jednak wieść o ich odwadze rozchodzi się, w lesie pojawia się coraz więcej mężczyzn, kobiet, dzieci i starców, dla których bracia są jedyną nadzieją na przetrwanie. Tewje (Daniel Craig) obejmuje przywództwo, ale jego decyzje często krytykuje Zus (Liev Schreiber), który obawia się ceny, jaką przyjdzie im zapłacić za idealizm starszego brata. Najmłodszy z braci – Asael (Jamie Bell) stara się pogodzić skłócone rodzeństwo. Aby przygotować się na nadejście srogiej zimy, uciekinierzy budują osadę. Poczucie wspólnoty pozwoli im zachować wiarę w człowieczeństwo w najgorszych latach wojny.

Rok 1945. Alianci stopniowo posuwają się w głąb III Rzeszy. Na zachodzie armia amerykańska stara się sforsować Ren. Niemcy, chcąc im w tym przeszkodzić, wysadzają wszystkie mosty na rzece. Zostaje tylko jeden, ostatni, którego nie zdążyli jeszcze zniszczyć. To most w Remangen. Niemiecki generał von Brock (Peter van Eyck) otrzymuje rozkaz wysadzenia budowli w powietrze. Generał nie kwapi się jednak z jego wykonaniem. Oznaczałoby to pozostawienie 50 tysięcy żołnierzy na pastwę nacierających Amerykanów.

Po uwieńczone pełnym sukcesem misji wysadzenia dział Navarony, Mallory i Miller zostają wysłani do Jugosławii z kolejnym, prawie niemożliwym do wykonania zadaniem. Po drodze przyłączają się do specjalnej jednostki komandosów amerykańskich pod dowództwem podpułkownika Barnsby'ego.

Bohaterkami są ochotniczki, które podczas II wojny światowej zaciągnęły się do nietypowej armii - Wiejskiej Armii Kobiet. Zastępując mężczyzn, walczących na froncie, wykonują prace polowe, zajmują się hodowlą zwierząt, pracują w ogrodach i sadach, pomagają w domu i przy doglądaniu dzieci. Stella zaręczona z oficerem marynarki, Ag, świeżo upieczona absolwentka Oxbridge, oraz Prue, fryzjerka z zawodu, przybywają pewnego październikowego dnia 1941 roku na farmę Lawrence'ów w Dorset, stając się niemal członkami rodziny.

Rok 1942, Nowa Gwinea. Australia prowadzi wojnę z Japonią. Trwają walki o szlak kolejowy Kokoda. Licznej armii japońskiej opór stawia 39. batalion piechoty, złożony w większości z rekrutów. Agresywny atak Japończyków sprawia, że młodzi żołnierze zostają odcięci od świata. Uwięzionym w dżungli, tuż za linią wroga, nie pozostaje nic innego, jak wycofać się. Rozpoczyna się heroiczna walka o przetrwanie. Dżungla okazuje się równie groźna jak japoński nieprzyjaciel.