Когато през 2020 г. "Съгласието" се появява по книжарниците предизвиква голямо вълнение. Този автобиографичен разказ на Ванеса Спрингора припомня тийнейджърските години, прекарани "във връзка", или по-скоро под влиянието на писателя Габриел Мацнеф, който е с 36 години по-възрастен от нея. Какъв е приносът на киното към тази история? Това е основателен въпрос, когато четете дълбоко вълнуващия разказ на Ванеса Спрингора за връзката между 14-годишната тийнейджърка и Габриел Мацнеф, известен писател на 50 години. Филмът на Ванеса Фильо следва вярно сюжетната линия на разказа, срещата между младото момиче и писателя в средата на 80-те години на миналия век и развитието на една изключително токсична връзка, в която Ванеса страда все по-жестоко от разрушителната власт, която този хищник има над нея.

След тежката репресия в Италия от 1928г., трима младежи решават да се присъединяват към основаното в началото на 30-те политическо движение на Джузепе Мазини "Млада Италия", целящо създаването на могъща италианска република. Чрез образите и делата на Доменико, Анджело и Салваторе, режисьорът Марио Мартоне прави едно задълбочено изследване на някои слабо известни факти относно историята и отношенията между северната и южната част на Италия през 19 век.

Филмът разказва за средновековна Норвегия през историята на фермерска дъщеря от заможна фамилия, която търси разрешение на семейните конфликти в католическата вяра. Възпитана в хармония с идеалите на времето, Кристин приема уредения от баща си брак със сина на друг земевладелец преди да срещне страстта в лицето на един рицар - опитен прелъстител, който обаче се влюбва в нея безнадеждно.

Епични битки и драматични събития се разразяват през 15-и век в безкрайната степ. Мечовете на бойците са по-тежки от стомана и по-здрави от елмаз. Но легендата гласи, че по-важното е кой държи меча и кого посича, а не дали е здрав като камък. И само онзи, който го владее честно, ще победи всеки враг. Зорките очи на воините виждат плячката в голото поле не по-лошо от степния орел, а опасността се чува отдалеч. Малцина оцеляват и сред тях са двама от наследниците на Чингис хан - Керей и Жанибек, които в търсене на свобода и траен мир, повеждат бойците към Седморечието, за да положат основите на Казахското ханство.