A soha véget nem érő háború abszurd és lehetetlen, de - mint tudjuk - a Balkán megvalósult meséje. Belgrád 1941-es német megszállását követően több partizáncsalád a pincékbe menekül. Egy "jóbarát" hadiszállító támogatásával fegyvereket készítenek az ellenállásnak - amin a halálgyáros jól keres. A háborúnak egyszer csak vége lesz, de a barát tovább szövi a szilaj harcok történetét, oly hihetően, hogy egész város éldegél immár a felszín alatt. Azonban 1961-ben néhány partizán felmegy a fényre. Meglepődésük leírhatatlan. Azután 1991-ben újra kitör a háború...

A történet az 50-es években játszódik egy újonnan épült lakótömbben, ahol néhány család él kis elszeparált házikókban. Eleinte az eltűnt bérleti díj jelenti a fő szálat, később pedig az egyik család két fiának a csendfogadalma, amit a többi lakó (nem ismervén a miértet) természetesen félreért. Az egyre többek által beszélt angol nyelv hoz össze egy kezdődő románcot (melynek egyik szereplője az 50-es évek legszebb japán színésznője, a Setsuko-t alakító Kuga Yoshiko), valamint az amerikaiaktól átvett TV technológia is szerves részét képezi a sztorinak, mert a két gyerek TV-t akar otthonra, míg a szülők ellenzik ezt, mondván a TV 100 millió idióta országává teszi Japánt. (kilencesterv.com)

Ezt a saját ötletéből készült némafilmet Ozu, a legjapánabbnak tartott klasszikus, gyerekekről szóló vígjátéknak szánta. De végül minden humora ellenére szívszorítóan komoly és filozofikusan időtlen mű lett, mely megragadó egyszerűséggel és szépséggel vall a felnőttekről és az élet megpróbáltatásairól és örömeiről. Mindezt egy csintalan testvérpár szemével látjuk, akik fájdalmasan szembesülnek istenített tisztviselő apjuk megalázkodásával főnöke előtt. (kilencesterv.com)

Craiget szabadnapján elbocsátják állásából, így a napot barátjával, Smokey-val és azzal tölti, hogy megpróbálja elkerülni apját, aki azonnali munkakeresésre buzdítja. Smokey problémája még nagyobb: 200 dollár értékű marihuánát kellett volna eladnia, de ehelyett elszívta mindet, így estére össze kell szednie a pénzt, különben megbánja.

Ez a film egy kicsit szokatlan vígjáték. A legszokatlanabb a helyszín megválasztása: az egész egy külvárosi zsákutcában játszódik. Ray Peterson nemigen mozdul ki otthonról. Úgy gondolja, ha szabadideje adódik, azt a legeslegjobb a ház mögötti kertben eltölteni. Pihenés a nyugágyban, olvasás és egyéb, nem munkával töltött órák kérdése az egész. Így vélekedik a többi szomszéd is. Vannak íratlan szabályok, amelyeket mindenki betart az utcában. Egy: tartsd karban a házadat, kettő: mindig szépen nyírt gyep legyen a kertedben, három: illeszkedj be a lakók közé. Ray úgy dönt, hogy ezúttal is az egyhetes laza vakációt otthon töltik feleségével, ám hamarosan konfliktusuk támad a szomszédokkal. Ray új szomszédai ugyanis, úgy tűnik, még nem hallották ezeket a szabályokat. Vagy ha hallották is, figyelmen kívül hagyták. Klopek-ék már egy hónapja laknak itt, de még nem nagyon látta őket senki, hallani viszont annál inkább hallották.

John Gustafson és Max Goldman morgós, házsártos, kiállhatatlan vénemberek. Az egyik hatvankilenc, a másik egy híján hetven. Elválaszthatatlan szomszédok, mégsem komálják egymást. Sőt, mióta az eszüket tudják, torzsalkodnak egymással. Az ellenségeskedés okát hiába is kutatnák, nem mintha maradna rá idő a sorozatos csínytevések és ugratások mellett. És mégis mindez mintha semmi sem lett volna ahhoz képest, amit akkor szabadítanak egymásra, amikor a szemközti házba hetyke özvegyasszony költözik, és örömmel csavarja el mindkét öregúr kobakját.Matthau és Lemmon, A furcsa pár elválaszthatatlan kettőse fergeteges poénlavinát zúdít a hófödte Minnesota fáradt kisvárosára, szeretetre méltó játékuk még a legvastagabb jeget is megolvasztja.

Szerbiában, egy négyfős faluban él Tsane, a 12 éves kamasz fiú a nagyapjával. A faluban lakik még a tanítónő, Bosa is, akinek leghőbb vágya, hogy férjhez menjen Tsane nagyapjához. Ám a nagyapa inkább a haldoklást választja, de mindenképpen gondoskodni szeretne Tsane jövőjéről. Ezért megígérteti a fiúval, hogy az bemegy a városba, elviszi egyetlen tehenüket, és a kapott pénzből vesz egy szentképet és szerez magának feleséget. Tsane alig ér a városba, máris egyik kalandból a másikba zuhan. Sikerül kivívnia a helyi maffiafőnök haragját, de a szerelem is gyomron találja. A helyzet egyre bonyolódik, még Jasna, a szerelme is veszélybe kerül, a maffiózók bordélyházba akarják juttatni. A fiú szerencséjére megismerkedik még sosem látott rokonaival, akik segítik a bűnözők elleni harcban. Mindeközben a nagyapa sem unatkozik otthon.

Az egyszerűnek tűnő vállalkozások hozzák mindig a legnagyobb kalandot. Két jó barát, a koreai banktisztviselő és az indiai egyetemista leugrik hamburgerért. De az áhított fasírt messzebb van, mint gondolnák, néhány váratlan fordulat mindig eltéríti őket eredeti céljuktól. Van, hogy majdnem nőt fognak, van, hogy Freddie Krueger, autószerelő és hivatásos rém veszi fel őket a kocsijába, marijuanától bódult gepárdon lovagolnak, rendőrök, punkok és kanos férfiszínészek üldözik őket, lopják el a kocsijukat, rabolják ki, zárják be vagy pofozzák fel őket. Harold és Kumar azonban mindenre hajlandó a hamburgerért: lőtt sebet operálnak, füvet szívnak, mosómedvével birkóznak, és tűrik, hogy kirabolják, bezárják meg felpofozzák őket. Jó kis éjszakájuk van. Hamburgerrel vagy nélküle.

A harmincöt éves Alex nem egy nyerő típus: se pénze, se nője. Napközben videojátékokat tesztel, míg az éj leple alatt titokban a legújabb játék fejlesztésén dolgozik. Amikor kiteszik a bérelt lakásból, a nagymamához költözik, aki két öreg barátnőjével osztja meg házát. Az öreglányok bevonják Alexet a házimunkába, ráadásul a nagyi szívesen játszik az unokája fejlesztette videojátékon. Alex szerelmes lesz az új kolléganőjébe. Csakúgy, mint ellensége, aki minden gonoszságra képes, hogy célját elérje. És ki más segíthetne a bajbajutott unokán, ha nem a nagyi?

A történetben egy bátor afroamerikai gyermek száll szembe a városka legrejtélyesebb házának két tulajdonosával, s szép apránként megismerkedik a külvilágtól hermetikusan elzárt, beteg életükkel. A pincében rabságban tartott, megcsonkított, állatok módjára viselkedő emberféleségekkel találkozik, a felső szinten egy komoly lelki terror alatt tartott kislánnyal, míg a ház falai mögött külön járatrendszerre bukkan, benne az időnként feltűnő, szintén torzszerű fiúval. A nem mindennapi helyzet ellenére felveszi a harcot a két beteg felnőttel...

A haverok jó fejek, bár senki nem csinál semmi értelmeset. A kétbalkezes Kenny Harland Williams merõ véletlenségbõl megmérgezi egy rendõr cukorbeteg lovát. Börtönbe kerül és egymillió dollár óvadék fejében engednék szabadon. A bandatagok egyöntetűen állítják: ki kell hozni Kennyt, bármilyen áron. A legnagyobb haszonnal kecsegtetõ üzlet a drog. Thurgood David Chappelle kihasználja, hogy gyógyszergyárban dolgozik. A többiek összehaverkodnak a környék fõdílerének riválisával és Sir Smoke-A-Lot rapsztárral. Nem éppen megfelelõ pillanatban Thurgood elveszti maradék józan ítélõképességét és beleszeret egy teljesen drogellenes macába, aki mellesleg egy díler lánya.

A hétéves Juniort, akit már harmincszor vittek vissza a Brutus árvaházba, ismét egy gyanútlan házaspár nyakába sózzák. Bennek és Flonak nem születhetett saját gyermeke, ezért az örökbefogadás tűnt számukra a legkézenfekvõbbnek. Junior, az elvetemült, vásott kölyök legmerészebb álmukat is felülmúlja. Hamar rájönnek arra, hogy nem egyszerűen a kezdõ szülõk nehézségeivel kell szembenézniük, hanem leginkább Big Ben Healy találja fején a szöget, miszerint: "A Sátánt fogadtátok örökbe!". Ben jó apa akar lenni, Juniort rendszeresen viszi meccsekre, szülinapi bulikba és kirándulni. Mindvégig próbál a kedvére tenni az örökbefogadott ördögfiókának. Junior azonban, mintha csak pusztításra született volna: tör-zúz mindenhol, és tönkretesz mindent, amit ér, még Ben házasságát is. Ben mindezek ellenére kitart a fiú mellett, mert lát reményt arra, hogy végül elviselhetõvé váljék közös életük.

Junior és Ben Mortville-be költözik, ahol az új házban Juniornak külön szoba jut. Ben lába előtt pedig szebbnél szebb nők hevernek. Már ő is érzi, hogy ideje lenne újra megnősülni, mert akkor Juniornak végre lenne anyja. Ezért, miközben Junior kétségbeesetten keresi helyét az új iskolában, Ben különböző nőkkel randizik. Junior azonban megint pokollá teszi a pótanya jelöltek életét, míg fel nem tűnik a színen egy elszánt anyajelölt, aki úgy véli, Junior jellemének az tenne jót, ha Bagdad egyik bentlakásos iskolájába költözne.

Johnny már négy éve hajtja az "amerikai álmot", meglehetõsen nagy sikerrel. Egészen addig, amíg a legjobb barátjának legénybúcsút nem rendez. Mielõtt az õrült éjszaka véget érne, tuti tervei csõdöt mondanak, hála néhány különc alaknak (például egy transszexuális prostituáltnak, egy menekülõ szűznek, egy szexi fegyveres bűnözõnek és egy pornókirálynak). Rossz - és jótett egyaránt elnyeri méltó büntetését.