"Noc i mgła" to jeden pierwszych filmów dokumentalnych poświęconych obozom śmierci w nazistowskich Niemczech. Alain Resnais łączy w nim archiwalne nagrania wykonane w obozach koncentracyjnych w Oranienburgu, Auschwitz, Dachau, Ravensbrücku, Belsen, Neuengamme i Stutthof ze zdjęciami pustych, zarośniętych trawą obozów dziesięć lat po wojnie. Całość uzupełnia czytany przez Michela Bouqueta komentarz autorstwa francuskiego poety, więźnia Mauthausen Jeana Cayrola.

II wojna światowa, Niemcy. Dowództwo Luftwaffe sprawujące pieczę nad zestrzelonymi pilotami sił alianckich postanawia zreorganizować swój system obozów jenieckich. Przenoszą wszystkich oficerów z rozsianych po kraju oflagów do jednego, nowoczesnego i najlepiej strzeżonego. Nie zdają sobie sprawy, że tym sposobem zbiorą prawie całą "organizację X" - stworzoną przez więzionych pilotów RAF-u, by przygotowywać ucieczki i chociażby w ten sposób nękać wroga. Brytyjczycy posiadając śmietankę swoich specjalistów od kopania tuneli, fałszowania, zaopatrzenia, a na krawiectwie kończąc postanawiają wyprowadzić ok. 200 ludzi.

Francuscy lotnicy - pochodzący z wyższych sfer kapitan de Boeldieu i mechanik, porucznik Marechal - zostają zestrzeleni przez pruskiego arystokratę, majora von Rauffensteina. Dostają się do niewoli, a ich wspólny los zaciera bariery klasowe i społeczne. Od samego początku piloci przygotowują się do ucieczki, w ostatniej jednak chwili zostają przeniesieni do innego oflagu, gdzie władzę sprawuje von Rauffenstein.

Akcja epickiego filmu toczy się w Birmie w latach II wojny światowej. Ukazuje on brawurową akcję alianckich komandosów, którzy wyruszają z misją wysadzenia mostu zbudowanego przez brytyjskich jeńców na polecenie Japończyków.

"Przeżyliśmy wojnę" to "doskonały polityczny film sensacyjny o złożonej fabule, utrzymujący widza w stanie niepewności" (People Magazine), oceniony jako "jeden z najlepszych i najbardziej genialnych współczesnych filmów amerykańskich" (Roger Ebert).

W 1993 r. do Somalii wysłano elitarne oddziały amerykańskich żołnierzy. Powierzono im kluczową misją pojmania miejscowego dygnitarza wojskowego, pod którego rządami zmarły z głodu setki tysięcy Somalijczyków. Operacja nie powiodła się i Amerykanie zmuszeni byli walczyć o życie stawiając czoła przeważającym siłom wroga.

Po nieudanej misji szpiegowskiej ojca Myung-hoon wraz z siostrą trafiają do obozu pracy. By ratować życie, chłopak staje się agentem i infiltruje przeciwnika jako nastoletni dezerter.

Młody podróżnik, Heinrich Harrer, wyrusza w najtrudniejsze góry świata - Himalaje, na wyprawę, która odmienia go na zawsze. Uwięziony w brytyjskim obozie jenieckim, podejmuje brawurową próbę ucieczki. Po przebyciu setek kilometrów w skrajnie trudnych warunkach, trafia do miejsca, które niczym nie przypomina świata znanego mu do tej pory - do Tybetu. Tu poznaje Dalajlamę, człowieka, który wskaże mu prawdziwy sens życia. Tymczasem jednak granice Tybetu przekracza chińska armia a Heinrich staje się jedynym człowiekiem zdolnym ocalić życie Dalajlamy.

Trwa wojna w Korei. Do jednego ze szpitali polowych zostają sprowadzeni dwaj nowi chirurdzy kapitan Benjamin Franklin "Sokole Oko" Pierce oraz kapitan Augustus Bedford Forrest (odpowiednio Donald Sutherland i Tom Skerritt). W toku ciężkiej pracy potrafią jednak również nieźle się zabawić, korzystając z każdej możliwości. Personel szpitala nie jest obojętny na ich działania. Lwia część akceptuje i wspiera działania lekarzy, stając w opozycji do "nawiedzonego" majora Franka Burnsa i przełożonej pielęgniarek major Margaret "Gorące Wargi" O'Houlihan (Sally Kellerman). Bohaterowie potrafią jednak pozbyć się bądź uciszyć przeciwników...

Christian Bale wciela się w postać niezwykłego człowieka, który dzięki sile woli, sprytowi i instynktowi przetrwał najgorsze tortury, stawił czoła ekstremalnym warunkom panującym w lesie tropikalnym oraz prześladowaniom wroga. Najtrudniejszego przeciwnika napotkał jednak wśród swoich.

Rok 1950. Podczas wojny koreańskiej grupa 772 uczniów szkoły wojskowej dowodzona przez dowódcę partyzanckiej grupy zadaniowej musi zorganizować misję dywersyjną na plaży Jangsari w Korei Południowej. Ma to na celu oszukanie sił wroga i odwrócenie jego uwagi od prawdziwej inwazji, która jest planowana w Incheon dzień później. Tymczasem amerykańska dziennikarka i korespondentka wojenna, Marguerite Higgins (Megan Fox), relacjonuje przebieg starcia i stara się uzyskać pomoc od społeczności międzynarodowej. Nastoletni żołnierze wykonują misję bez odpowiedniego szkolenia, broni oraz żywności. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach.