Максимус е влиятелен римски генерал, обичан от народа и от застаряващия император Марк Аврелий. Преди смъртта си императорът избира Максимус за свой наследник вместо сина си Комодус и в борбата за власт Максимус и семейството му са осъдени на смърт. Генералът не успява да спаси семейството си и обзет от отчаяние, допуска да го пленят и да го принудят да участва в гладиаторските игри до смъртта си. Единственото, което го крепи, е възможността да стигне до върха, за да може да погледне в очите мъжа, който ще изпита отмъщението му.

Полицай, който е получил високо назначение, убива любовницата си по време на страстна среща в собственото й жилище. В същото време той осъзнава неспособността си да изпълнява функциите си и започва странна игра с колегите си като ту се опитва да ги насочи към истинския убиец, ту прикрива следите. Единственият свидетел е млад анархист, който отказва да дава показания по идейни съображения…

Филмът разказва за живота на Волфганг Амадеус Моцарт и най-вече за последните десетина години от неговия живот – прекарани във Виена, където създава много от своите музикални шедьоври. Интересното е, че е избрана необичайна гледна точка – тази на Антонио Салиери, който, на стари години и вече в лудница, си спомня за Моцарт, пречупвайки образа му през собствената си призма на атеизъм и посредственост.

Започнахме нашия филм само 2 месеца след освобождението на Рим, въпреки недостига на филмова лента. Снимахме на същите места, на които са се случили възстановените от нас събития. За да платя разходите аз си продадох леглото, после шкафа, после гардероба... Роберто Роселини

Умберто Д. (1952) е дело на Виторио де Сика - един от най-големите италиански актьори и режисьори, изградил над 50-годишна филмова кариера. Де Сика е деен участник във формирането и реализирането на Неореализма в италианското кино. Красноречив пример са филмите му, а киноманите у нас ще могат да гледат "Умберто Д.". Сценарият разказва за Умберто Доменико Ферари - пенсиониран държавен служител, който е в постоянно противоречие с хазяйката си и в безкрайно безпаричие. Единствените му приятели са бременната му прислужница и кучето му Флик. Доказателства, че "Умберто Д." е наистина впечатляващ филм са номинацията за "Оскар" за сценария на Чезаре Дзаватини и номинацията за Голямата награда на фестивала в Кан.

Историята разказва за една съвременна принцеса, която опознава Рим, докато се противопоставя на кралските си задължения. Тя се запознава с американски журналист, който се преструва, че не разпознава знатната особа, за да може да се сдобие със сензационна история. Плановете му обаче се объркват, когато двамата неусетно се влюбват.

Руският писател Андрей Горчаков пристига в Италия за да събере сведения за книга посветена на музиканта Павел Сосновски. Последният е бил крепостен селянин, който избягал в Италия и тук станал известен музикант. Впоследствие, измъчван от носталгия се върнал в родината си, но там останал непризнат от никого, пропил се и завършил живота си със самоубийство. Обикаляйки заедно със своята преводачка Еуджения из северна Италия, Горчаков попада в Баньо Виньони.

Лос Анжелис, 7:07 вечерта: Корки, която пуши цигара от цигара, качва филмовата агентка Виктория Снелинг в таксито си и съвсем непреднамерено я убеждава, че пасва за ролята, за която Снелинг търси актриса. По същото това време таксиметрови шофьори по света също качват пътници и тези срещи на пръв поглед нямат никакви последствия: в Ню Йорк непохватният имигрант от Източна Германия Хелмут Грокенбергер предава волана в ръцете на чернокожия ЙоЙо; в Париж шофьор от Брега на Слоновата кост обсъжда зрението и секса със сляпа, агресивна жена; в Рим екзалтиран шофьор изповядва плътски тайни от миналото си пред свещеник; а в Хелзинки меланхоличният Мика успокоява трима пияни със своята безкрайно тъжна история. Както винаги във филмите на Джармуш, докато петте последователни разказа се движат към своите неочаквано покъртителни заключения, в играта има и доза експерименталност. И все пак това е филм с голяма топлота. Героят е на първи план през цялото време, а изпълненията са страхотни.

Младият Дики Грийнлийф води безгрижен живот в слънчева Италия. Той има всичко - приятели, любовта на красива жена и най-хубавите неща, които може да си купи с парите на баща си. За разлика от него Том Рипли не притежава нищо, освен чар, привлекателна външност и... смъртоносната страст да открадне живота на богатия Дики.

Пол Жавал, сценарист, прави преработка на адаптация на "Одисей", която Фриц Ланг снима в Рим за продуцента Жером Прокош. Пол обича жена си Камий, но нещо се пропуква в брака им, когато тя се качва в колата на Прокош. В Капри, където се снимат екстериорните сцени на филма идва разривът. Камий тръгва с Прокош. По-късно загиват в автомобилна катастрофа. Пол си тръгва, докато Фриц Ланг завършва филма си...

Човечеството успя най-после да разгневи Господ! Заради сторените грехове той иска да си прибере скрижалите с Десетте Божи Заповеди и да остави хората в лапите на алчния дявол. Но за пренасянето на божите заповеди до рая е нужен специален човек, чието раждане се очаква отдавна - засега без резултат. Господ решава да се намеси в процеса и за целта организира "случайна" среща на трима простосмъртни, от чиито непредсказуеми и дори нелепи постъпки ще зависи съдбата на младия Квинтен, предопределен или да изпрати целия човешки род да гори в пъкъла, или да го върне обратно в Рая. Знаменитият холандски режисьор Йерун Крабе, носител на две награди от фестивала в Берлин е пресъздал бестселъра на Хари Мюлиш с много хумор, фантазия, романтика, приключения и драма.