Generał Maximus zakończył kolejną udaną wyprawę wojenną. Zmuszony do ucieczki przez zazdrosnego o jego wpływy u Cesarza dziedzica tronu Commodusa, Maximus trafia do niewoli i zostaje gladiatorem. Powraca do Rzymu z zamiarem pomszczenia śmierci syna i żony. Wie, że jedyną siłą potężniejszą od samego Cesarza jest wola ludu, może dokonać swej zemsty, zostając największym bohaterem całego Imperium. "Gladiator" to epicka opowieść o odwadze i zemście osadzona w realiach Cesarstwa Rzymskiego roku 180 n.e.

Inspektor policji ma młodą kochankę, Augustę, która zdradza jego z młodym anarchistą Antonio. Podczas kolejnego spotkania Augusta śmieje się, że nawet gdyby inspektor ją zamordował, nikt by go nie podejrzewał. Inspektor rozzłoszczony jej kpinami z jego głupoty i "sprawności" korzysta z porady. Od tej pory stara się naprowadzić śledztwo na swój własny trop.

Dramat rozgrywa się pomiędzy Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem, jednym z najsłynniejszych twórców muzyki, a Włochem Antoniem Salierim, nadwornym kompozytorem cesarza Austrii Józefa II. Długo oczekiwany przez Salierego sukces - zaszczytna funkcja nadwornego muzyka - zostaje przyćmiony. Na dworze cesarskim pojawia się intruz: młody, utalentowany i już słynny kompozytor, u którego cesarz zamawia nową operę. Oszalały z zazdrości Salieri planuje zniszczyć Mozarta.

Pierwsze klasyczne dzieło neorealizmu włoskiego jest zarazem pierwszą częścią trylogii o wojnie Rosseliniego. Dzieło to z początku przygotowywane jako dwa oddzielne filmy dokumentalne powstało na zgliszczach Rzymu. Przedstawia on historie inżyniera Manfreddiego, działacza komunistycznego, wzorowanego na autentycznej postaci Celeste Negarvilla.

Pewna młoda księżniczka (Audrey Hepburn) podczas oficjalnej wizyty w Rzymie ma już dość oficjalnej etykiety i postanawia zwiedzić miasto na własną rękę. Jej tropem podążą amerykański reporter (Gregory Peck) i jego fotograf (Eddie Albert) w poszukiwaniu sensacji na pierwszą stronę. Będzie wielki skandal czy nie... wielka miłość? „Rzymskie wakacje" Williama Wylera to jedna z najwdzięczniejszych komedii romantycznych w dziejach kina. Film nominowany do Oscara w dziesięciu kategoria przyniósł statuetkę Audrey Hepburn w jej pierwszej głównej roli (nagrodzono także scenariusz i kostiumy).

Rosyjski poeta Gortchakov, razem z przewodnikiem i tłumaczem, podróżuje przez Włochy, by prześledzić i poznać życie także rosyjskiego kompozytora żyjącego w 18 wieku. W pewnym starożytnym mieście spotyka chorego Domenico, który parę lat wcześniej uwięził swoją własną rodzinę w stodole, by chronić ich przed złem tego świata. Tłumaczka próbuje przekonać Rosjanina, że to wszystko bujda i nieprawda. Ten jednak dostrzega w opowieści mężczyzny prawdę. Poeta zaczyna zagłębiać się w umysł psychopaty...

Film składa się z pięciu nowel rozpoczynających się w pięciu różnych miejscach. Scenerią każdej z opowieści jest wnętrze taksówki, do której właśnie wsiada pasażer. W Los Angeles agentka filmowa jedzie taksówką prowadzoną przez młodą dziewczynę. W Nowym Jorku pasażer wsiada do taksówki prowadzonej przez emigranta z byłej NRD. W Paryżu kierowca wiezie ociemniałą dziewczynę. W Rzymie gadatliwy taksówkarz zagaduje na śmierć watykańskiego dostojnika. W Helsinkach do taksówki wpycha się pijany pasażer, który zapomniał, gdzie chce jechać.

Niezamożny, samotny młody człowiek Tom Ripley pewnego dnia otrzymuje propozycję, która odmieni jego życie. Na zlecenie bogatego biznesmena jedzie do Włoch, by sprowadzić stamtąd jego marnotrawnego syna Dickiego, który prowadzi życie playboya, trwoniąc majątek ojca. Tom początkowo zdecydowany wypełnić misję, zmienia zdanie gdy poznaje Dickiego i jego piękną dziewczynę Marge. Zafascynowany ich luksusowym stylem życia, postanawia zająć miejsce Dickiego. Opętany swym szalonym pragnieniem rozpoczyna podstępną grę oszustw i kłamstw, nie cofając się nawet przed morderstwem. Ale czy rzeczywiście: "Lepiej być kimś na niby, niż nikim naprawdę?".

Z okazji wystawy poświęconej swemu wybitnemu francuskiemu poprzednikowi przyjeżdża do Rzymu znany amerykański architekt. Towarzyszy mu młodsza o 26 lat piękna żona. Na tle niezwykłych, zniewalających urodą rzymskich zabytków rozgrywa się dramat człowieka, u którego artystyczna niemoc, zanik twórczej inwencji postępuje równolegle z dziwnymi dolegliwościami gastrycznymi i jednoczesną obsesyjną podejrzliwością wobec swej atrakcyjnej żony. Czas akcji - symbolicznie ujęty w dziewięciomiesięczną ramę - od chwili zapłodnienia do narodzin dziecka i jednocześnie śmierci bohatera - naznaczony jest powolną, narastającą destrukcją osobowości bohatera. "Wielka sztuka i mała filozofia, cywilizacja i obłęd - tak można najkrócej powiedzieć o tym niebanalnym i atrakcyjnym filmie" - napisał jeden z krytyków.

Włochy, lata 30. XX wieku. Osiemnastoletnia Ginia (Yile Yara Vianello) przenosi się ze wsi do dużego miasta. Gotowa jest przeżyć nowe przygody. Wkrótce wkracza w fascynujący świat artystów i poznaje pewnego intrygującego malarza. Rozpoczyna z nim romans. Ponętna modelka Amelia (Deva Cassel) przyprowadza Ginię do dzielnicy bohemy. Osiemnastolatka przeżywa najbardziej zmysłowe lato w swoim dotychczasowym życiu.