Poslední týdny Frankensteinova otce, režiséra Jamese Whalea. Nemocný Whale žije osaměle se svojí hospodyní Hannou a při pokusech malovat bezmocně sleduje, jak ho se zdravím opouští i jeho umělecká tvořivost. Potřebný vzruch do posledních týdnů jeho života přináší mladý zahradník Clayton Boone, který zprvu netuší nic o starcově filmové minulosti ani o jeho sexuální orientaci.
Touko Laaksonen, vyznamenaný důstojník, se vrací domů po strastiplné a hrdinské službě své zemi ve druhé světové válce, ale život ve Finsku v době míru se ukazuje jako stejně strastiplný. Zjišťuje, že v mírových Helsinkách bují pronásledování homosexuálů a muži v jeho okolí jsou dokonce nuceni, aby se oženili se ženami a měli děti. Touko nachází útočiště ve svém osvobozujícím umění, specializuje se na homoerotické kresby svalnatých mužů bez zábran. Jeho dílo - proslavené podpisem "Tom of Finland" - se stalo symbolem celé generace mužů a rozdmýchalo plameny gay revoluce.
Druhý film známého amerického výtvarníka Juliana Schnabela je inspirován stejnojmennou knihou kubánského básníka a spisovatele Reinalda Arenase, jehož osudy zachycuje. Arenas se narodil v roce 1943 na Kubě v provincii Oriente a zemřel v exilu v New Yorku v roce 1990. Z dítěte vyrůstajícího v chudobě, ale ve svobodě se stal ve čtrnácti letech revolucionář. Ve dvaceti získal národní cenu za svůj první román Celestino Antes del Alba. Svá další díla však vydával prostřednictvím přátel v zahraničí, neboť jako homosexuál začal být pronásledován Castrovým režimem. V roce 1973 byl uvězněn a jeho knihy byly zkonfiskovány. V roce 1980 povolil Fidel Castro homosexuálům, duševně chorým a bývalým politickým vězňům vystěhování. Arenas byl mezi 125 000 lidmi, kteří této možnosti využili. Ale ani ve Spojených státech nenašel vysněný ráj...