Medvědi hnědí jsou pány finských bažin, zatímco okolní lesy patří vlkům. Každé jaro je v bažině dostatek potravy, protože s ubývajícím sněhem se vynořují mršiny. Vlci si musí svou kořist vybojovat na území medvědů…
Měl to být pokojný protest. Místo toho ale propukl násilný střet s policií. Pak následoval jeden z nejznámějších soudních procesů v historii.
Skutečný příběh, který v roce 1955 otřásl Amerikou, podnítil několik dalších protestních akcí a zaměřil pozornost celého světa na sílící hnutí za občanská práva. V jeho centru stojí Mamie Till Mobley, matka 14letého Emmetta, který se těší na prázdniny u bratranců v Mississippi. Mamie posadí syna v Chicagu na vlak a nikdy ho už živého neuvidí. Po obvinění, že zapískal na bílou ženu v obchodě, ho unesou a brutálně zavraždí dva místní muži. Na Emmettově pohřbu Mamie trvala na tom, že rakev s jeho tělem musí zůstat otevřená, aby „svět viděl, co udělali jejímu dítěti“. Byl to bezprecedentní akt vzdoru proti útlaku a nenávisti, který vyslal jasný signál o tom, že spravedlnost nebyla určena pro všechny obyvatele Spojených států. Mamie svůj smutek dokázala proměnit v činy, které inspirovaly další bojovníky za občanská práva.
Alabamské město Montgomery, jehož kořeny hluboce vrostly do dědictví amerického Jihu, bylo prvním hlavním městem konfederace. Ale zatímco sever podporoval rostoucí prosperitu černých rodin, Montgomery se takovému přístupu bránilo. V polovině 50. let tato dlouhodobě neúnosná situace přerostla v protestní akce zdejších Afroameričanů. A 1. prosince 1955 se to stalo. Černoška Rosa Parksová byla v přeplněném autobuse vyzvána, aby se přesunula tam, kam patří do oddělení pro černé. Nestalo se to poprvé, ale tentokrát se Rosa rasové diskriminaci vzepřela. Následovalo zatčení a soud, v němž ji zastupoval Fred Gray, jeden ze dvou místních černošských advokátů. Spolu s aktivistou E. D. Nixonem přesvědčil Rose i jejího manžela, že právě na tento okamžik všichni čekali. Do dramatického procesu, který provázel bojkot autobusové dopravy, vstoupil reverend Martin Luther King, charismatický mladý politik z Alabamy, který lokální záležitost změnil v problém týkající se celých Spojených států.
New York, 10. října 1965. Ulicí pochoduje skupina dřevěných obřích postav z Pamplony, které představují baskickou kulturu a tradice; místní úřady však nepovolily vystoupení všech z nich: kvůli rasovým předsudkům, které přetrvávají v mnoha vrstvách společnosti, byla účast dvou černošských obrů zakázána.