"Nie musisz umierać, żeby twoje życie się skończyło" - czterdziestoletni Cahit (Birol Ünel), który po nieudanej próbie samobójczej ląduje w szpitalu psychiatrycznym, słyszy te słowa z ust swojego lekarza. Doskonale rozumie, co to znaczy: musi zacząć żyć na nowo. Jednak jego dusza wciąż cierpi, zagłusza więc ból alkoholem i narkotykami. Sibel (Sibel Kekilli), młoda i atrakcyjna Niemka, która podobnie jak Cahit ma tureckie korzenie, kocha życie stanowczo zbyt mocno jak na pobożną Muzułmankę. Chcąc wyzwolić się spod władzy konserwatywnej rodziny, Sibel pozoruje próbę samobójczą. Zamiast spodziewanego wyzwolenia przynosi jej to jednak hańbę. Tylko małżeństwo może ją ocalić. Sibel błaga więc Cahita, aby się z nią ożenił. Ten niechętnie się zgadza. Być może chce jej pomóc, a może po prostu pragnie uczynić w życiu coś istotnego.
"Kochankowie z Kręgu Polarnego" to film o miłości, której dzieje opowiadane są jednocześnie przez dwoje bohaterów: Anę (Najwa Nimri) i Otta (Fele Martínez), w serii przeplatających się sekwencji pełnych symbolicznych znaczeń i powtarzających się motywów. Pokochali się jako 8-latkowie, on wyznał jej miłość wypuszczając przez szkolne okno niezliczoną ilość papierowych samolocików. W końcu jeden z nich trafił do rąk dziewczynki. Dorastali razem, gdyż ojciec Otta związał się z matką Any. Kochali się, lecz ich szczęście nie trwało długo. "Kochankowie z Kręgu Polarnego" są bowiem filmem o miłości niespełnionej, o ciągłych rozstaniach i powrotach w najbardziej nieprawdopodobnych okolicznościach i miejscach, niemal na końcu świata, tam, gdzie przebiega krąg polarny...
Państwo Lisbon są rodzicami pięciu atrakcyjnych nastoletnich córek. Dziewczęta, w wieku od trzynastu do siedemnastu lat, zaczynają odkrywać przyjemności dojrzewania, a ich rodzice - gorliwi katolicy - w patologiczny sposób kontrolują ich życie. Izolują dziewczęta od każdego chłopca, który okaże najmniejszy ślad zainteresowania którąkolwiek z córek. Pozornie doskonałe życie dysfunkcyjnej rodziny zostaje zaburzone, gdy najmłodsza z dziewcząt usiłuje popełnić samobójstwo.
Wzruszająca, realna, a jednocześnie pełna magii dramatyczna opowieść o mieszkańcach mongolskiej pustyni Gobi, którzy muszą stawić czoła sytuacji kryzysowej, kiedy wielbłądzica odrzuca młode po wyjątkowo trudnym porodzie. Młode nie przeżyje bez mleka matki. Zgodnie z odwiecznym rytuałem zostaje sprowadzony muzyk, który ma odprawić ceremonię skłaniającą wielbłądzicę do opieki nad młodym, co więcej sprawi, że zwierzę załka.
April Burns mieszka wraz ze swoim chłopakiem Bobbym w małym apartamencie w dzielnicy East Side Nowego Yorku. Żeby spędzić więcej czasu ze swoją umierającą matką Joy, April zaprasza swoją konserwatywną rodzinę na Święto Dziękczynienia. Tuż przed przyjazdem gości odkrywa, że jej kuchenka nie działa. Rozpoczynają się poszukiwania miłych sąsiadów, którzy użyczą swojej. Na domiar złego, tuż po przybyciu rodziny, zaczyna ona narzekać na styl życia April...
Film opowiada historię sfrustrowanego nastolatka Justina Cobba, który nie może, mimo swojego wieku, oprzeć się ssaniu kciuka. Ten odruch najbardziej przeszkadza ojcu Justina, który wszelkimi sposobami próbuje zmusić chłopca do zwalczenia nawyku. Zaś matka w tej kwestii woli zawierzyć ordynatorowi, z zamiłowania domorosłemu psychologowi, niż zaufać swojej matczynej intuicji. Justin w wyniku poddanej go sugestii hipnotycznej pozbywa się nałogu, co powoduje nieoczekiwaną zmianę w życiu chłopca i jego rodziny.