Rok 1916. Linia frontu w zachodniej Europie, gdzieś pomiędzy Francją a Niemcami. Gen. George Broulard, kusząc gen. Paula Mireau perspektywą rychłego awansu, nakłania go do zaatakowania niemieckich pozycji na wzgórzu Ant Hill. Ten, jak na odważnego dowódcę przystało, gotów jest walczyć do ostatniej kropli krwi swoich ludzi. Wysyła oddział na pewną śmierć, dowodzenie akcją powierza pułkownikowi Daxowi. Pułkownik dzielnie kieruje atakiem, ale gdy wie już, że sprawa jest przegrana, odwołuje ludzi, nie bacząc na rozkazy "z góry". "Góra" zadowolona być nie może, czemu daje upust, stawiając trzech żołnierzy przed sądem wojennym za tchórzostwo. Ich ukaranie, a jakże, karą śmierci, ma być przestrogą dla innych. Obrony oskarżonych podejmuje się pułkownik Dax.
Stany Zjednoczone, rok 1947. Stingo (Peter MacNicol), początkujący pisarz z Wirginii, wynajmuje pokój w Brooklynie. Spokój, którego potrzebuje do napisania swej pierwszej powieści, zakłócają sąsiedzi. Tuż obok mieszka bowiem młoda para, której głośna miłość i jeszcze głośniejsze awantury absorbują uwagę południowca. Okazuje się, że Nathan Landau (Kevin Kline) - niezrównoważony żydowski intelektualista - z chorobliwą wręcz obsesją zbiera dowody zbrodni popełnianych na tym narodzie. Jego przyjaciółką jest Zofia Zawistowska (Meryl Streep), Polka z Krakowa, była więźniarka obozu oświęcimskiego, której najbliższych: ojca, męża i dwoje dzieci zgładzili naziści. Stingo staje się przyjacielem i powiernikiem tych dwojga, poznaje ich tajemnice oraz pełną cierpienia, dramatyczną przeszłość...
Wybuchowa mieszanka... Dramatyczna fabuła, wielka miłość, drastyczne sceny batalistyczne i fenomenalne zdjęcia. Pierwsza wojna światowa zbliża się do końca. Młoda Francuzka, Matylda, dowiaduje się, że jej narzeczony Manech zginął skazany przez sąd wojenny na śmierć przez pozostawienie na ziemi niczyjej, pomiędzy walczącymi wojskami Francji i Niemiec. Wierzy, jednak, że Manech wciąż żyje i rozpoczyna własne śledztwo...
Widowiskowy film kostiumowy, którego akcja rozgrywa się w burzliwym okresie rewolucji amerykańskiej. Benjamin Martin (Mel Gibson) jest weteranem wojny francusko-indiańskiej, który wsławił się wieloma krwawymi czynami na polu bitwy, potem jednak porzucił rzemiosło wojenne i osiadł na farmie u boku ukochanej żony, która urodziła mu siedmioro dzieci. Gdy kraj staje w obliczu nowego konfliktu, Benjamin musi dokonać wyboru: albo wyruszy na wojnę przeciwko Anglikom, albo zostanie w domu, by bronić swojej rodziny.
Gdy 17 września 1939 roku armia radziecka wkroczyła do Polski, nieprzygotowana do walki na dwóch frontach armia II Rzeczpospolitej musiała ponieść klęskę. Wśród jeńców wojennych znalazło się kilkanaście tysięcy oficerów. Ich rodziny z utęsknieniem czekały na ich powrót. Nigdy on jednak nie nastąpił. Dzieło Andrzeja Wajdy ukazuje historie kobiet, które mimo upływu lat, ciągle czekały na powrót swych mężów, synów, braci i ojców, uwięzionych przez NKWD.
Rok 1945. Alianci stopniowo posuwają się w głąb III Rzeszy. Na zachodzie armia amerykańska stara się sforsować Ren. Niemcy, chcąc im w tym przeszkodzić, wysadzają wszystkie mosty na rzece. Zostaje tylko jeden, ostatni, którego nie zdążyli jeszcze zniszczyć. To most w Remangen. Niemiecki generał von Brock (Peter van Eyck) otrzymuje rozkaz wysadzenia budowli w powietrze. Generał nie kwapi się jednak z jego wykonaniem. Oznaczałoby to pozostawienie 50 tysięcy żołnierzy na pastwę nacierających Amerykanów.
Marzec 1991 roku. Wojna w Zatoce zmierza ku końcowi. Czterech żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Iraku postanawia zdobyć kuwejckie złoto, ukradzione przez Irakijczyków. Zadanie wydaje się być dziecinnie proste - żołnierze zamierzają wyjechać o wschodzie słońca i wrócić na lunch.
II wojna światowa. Audie Murphy to młody amerykański żołnierz z Teksasu. Za swoją waleczność i odwagę zostaje odznaczony wieloma medalami. W krwawych walkach giną jego towarzysze broni. Audie jest jednym z niewielu, którzy jeszcze mogą opowiedzieć o tym, co widzieli i czego doświadczyli w piekle wojny.
Film opowiada o słynnej bitwie pod Termopilami z 480 r. p.n.e., w której żołnierze greccy, głównie wojownicy ze Sparty dowodzeni przez Leonidasa, stawili czoła olbrzymiej, prawie 20krotnie większej armii perskiej pod wodzą Kserksesa. Przytłaczająca przewaga liczebna Persów oraz zdrada, sprawiły iż Spartanie ponieśli klęskę, jednakże dzięki swojej odwadze i bohaterstwu opóźnili marsz armii perskiej w kierunku greckich miast-państw.
Film opowiada historię żołnierzy z 92 Dywizjonu, którzy walczyli przeciwko nazistom w okolicach Toskanii. Jeden z nich nawiązuje przyjaźń z osieroconym sześcioletnim chłopcem.
Fabuła filmu opowiada o kilkunastu dniach przed wybuchem Powstania, kiedy dowództwo Armii Krajowej rozważa wszystkie za i przeciw rozpoczęciu otwartej bitwy z Niemcami. Trudna misja, jakiej podjął się Nowak-Jeziorański, polegała na przedostaniu się z okupowanej Polski do Londynu, by przekazać informacje o walach Armii Krajowej i dowiedzieć się, czy Brytyjczycy udzielą pomocy dla walczącej Warszawy, na którą liczyło dowództwo AK, a także politycy i delegat rządu na kraj. Po spotkaniu z najważniejszymi politykami brytyjskimi wraca do kraju ze smutnymi wieściami: żadnej pomocy nie będzie.
Lata 90. W północnym Kaukazie toczy się wojna. W czasie jednego ze zwiadów żołnierze pewnego oddziału stają się mimowolnymi uczestnikami tragedii – od wybuchu miny ginie dziecko. Rozpoczyna się dochodzenie, które ma wyjaśnić okoliczności tragedii, jednocześnie miejscowa ludność poprzysięga zemstę. Aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości żołnierze zostają wysłani na odległy posterunek, gdzie dzień i noc obserwuje ich tajemniczy snajper.
Film jest dwuczęściowy: cz. 1 - 85 min, cz. 2 - 90 min. Mogiły żołnierzy radzieckich poległych w II wojnie światowej, groby żołnierskie na Cmentarzu Powązkowskim... Tętniące życiem dwie stolice - Warszawa i Moskwa... Wiosna 1944 r. Do granic okupowanej Polski zbliża się ofensywa radziecka. Przed przekroczeniem Bugu przez poprzedzające Armię Czerwoną radzieckie odziały partyzanckie, w sztabie zgrupowania AK i BCh odbywa się narada prowadzona przez jego dowódcę, majora Brzezinę. Nie ufający radzieckim partyzantom, uznający wyłącznie rząd londyński, major zleca oddziałowi porucznika Sęka operować w sferze ich działania. Porucznik nie zgadza się z majorem, uważa, że należy nawiązać ścisłą współpracę z oddziałami radzieckimi, tym bardziej że cofający się pod naporem Armii Czerwonej Niemcy ze szczególną zaciekłością rozprawiają się z partyzantami...
Opowieść biograficzna poświęcona generałowi Karolowi Świerczewskiemu "Walterowi", powiązana z najważniejszymi wydarzeniami w Polsce i w Europie. Część pierwsza obejmuje 40 lat życia generała Świerczewskiego - od rewolucji 1905 roku po odparcie wojsk hitlerowskich pod Moskwą (pierwsza wojna światowa, rewolucja październikowa, wojna domowa w Hiszpanii, wydarzenia w Polsce międzywojennej). Część druga przedstawia ostatnie lata życia - od tworzenia II Armii WP, przekroczenia Bugu i wyzwolenia Warszawy, bitwy pod Budziszynem po śmierć generała Świerczewskiego podczas walk z oddziałami UPA.