Travis, weteran wojny w Wietnamie cierpiący na bezsenność, zatrudnia się jako taksówkarz na nocnej zmianie. Jeżdżąc wieczorami po Nowym Jorku, styka się z najbardziej podejrzanymi i niebezpiecznymi ludźmi i zdaje sobie sprawę, ile otacza go przemocy i okrucieństwa. Próbuje, bezskutecznie zresztą, nawiązać znajomość z pracowniczką kampanii wyborczej, Betsy. Spotyka też młodą prostytutkę Iris, którą chce uwolnić od ciemiężyciela. Mężczyzna postanawia na własną rękę rozprawić się z całym "robactwem" tego miasta...

Maj 1980, Seul. Demonstracje potępiające stan wojenny ogłoszony przez dyktatora Chuna Doo-hwana zakłócają rutynę Man-seoba, taksówkarza, który odmawia pracy protestującym, którzy uniemożliwiają mu pracę. Wychowując córkę samotnie po śmierci żony, Man-seob jest okaleczony długami. Liczy się każda rasa. Kiedy słyszy kolegę chwalącego się, że wkrótce otrzyma ogromną sumę pieniędzy, by zabrać zachodniego turystę do Gwangju, rzuca się na miejsce spotkania, by ukraść mu klienta, niemieckiego dziennikarza nazywającego się Peter. Ten ostatni zamierza potajemnie zbadać pogłoski, że Gwangju jest oblężony przez armię i że rząd odciął wszelką komunikację między miastem a resztą kraju. Jednak Man-seob kłamał o swoim rozumieniu języka angielskiego i o powodach ich podróży. Nie ma pojęcia, w co się wplątał. Ich los będzie zatem ściśle związany z losem ludności Gwangju.

Ed Wood, reżyser, scenarzysta, producent i aktor, zyskał przez wszystkich krytyków USA dwuznaczną sławę najgorszego reżysera wszechczasów serią tandetnych horrorów i filmów science fiction zrealizowanych przede wszystkim w latach pięćdziesiątych. Były to na wpół amatorskie produkcje, zrealizowane za przysłowiowe psie pieniądze, z koszmarnymi dialogami, byle jakim aktorstwem i niezliczonymi błędami inscenizacyjnymi. Ed Wood jednak wcale nie był przegranym nieudacznikiem. Wręcz przeciwnie, jego nieprawdopodobny optymizm, witalność i inwencja pozwalały mu przez długie lata robić to, co chciał robić i pracować tak, jak to sobie wymarzył.

Film składa się z pięciu nowel rozpoczynających się w pięciu różnych miejscach. Scenerią każdej z opowieści jest wnętrze taksówki, do której właśnie wsiada pasażer. W Los Angeles agentka filmowa jedzie taksówką prowadzoną przez młodą dziewczynę. W Nowym Jorku pasażer wsiada do taksówki prowadzonej przez emigranta z byłej NRD. W Paryżu kierowca wiezie ociemniałą dziewczynę. W Rzymie gadatliwy taksówkarz zagaduje na śmierć watykańskiego dostojnika. W Helsinkach do taksówki wpycha się pijany pasażer, który zapomniał, gdzie chce jechać.

Vincent (Tom Cruise) jest zimnym, wyrachowanym płatnym mordercą, prowadzącym swoją grę. Max (Jamie Foxx) jest taksówkarzem o wielkich ambicjach i małych szansach. Tej fatalnej nocy Max ma zawieźć Vincenta na kolejna robotę - jedna noc, pięć postojów, pięć strzałów i ucieczka. Dwaj mężczyźni o krańcowo odmiennych życiorysach, połączeni wbrew woli - żaden z nich nie będzie już taki sam. Ta noc zmieni wszystko...

Jedenaście krótkich epizodów. Każdy przedstawia innych bohaterów i inną historię, ale wszystkie łączy jedno, kawa i papierosy. Dwie rzeczy, bez których nie da się żyć, i które najlepiej smakują razem. Tematami rozmów są np. możliwość użycia nikotyny jako środka owadobójczego, albo co tak naprawdę stało się z Elvisem Presleyem.

Bad Blake jest podstarzałym i zmęczonym muzykiem country. Kłopoty zdrowotne oraz poznana przy okazji jednego z koncertów kobieta zmuszają go do przewartościowania swojego życia.

Kiedy Gabriel i Emilie spotykają się przypadkowo, proponuje jej podwiezienie i spędzają wieczór rozmawiając, śmiejąc się i świetnie się dogadując. Pod koniec nocy Emilie odrzuca propozycję Gabriela „pocałunku bez konsekwencji”. Emilie ostrzega go, że pocałunek może mieć nieoczekiwane konsekwencje, i opowiada mu historię, rozwijającą się w retrospekcjach, o niemożności zaspokojenia swoich pragnień bez wpływu na czyjeś życie.

Znakomite grono niemieckich filmowców tworzy wspólnie ten, wyróżniony na MFF w Berlinie, interesujący dokument, który wywołało niejako porwanie przemysłowca Schleyera. Film składa się z wypowiedzi i komentarzy realizatorów, którzy podsumowują polityczną i społeczną sytuację, jak panuje w podzielonych Niemczech.

Woody Harrelson gra samego siebie podczas próby dotarcia do domu i rodziny. Po drodze jednak spotka starych znajomych, stróżów prawa, a nawet członków rodziny królewskiej. Wszystkie te spotkania będą opóźniaj jego powrót do domu, jakby sam świat uparł się, by mężczyzna nie zdążył na czas.