Charles Chaplin a jeho souboj se stroji v éře, která není příliš nakloněna lidem. Společenská satira natáčená ještě v konvencích pantomimy němého období. Protest proti nehumánním aspektům technické civilizace a automatizace lidského života. Film je vybudovaný jako mozaika epizod, každá z nich má vlastní výstavbu gagů, geniálně se v ní uplatňuje smysl pro humor ironii i sarkasmus.

Frigo (hraje ho sám buster Keaton) hraje filmového promiítače v kině, který znenadání usne v projekční kabině a jeho vlastní sny se prolínají do filmu, který je právě promítán v sále. "Frigo jako Sherlock Holmes", první Keatonova samotná réžie, je jedním z nejneobyčenějších a obrazově nejinvenčnějších snímků tehdejší doby.

Film se skládá z řady těsně propojených vinět, z nichž ta nejtrvalejší popisuje příběh muže a ženy, kteří se vášnivě milují. Jejich pokusy o naplnění vášně jsou neustále mařeny jejich rodinami, církví i měšťanskou společností obecně.

Charlie Chaplin pracuje jako číšník a navštěvuje dráhu pro bruslaře na kolečkových bruslích, čímž vzniká řada komických situací, které vrcholí na jedné velké bruslařské party...

Asistent zastavárny se vypořádává se svým nevrlým šéfem, otravným spolupracovníkem a několika výstředními zákazníky a flirtuje se zastavárníkovou dcerou, dokud do zastavárny nepřijde proradný podvodník se špatnými úmysly.