Jest lato 1939 roku. Zosia to młoda Polka, bezgranicznie zakochana w Ukraińcu Petro. Ich wielka miłość zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec dziewczyny postanawia wydać ją za majętnego wdowca, Skibę. Zaraz po ślubie zrozpaczona Zosia zostaje sama z dziećmi męża powołanego na front. Tymczasem między mieszkającymi obok siebie Polakami, Ukraińcami i Żydami dochodzi do coraz liczniejszych aktów przemocy. Dziewczyna staje się uczestniczką i świadkiem tragicznych wydarzeń, których kulminacją będzie rzeź dokonana na ludności polskiej przez bezwzględnych oprawców z UPA oraz polskie akcje samoobronne.

Johan i jego rodzina to menonici z północnego Meksyku. Wbrew prawu boskiemu i ludzkiemu Johan, mąż i ojciec, zakochuje się w innej kobiecie. Najnowszy film Carlosa Reygadasa to badanie społeczności menonitów, sekty wyznaniowej osiadłej na północy Meksyku. Korzenie menonitów sięgają XVI wieku, kiedy byli oni dysydencką sektą protestancką. Odmawiają oni chrztu dzieciom, ponieważ w ich przekonaniu religia jest sprawą świadomego wyboru. Popierają radykalną formę pacyfizmu, akceptują nowoczesne udogodnienia takie jak samochody i medycyna, ale potępiają Internet a nawet telefon. Historia skupia się na miłosnej ekstazie i bolesnej agonii jednego z członków tej zamkniętej społeczności.

MacIntyre, pracownik spółki naftowej, zostaje wysłany wraz z kolegą do Szkocji na negocjacje w sprawie zakupu małej wioski rybackiej, usytuowanej niedaleko złóż cennego surowca. Zadanie wydaje się początkowo dość proste. Większość rybaków chętnie oddałaby sielskie krajobrazy, ciszę i świeże powietrze w zamian za hałas Edynburga i lepsze perspektywy na przyszłość. Odwrotnie dzieje się z MacIntyre'm, który niebawem zakochuje się w urokliwym zakątku. Podpisaniu umowy niespodziewanie sprzeciwia się Ben Knox, właściciel cennego kawałka plaży.

Trzech Amerykanów, Szeryf, Tony i Lewis, zaprzyjaźnia się podczas długich wakacji w Malezji. Dwóch z nich wraca do Stanów, a Lewis postanawia zostać. Przed wyjazdem koledzy wręczają Lewisowi kilka działek haszyszu. Dwa lata później Szeryf dowiaduje się, że jego przyjaciel od czasu ich wyjazdu, siedzi w więzieniu i został skazany na śmierć za posiadanie narkotyków. Jedynym sposobem, by uratować jego życie jest powrót do Malezji i przyznanie się przez Szeryfa i Tony'ego, że część haszyszu należała do nich.

Rok 1970, Londyn. Organizatorzy konkursu Miss Świata zapraszają do udziału tym razem nie tylko białoskóre kobiety. W międzyczasie ruch wyzwolenia kobiet przeciwstawia się uprzedmiotowieniu płci pięknej.

Koniec Wojny domowej, Jack szczęśliwie wraca do domu,choć wielu wcale za nim nie tęskniło w tym jego żona która była pewna że Jack zginął i była bliska zaręczyn z sąsiadem Orinem. Jack powszechnie nie lubiany za swój porywczy charakter jest teraz .po przeżyciach wojnny zupełnie odmienionym człowiekiem, troskliwy, czułym, pomocnym dla sąsiadów, Ta odmiana dziwi wielu ,a zwłaszza chorobliwie zazdrosnego Orina.

Kronika miłości - szalonej, złej, a także i takiej, która trwa kiedy wszystko inne przemija. Bradley, właściciel kawiarni, Chloe - młoda kelnerka, sąsiad, profesor filozofii i jego żona Esther opowiadają swoje historie i komentują historie innych. Manifest niezwykłej miłości pośród zwykłych ludzi.