Lata 20. i 30. XX wieku. David i Max razem dorastali w żydowskim getcie w Nowym Jorku. Byli członkami gangu młodzieżowego, żyli z drobnych oszustw. Po latach przyjaciele kierują własną grupą przestępczą, mają wspólne fundusze, nad którymi pieczę sprawuje ich kompan Moe. Robią wielkie pieniądze na nielegalnym handlu alkoholem. Wraz z nadejściem końca prohibicji w 1933 roku gang przeżywa kryzys finansowy. Zgrana niegdyś paczka powoli się rozpada.
Bezdomny włóczęga Charlie szuka szczęścia w wielkim mieście. Na ulicy spotyka piękną, niewidomą kwiaciarkę i kupuje od niej kwiaty. Dziewczyna, nie widząc jego zniszczonego ubrania, bierze go za bogacza. Tego samego wieczoru Charlie ratuje pijanego milionera od popełnienia samobójstwa.
Z maszyny o zębatych kołach, wielkich przekładniach i kilometrach pasów transmisyjnych niczym mała śrubka wypada, grany przez Chaplina, robotnik. Wycieńczony pracą i załamany nowym sposobem podawania pracownikom posiłków – przez rurkę do ust, ląduje w zakładzie psychiatrycznym. Wyleczony ponownie trafia do zakładu zamkniętego, tym razem karnego, gdy podczas nielegalnej demonstracji nieopatrznie podnosi z ulicy czerwoną szmatę.
Powojenne Włochy. Bezrobotni czekają na ogłoszenia o pracę przed Biurem Zatrudnienia. Ojciec rodziny Antonio (Lamberto Maggiorani) dostaje zajęcie, które wymaga poruszania się po mieście rowerem - rozwieszanie ogłoszeń. Razem z żoną Marią (Lianella Carell) wykupuje swój rower z lombardu, gdzie wcześniej go zastawił, aby zdobyć pieniądze na utrzymanie rodziny. W zamian zastawia kilka pamiątek rodzinnych. [filmweb.pl]
W Las Piedras, małej nadmorskiej mieścinie w jednym z państw Ameryki Południowej, wegetuje w skrajnej nędzy grupa Europejczyków, z różnych powodów niechętnie widzianych we własnych krajach. Są wśród nich Niemcy, Włosi, Francuzi, Hiszpanie. Łączy ich brak pieniędzy. Pewnego dnia nadarza się okazja odmiany losu, kiedy mają przewieźć ładunek nitrogliceryny...
Pierwsze klasyczne dzieło neorealizmu włoskiego jest zarazem pierwszą częścią trylogii o wojnie Rosseliniego. Dzieło to z początku przygotowywane jako dwa oddzielne filmy dokumentalne powstało na zgliszczach Rzymu. Przedstawia on historie inżyniera Manfreddiego, działacza komunistycznego, wzorowanego na autentycznej postaci Celeste Negarvilla.
Młody prostoduszny senator Jefferson Smith (James Stewart) ujawnia, dzięki pomocy swej sekretarki Saunders (Jean Arthur), korupcję wśród polityków i staje się bojownikiem w walce z możnymi tego świata. Jego triumf nad szefem partii, gubernatorem i senatorem osiąga szczyt w 23-godzinnym wystąpieniu w senacie, w którym piętnuje machinacje. Frank Capra w filmie "Pan Smith jedzie do Waszyngtonu" powraca do swego podstawowego wątku zwycięstwa dobra nad złem i triumfu prowincji nad stolicą
Rodzina Joadów zostaje przymusowo wysiedlona z powodów finansowych i wielkiej suszy, która nawiedziła Oklahomę. Sytuacja determinuje ich, by wyjechać do Kalifornii, gdzie zamierzają poszukać lepszego życia.
Młody przestępca zabiega o to, by zająć pozycję szefa gangu. Gdy osiąga swój cel, rozprawia się z przeciwnikami w wyjątkowo brutalny sposób.
Sir Robin z Locksley, popierający nieobecnego króla Ryszarda, zostaje pozbawiony swych włości i skazany na banicję. Wkrótce staje na czele drużyny takich jak on banitów, z którymi postanawia przywrócić sprawiedliwość i pomóc udręczonym ludziom, napadając na bogatych i oddając zrabowane złoto biednym.
Na łajbie dowodzonej przez autorytarnego kapitana dochodzi do buntu. Niezadowoleni członkowie załogi decydują o zmianie kursu statku.
Wraz z pierwszym słonecznym blaskiem poranka, oświetlającym zieloną łąkę w środku lasu nowy książę puszczy przyszedł na świat. Tak rozpoczyna się Bambi - ponadczasowa opowieść o niewinności i marzeniach, ukazująca piękno natury i nieposkromioną siłę miłości i przyjaźni.