W 1992 roku po ukończeniu Uniwersytetu Emory wybitny uczeń i sportowiec Christopher McCandless decyduje się zerwać z dotychczasowym, nudnym życiem. Rozdaje swoje rzeczy, przekazuje swoje oszczędności (24000$) na cele charytatywne i rusza autostopem na Alaskę, aby żyć w dzikiej głuszy. Spotyka go wiele przygód, które na zawsze ukształtują jego życie.

Młody Serpico, po ukończeniu akademii policyjnej, zostaje skierowany do jednego z nowojorskich komisariatów. Policjant trafia na panoszącą się korupcję, łapówkarstwo, regulaminowe ograniczenia. Z każdym dniem służby Serpico zdaje sobie sprawę, że "zmowa milczenia" sięga coraz wyżej. Frank zaczyna być wrogo traktowany przez kolegów z pracy. Wykazując coraz większą determinację w walce z zaistniałą sytuacją, mężczyzna ryzykuje życie. Śmiertelnym wrogiem okazują się nie przestępcy, a machina policyjna.

Ekranizacja autobiografii malarza Christy'ego Browna, który urodził się w 1932 roku w Dublinie w rodzinie bardzo licznej i niezamożnej. Od urodzenia całkowicie sparaliżowany, mógł poruszać jedynie lewą stopą. Rodzice nie chcieli pogodzić się z ułomnością syna. Dokładali wszelkich starań, aby mógł uczestniczyć w życiu rodzinnym. Jako nastolatek Christy zaczyna malować, okazuje się, że ma talent.

Znakomity bokser Rubin "Huragan" Carter został w 1966 roku skazany za morderstwo na podstawie fałszywych zeznań. Przez długie lata bezskutecznie próbował udowodnić swoją niewinność. W więzieniu przeszedł głęboką przemianę duchową i intelektualną, napisał autobiografię. Trafiła ona przypadkowo w ręce młodego czarnoskórego Lesry Martina, którego bardzo zaintrygowała sprawa Cartera. Dzięki wysiłkom jego i trójki Kanadyjczyków, Terry'ego, Lisy i Sama, po prawie dwudziestu latach Rubin znowu staje przed sądem.

Kwiecień 1981 roku. 27-letni Bobby Sands (Michael Fassbender), jeden z czołowych bojowników Irlandzkiej Armii Republikańskiej, zostaje wybrany do Izby Gmin. Nie jest mu jednak dane zabrać głos w sprawie wyzwolenia Irlandii Północnej spod brytyjskiego panowania. W tym samym czasie przebywa już w więzieniu Maze. Nieludzki system więziennictwa sprawia, że rozpoczyna walkę. Żąda uznania siebie i innych bojowników osadzonych w bloku H za więźniów politycznych. Protestujący podejmują coraz bardziej radykalne formy strajku - od odmowy mycia, poprzez niszczenie cel, wylewanie moczu na korytarzach i odmowę wkładania ubrań. Bobby decyduje się na ostateczny, desperacki krok - głodówkę.

Biograficzny film w reżyserii Gusa Van Santa opowiadający historię Harveya Milka (Sean Penn), który został zamordowany w 1978 roku. Był on pierwszym politykiem zasiadającym we władzach miejskich jawnie walczącym o prawa dla osób homoseksualnych. [filmaster.pl]

W latach 60. Amerykanka Dian Fossey przybyła do Afryki. Wydała bezpardonową walkę kłusownikom, przyczyniając się tym samym do zwiększenia populacji goryli i ocalenia gatunku. Spędziła blisko dwadzieścia lat w tropikalnych lasach, prowadząc badania nad życiem i zwyczajami tych zwierząt. Swoje doświadczenia i spostrzeżenia opisała w książce. Jej nazwisko stało się symbolem determinacji w walce o ochronę środowiska naturalnego. 26 grudnia 1985 r. zginęła tragicznie w tajemniczych okolicznościach

W latach 40. przystojny Bugsy Siegel (Warren Beatty) prowadzi w Los Angeles interesy bossów mafii, Lansky'ego (Ben Kingsley) i Luciana (Bill Graham). Gangster wiąże się z piękną Virginią Hill (Annette Bening). Pewnego dnia Bugsy wpada na pomysł, by wybudować luksusowe kasyno na pustyni w Nevadzie. Bowiem prawo tego stanu dopuszcza legalne uprawianie hazardu. Pomysł urządzenia wystawnego centrum rozrywki w tak nieprzyjaznym dla ludzi miejscu wszystkim wydaje się jednak absurdem. Tymczasem bandyta wybiera na lokalizację domu gry Las Vegas. Wielkie przedsięwzięcie finansuje z mafijnych pieniędzy. Pewnego dnia szefowie Siegela - wśród których jest Mickey Cohen (Harvey Keitel) - uznają, że inwestycja pochłania zbyt duże sumy. Zlecają zabicie Bugsy'ego...

Życie Joe Albany, znanego pianisty jazzowego tworzącego w Hollywood lat 70., narkomana i ojca, zostaje pokazane z punktu widzenia dorastającej córki.

Film dokumentalny opowiada o poezji, miłości, życiu i śmierci Hryhorija Czubaja, ukraińskiego poety i najwybitniejszej osobowości lwowskiego undergroundu na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.