Drama vychází ze skutečných událostí a točí se kolem americké krasobruslařky, která je ochotna udělat všechno pro to, aby patřila mezi ty nejlepší. A spolu se svým přítelem se nakonec odhodlá k tomu, že na svou konkurentku najme profesionálního vraha. Ve hře jsou Olympijské hry, tak se to snad dá pochopit. Nebo ne?

Juneauvoi Trudelovi je dvanáct let a nedávno mu zemřela matka. Stěhuje se s otcem do městečka ve státě Quebec. Tam se brzy spřátelí s Julií, tvrdohlavou brankářkou místního malého hokejového týmu Lynx. Julie záhy odhalí Juneaův hokejový talent a zlanaří ho, aby se přidal k týmu. Snad se jim společnými silami podaří dostat na mezinárodní turnaj Pee-Wee pořádaný v Quebecu. Julie věří, že pokud Juneau bude hrát jako center, mají dokonce šanci dotáhnout to až do finále. Juneau si ale musí kromě protihráčů poradit i s ostatními v týmu - hlavně s kapitánem Joeym. Na ledě vedle sebe mohou hrát jen v případě, že se jim jejich odlišné postoje a názory podaří zamknout v šatně. Snad se tak stane hlavně během zápasu s favoritem z Ruska.

Dug je typický neohrožený hrdina dosud žijící v celkem poklidně probíhající době kamenné. A teď, spolu se svým čtyřnohým přítelem Čenichem, musí zachránit svůj kmen a milovaný domov před velkou hrozbou. Vtrhla k nim doba bronzová v čele s padoušským lordem Bafoněm. Dug vsadí budoucnost svého kmene do podivné hry, ve které se dvě stejně velké skupiny bojovníků snaží kopat do kožené koule. Dug má jedinou šanci: naučit sebe a dalších deset hodně nemotorných pralidí hrát fotbal a pak vyhrát zápas proti elitnímu reprezentačnímu klubu Real Bronzio. Jen tak můžou získat zpět své území. Vypadá to spíše na naprostou katastrofu, totální debakl a po ní následující dlouhodobou práci v dolech vítězné civilizace. Naštěstí se jim podaří na svou stranu získat velkou fotbalovou fanynku Tynu a díky jejím trenérským metodám, využívajícím i bublající sopky a vroucí gejzíry, se vše začíná obracet k lepšímu. Dokáže však doba kamenná překonat dobu bronzovou?

Petr Čtvrtníček napsal hru "Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?" na přelomu let 2004 a 2005 jako reakci na korupční skandál v Českomoravském Fotbalovém Svazu. Následně s touto inscenací hostoval na scénách řady českých divadel. V beznadějně vyprodaných sálech excelovali v hlavních rolích Petr Čtvrtníček společně s Jiřím Lábusem za živého hudebního doprovodu Malého symfonického orchestru BEZDREV.