Trwa II Wojna Światowa. Lata 40-te ówczesnych Chin podczas napadu Japończyków na jedno z miast - Szanghaj. Jim Graham (Bale), syn arystokratycznej rodziny, wychowywany w domu pełnym luksusów, nieoczekiwanie zostaje rozdzielony z rodzicami. Rozpieszczony, przyzwyczajony do dobrobytu chłopak, musi zrobić wszystko, by przetrwać bez środków do życia. Zdany zupełnie na siebie, trafia do obozu dla internowanych. Wówczas spotyka na swojej drodze Basiego (Malkovich), który uczy go samodzielności. Dwunastolatek stara się przyzwyczaić do nowych, panujących tam warunków. Chociaż wojna zniszczyła dotychczasowe życie Jima, sprawiła również, że zaczął dorastać naprawdę.

Jest rok 1862. W Ameryce trwa wojna secesyjna. Po krwawej bitwie pod Antietam generałowie wojsk Unii postanawiają utworzyć regiment piechoty złożony z Murzynów. Dowódcą eksperymentalnego oddziału zostaje pułkownik Robert Gould Shaw. Cała kadra oficerska to biali. Czarni żołnierze poddawani są wyjątkowo ciężkiej mustrze. Odmawia się im przydziału butów, mundurów, a nawet broni. Spotykają się z falą ignorancji i rasizmu. Wbrew oporom przełożonych Shaw tworzy wartościowy oddział żołnierzy zdolny do wykonania zadania bojowego. Prawdziwym chrztem bojowym dla 54. Regimentu z Massachusetts ma być atak na Fort Wagner w Południowej Karolinie.

Josey Aimes jest młodą matką, która ucieka od maltretującego ją męża. Postanawia wrócić do swojego rodzinnego miasteczka w Minnesocie. Na miejscu rozpoczyna pracę w kopalni, która zatrudnia większość mieszkańców miasteczka, w tym także jej ojca. Wydaje się, że wszystko będzie dobrze i Josie rozpocznie nowe życie. Jednak wraz z innymi kobietami jest fizycznie i psychicznie molestowana przez męską załogę. Władze kopalni nie przejmują się problemem - tym bardziej, że mają świadomość, iż atakowane kobiety boją się utraty pracy. Mimo to, rodzina Aimes podejmuje ryzyko i rozpoczyna batalię sądową...

Film jest ekranizacją powieści Hermana Wouka. W 1954 roku produkcji przyznano siedem nominacji do Oscara, w tym do nagród dla najlepszego filmu i najlepszego aktora. II wojna światowa. Philip Francis Queeg pełni funkcję kapitana marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Podczas huraganu mężczyzna zostaje pozbawiony dowództwa. Na pokładzie dochodzi do buntu.

Hector (Simon Pegg) jest psychiatrą. Praca przynosi mu coraz mniej satysfakcji, gdyż nie potrafi sprawić, aby jego pacjenci poczuli się szczęśliwi. Pewnego dnia porzuca wygodne życie, prosi partnerkę (Rosamund Pike) o „urlop” i wyrusza w samotną podróż w poszukiwaniu prawdziwego szczęścia. Hector zwiedzi cały świat, od Paryża, przez Chiny, Afrykę aż do Stanów Zjednoczonych, a jego podróż będzie pełna zabawnych przygód, egzotyki i niebezpieczeństw.

Sędziwy król walczy ze zbuntowanymi poddanymi. Podczas kolejnej bitwy ginie, zaś jego syn zostaje ciężko ranny. Zrozpaczona królowa prosi o pomoc sędziwego smoka, który odstępuje królewiczowi połowę swego serca i tym samym ratuje jego życie... Jedynym warunkiem, jaki stawia smok, jest wymóg przestrzegania zasad honorowego kodeksu rycerskiego przez przyszłego króla. Nad wypełnieniem tej obietnicy bezwzględnie ma czuwać nauczyciel chłopca - rycerz imieniem Bowen

W 1879 roku Brytyjczycy ponoszą ogromne straty w bitwie pod Isandlwaną z powodu niekompetentnego przywództwa.

Trwa wojna w Wietnamie. Jake Grafton jest pilotem marynarki wojennej. Kiedy jego przyjaciel, pilot z tej samej bazy, zostaje zestrzelony podczas jednego z lotów bojowych, Jake poddaje w wątpliwość słuszność prowadzonych przez zwierzchników bombardowań. Jego sprzymierzeńcem zostaje żołnierz wojsk lądowych, Virgil Cole. Razem próbują zapobiec dalszym atakom bombowym w północnym Wietnamie. Realizują plan zniszczenia arsenału wroga. Jednak zamiast nagrody czeka ich sąd wojenny.