A lélegzetelállító képek élményén túl a filmet nézve talán megértjük, hogy a Föld az egyetlen egy tér, ahol élünk és talán azt is megtanuljuk, hogyan legyünk szabadok, mint a madár. Jacques Perrin kamerája a vándormadarakkal - ludakkal, gólyákkal és darumadarakkal - együtt "repül". A film a tavaszi vándorlással kezdődik, amely Észak-Amerikából az Északi-sark felé vezet. A repülés közösségi esemény minden egyes madár számára. Mikor végre elérik a sarkkör vidékét, fészket raknak, kiköltik a fiókákat, s később tanúi lehetünk a kikelt fiókák első szárnypróbálgatásainak is. Ám a rossz idő, a vadászok és a környezetszennyezés áldozatokat szed a csoportból.

Simon Yates (Nicholas Aaron) és Joe Simpson (Brendan Mackey) megkísérli megmászni a már sokak által sikertelenül legyőzni próbált közel 7000 méter magas Siula Grande-t. A küzdelmes út sikerrel jár, de a visszaúton baleset történik, ami végül tragédiába torkollik. Simon elvágja a sérült Joe kötelét, hogy a saját életét mentse, míg társa egy hasadékba esik. Simon folytatja az utat lefelé barátja megölésének kínzó gondolatával. Azonban Joe egy párkányon fennakadva túléli a zuhanást, s ettől a pillanattól egyedül kell folytatnia hősies küzdelmét a túlélésért

Nimsdai Purja egy rettenthetetlen nepáli hegymászó, aki egy látszólag lehetetlen küldetésre indul - megmássza a világ 8000 méter feletti csúcsait hét hónap leforgása alatt.

A Határok nélkül, a tibeti Himalája lélegzetelállítóan szép környezetében, hat vak diák izgalmas kalandjait mutatja be. A tibeti hit szerint a fiatalok vakságának oka, hogy démonok szállták meg őket. Ezért szüleik kerülik, a falubeliek kigúnyolják, a társadalom kirekeszti őket. Ők azonban elhatározzák, hogy megmásszák a Himalája északi oldalán lévő 7 ezer méter magas Lhapka rhi csúcsát. De a veszélyes utazás hamarosan egy lehetetlennek tűnő küldetéssé válik. Sabrye Tenberken vak tanító és kalandor menti meg őket, aki az első tibeti vakiskola a Határok nélkül megalapítója. A diákok, segítségével meghívják a híres vak hegymászót, Erik Weihenmayert, aki meghódította az Everestet és Lhasaba érkezésével arra inspirálja a diákokat, hogy az ő vezetésével magasabbra másszanak mint azelőtt valaha. De ez a három hetes kaland jóval több lesz annál, mint amit bármelyikük is elképzelt volna....

A világűr sötétjéből nézve bolygónkat a "föld" egy teljesen helytelen elnevezés. Területének hetven százalékát víz borítja, így bolygónk szikrázóan türkiz színben pompázik, ha a távolból figyeljük. Kifejezetten a víz és a hatalmas óceánok teszik a földet egyedivé. Az óceánok a földi élet bölcsői, ők határozzák meg éghajlatunkat és adnak helyet legkülönfélébb élőlények. Szerves részei életünknek és megóvásuk számunkra a legnagyobb kihívás. Annak ellenére, hogy a tengerek alkotják bolygónk területének kétharmadát, többet tudunk a hold felszínéről, mint a tengerek mélyéről. Most először nyílik lehetőség, hogy betekintést nyerjünk abba a világba, amit eddig csak kevesen láthattak, az óceánok és bennük valamint partjaiknál virágzó csodálatosan változatos élőlények világába. Az ismerttől az ismeretlenbe, a Kék mélység feltárja a tengereket és annak elbűvölő, csábító és kegyetlen világát.