Hlavný hrdina slávneho amerického filmu Paul Kersey je architekt, priemerný občan, ktorý nemá nič spoločné so svetom násilia. Keď je však zavraždená jeho žena a znásilnená dcéra, zmení sa na bezcitného pomstiteľa. Aj keď je príbeh vybudovaný tak, aby bolo úplne zrejmé, že jediným východiskom zo situácie je použitie násilia, a to v maximálnej miere, je tu snaha zobraziť, ako ťažké je odpovedať na zbytočné a nepochopiteľné násilie. Príbeh, ktorý v sebe má niečo z tragédie, ostro navodzuje otázku bezmocnosti proti organizovanému zločinu a práva obyvateľov vziať spravodlivosť do vlastných rúk, čo je téma u nás dnes stále viac než aktuálna.
Johanka bola malým dievčatkom, keď jej počas prepadnutia jej rodnej dediny vojaci anglickej armády pred očami znásilnili a zavraždili sestru. Od tej doby sa stali viera a modlitby jej jedinou útechou. Keď Johanka dospela, začala byť presvedčená, že k nej hovorí sám Boh a že ju vyzýva, aby sa postavila do čela armády, ktorá vyženie votrelca a prinesie jej krajine mier. Johanke nezlomné odhodlanie prekonáva pôvodnú nedôveru jej priateľov i rodiny.
Karla Homolka a Paul Bernardo, manželia, ktorých spájala veľká láska a perverzné sexuálne praktiky, sa“preslávili“v Kanade ako najbrutálnejší zabijaci modernej histórie. Krátko po svadbe „naservírovala“ Karla novomanželovi svoju trinásťročnú sestru Tammy. Dievča omámené liekmi jeden po druhom zneužili. Ich sexuálne „hry“ sa zvrhli a sestra zomrela. Nasledovala séria únosov, sexuálnych zneužití a beštiálnych vrážd mladistvých dievčat. Polícia nemala proti podozrivej dvojici žiadne hmatateľné dôkazy. Karla sa nakoniec rozhodla pre spoluprácu s kanadskou justíciou. Svedčila proti manželovi výmenou za miernejší trest. Pomohla tak objasniť najbeštiálnejší prípad v histórii severoamerickém justície.