Филмът разказва за живота на художника Владислав Стшемински, харизматичен и обожаван от своите ученици преподавател в училището за изящни изкуства. Но животът на художника се променя, когато Сталин поставя ръцете си над Полша през 1945 г. Стшемински отказва да компрометира изкуството си с доктрините за социален реализъм. Преследван, изгонен от университета, той в крайна сметка е изтрит от стените на музеите. С помощта на някои от неговите ученици Стшемински започва да се бори срещу партията и става символ на художествена съпротива срещу интелектуалната тирания.

Сутринта на 23 май 2010 г. Тонио, единственият син на писателя А. Ф. Т. ван дер Хейден (автор на книгата, вдъхновила филма) и неговата съпруга Мириам, е убит в пътен инцидент. Нелеп инцидент, в който виновни няма. Тонио е едва 21-годишен. Само за един миг съчетанието на обстоятелства превръща живота на родителите му в ад. Веднага след като ги информират за трагедията, бащата на Тонио започва мислено да реконструира събитията – първо несъзнателно, а после умишлено, в съвършен порядък, който реже като нож.

След 40-годишно отсъствие Рахул Неги се завръща в родното, отдалечено хималайско селце, носейки със себе си сак и доброто си възпитание. Преди две години в региона опустошително свлачище убива хиляди хора. Красотата на това място обаче успява да надделее над щетите от бедствието. Рахул търси познати физиономии, но за негова изненада, онези, които веднага го разпознават, не са особено щастливи да го видят. Когато напуска селцето съвсем млад, той е в немилост. Повечето хора, живеещи в района, са изключително суеверни и са способни да съхраняват неприязънта си през цели поколения. Достатъчно е да кажем, че филмът включва семейни неволи, една жена и ужасни несправедливости, породени от кастите в Индия. " Посветен на хората от Утаракханд, северния индийски щат, съсипан от наводнения и свлачища през 2013 г., Земя на боговете е простичък, но емоционален филм.