Ten przekorny portret przedstawia Führera jako leniwego, odizolowanego przywódcę, odciętego od rzeczywistości, niezdolnego do rządzenia bez swoich „apostołów”. Są to główni ministrowie, doradcy, rywale i dworzanie Hitlera. Nienawidzą się nawzajem, a Führer rywalizuje między nimi, często po to, by wydobyć z nich to, co najgorsze. Portrety Hermanna Goeringa, Heinricha Himmlera, Josepha Goebbelsa, Alberta Speera, ale także Rudolfa Hoessa, komendanta obozu Auschwitz-Birkenau i doktora Josepha Mengele przedstawiają rywalizację, nienawiść i drapieżnictwo, które przerywają całą epicką grozę nazizmu. Dokument ten składa się z wyboru zdjęć archiwalnych oraz zeznań potomków i specjalistów z tego okresu.

"Mogę mówić swobodnie" - to symboliczne zdanie w prologu filmu wypowiada pacjent, któremu seans hipnozy przywrócił dar mowy. Otwiera ono najbardziej osobisty film Andrieja Tarkowskiego, rosyjskiego mistrza kina artystycznego. To spowiedź z własnego życia. "Wszystkie epizody miały miejsce w historii mojej rodziny. Wszystkie, co do jednego" - powiedział reżyser.

Dokument wydobywający na światło dzienne nigdy dotąd nieopublikowane wywiady z ostatnimi żyjącymi przedstawicielami pokolenia odpowiedzialnego za Trzecią Rzeszę.

Film oparty jest na prawdziwej historii Maxa Manusa, partyzanta norweskiego ruchu oporu. Ukazuje jego losy od wybuchu II wojny światowej aż do lata 1945 roku. Po zakończeniu kampanii zimowej przeciwko Rosjanom w Finlandii Max Manus wraca do Norwegii okupowanej przez Niemców. Bardzo szybko dołącza do ruchu oporu, stając się jednym z najważniejszych członków tzw. Gangu z Oslo, dowodzonego przez Gunnara Sønsteby. Partyzanci podejmują wiele akcji przeciwko nazistom, w tym m.in. przeciwko statkom niemieckim stacjonującym w porcie Oslo, z których najbardziej znaną było zatopienie torpedowca Donau.

Rok 1941 – Żydzi w Europie Wschodniej padają ofiarami masowych mordów. Trzem braciom Bielskim udaje się schronić wraz z grupką uciekinierów w gęstym lesie, który znają od dziecięcych lat. Na początku starają się po prostu przetrwać. Gdy jednak wieść o ich odwadze rozchodzi się, w lesie pojawia się coraz więcej mężczyzn, kobiet, dzieci i starców, dla których bracia są jedyną nadzieją na przetrwanie. Tewje (Daniel Craig) obejmuje przywództwo, ale jego decyzje często krytykuje Zus (Liev Schreiber), który obawia się ceny, jaką przyjdzie im zapłacić za idealizm starszego brata. Najmłodszy z braci – Asael (Jamie Bell) stara się pogodzić skłócone rodzeństwo. Aby przygotować się na nadejście srogiej zimy, uciekinierzy budują osadę. Poczucie wspólnoty pozwoli im zachować wiarę w człowieczeństwo w najgorszych latach wojny.

Berlin, 1997 r. 85-letnia Lilly Wust wyprowadza się z przestronnego mieszkania w centrum Berlina do domu spokojnej starości. Tam, wśród pensjonariuszy, dostrzega swoją dawną służącą, opiekunkę do dzieci Ilse. Powracają wspomnienia sprzed ponad 50 lat... Berlin, 1943 r. Toczy się wojna. Na miasto spadają bomby aliantów, a Gestapo poluje na żydów. Atmosfera strachu i nieustannego zagrożenia nie przeszkadza berlińczykom czerpać z życia maksimum przyjemności. Błekitnooka i jasnowłosa Lilly Wust z pozoru wydaje się idealną Niemką. Jej mąż walczy na froncie wschodnim, a ona wychowuje czwórkę dzieci, za których urodzenie dostała medal od Fuerera. Lilly nienawidzi żydów. Mówią o niej, że potrafi ich zwęszyć z dużej odległości. we. Ale wojna nie da im zapomnieć o tym, co je dzieli.

Rok 1943. Historia grupy Algierczyków wcielonych do armii francuskiej podczas II wojny światowej. Saïd, Abdelkader, Messaoud i Yassir są przedstawicielami różnych klas społecznych, których połączyła gotowość do walki z nazistami w obronie ojczyzny. Jednak ze względu na swe pochodzenie są traktowani jak żołnierze drugiej kategorii, których można w rozmaity sposób dyskryminować, na przykład obcinając racje żywnościowe. Nie jest też brana pod uwagę możliwość awansowania ich. Złota Palma w Cannes 2006 za główną rolę męską. Nominacja do Oscara 2007 za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Jedna z największych produkcji filmowych tego roku. Film wojenny oparty na książce słynnego historyka Williama B. Breuera pt. The Great Raid on Cabanatuan. W czasie, gdy w Europie trwają zaciekłe walki II Wojny Światowej, na odległych Filipinach swój dramat przeżywa 500 angielskich jeńców wojennych, którzy jeszcze jakimś cudem oparli się malarii, głodowi i uniknęli egzekucji. Benjamin Bratt wciela się w rolę szefa oddziału komandosów Henry'ego Mucci'ego wysłanych do japońskiego obozu, by uratować przetrzymywanych tam alianckich więźniów.

Film „Gustloff – rejs ku śmierci” to zrealizowana z imponującym rozmachem opowieść o największej katastrofie w historii podróży morskich. Ponad 9 tysięcy kobiet, mężczyzn i dzieci zginęło próbując uciec na jego pokładzie przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Liczba ofiar tej tragedii jest sześciokrotnie wyższa niż liczba ofiar słynnej katastrofy „Titanica”.