Snímek o americkém fotografovi Jamesi Nachtweyovi, o jeho motivaci, strachu a denní rutině válečného fotografa. Uvěříme-li hollywoodským filmům, pak jsou všichni váleční fotografové otrlí a cyničtí drsňáci. Jak jinak by v tak hrůzných situacích mohli myslet na „dobu osvitu“? Švýcarský režisér a producent Christian Frei následoval Jamese Nachtweye na cestách po válečných oblastech v Indonésii, Kosovu či Palestině. Používal speciální mikrokamery připevněné na Nachtweyův fotoaparát. Můžeme tak sledovat, jak slavný fotograf čeká na rozhodující okamžik. Slyšíme, jak dýchá. Poprvé v historii filmů o životě fotografů přináší tato technika autentický vhled do práce zúčastněného fotožurnalisty.

V roce 1988 vydal známý britský teoretický fyzik a kosmolog Stephen Hawking populárně-vědeckou knihu s názvem Stručná historie času. Tři roky po vydání Hawkingovy knihy natočil americký dokumentarista Errol Morris dokument, v němž se prostřednictvím členů Hawkingovy rodiny, chůvy z dětství, spolupracovníků a přátel dozvídáme řadu podrobností o jeho životě a práci. Dokument mapuje Hawkingův život od raného dětství přes studium na Oxfordu a doktorském studiu na Cambridge až po jeho dodnes trvající výzkum v řadě oblastí teoretické fyziky.

Životní osudy Hedy Margoliové-Kovalyové v dokumentu, který na pozadí výjimečných archivních záznamů předkládá strhující obraz dvacátého století se dvěma drtícími totalitními režimy, procházejícími Evropou a ovlivňujícím osudy jejích obyvatel.