Sinéad O'Connorová od počátku své kariéry využívá svůj silný hlas k tomu, aby zpochybnila vyprávění, kterým byla obklopena, když vyrůstala v převážně římskokatolickém Irsku. Navzdory jejímu projevu, hloubce a nadhledu znamená její neochvějné odmítání přizpůsobit se tomu, že je často povyšována a nespravedlivě odmítána jako popová hvězda toužící po pozornosti.
Katia a Maurice Krafftovi měli v životě dvě vášně – sebe navzájem a sopky. On přímočarý a odvážný, ona klidná a opatrná, ale vždy spolu. Po celé dvě dekády se tito vulkanologové nechali svádět krásou a nebezpečím bublajících obrů a při své cestě za poznáním zachránili desítky tisíc životů. Jejich neuvěřitelný příběh a autentické záběry sopek pořízené z dechberoucí blízkosti na 16 mm film nyní ožily v kreativním zpracování režisérky Sary Dosy.
Poprvé po sto letech bude v Norsku vykopána vikingská pohřební loď. Díky neomezenému přístupu na archeologické naleziště budeme sledovat každý krok těchto mimořádně vzácných vykopávek, které začaly na konci července 2020. V tomto vysoce prestižním vědeckém dokudramatu nám každý objev a každá objevená relikvie umožní neuvěřitelný vhled do života severských válečníků a přiblíží nás odhalení toho, kdo se v této tajemné vikingské rakvi skrýval více než tisíc let.
Kdesi na Zemi stojí starý dub. Již přes dvě stě let chrání mohutnou korunou své nájemníky jako dobrý král své království. Dokument Srdce dubu přináší dechberoucí dobrodružství obyvatel jednoho stromu. Takovou akci byste od „obyčejných“ mravenců, veverek a polních myší nikdy nečekali. Podívaná stvořená pro velké plátno vám otevře oči a vtáhne vás do světa dobrodružných příběhů a zvláštních zážitků. Až příště půjdete kolem jednoho z takových stromů, zastavte se a chvíli tiše pozorujte. Možná nějakého akčního hrdinu potkáte naživo a zažijete vlastní nezapomenutelné dobrodružství…
Ačkoliv se celovečerní dokument známého evropského dokumentaristy soustřeďuje na mikrokosmos u pobřeží Viktoriina jezera v Tanzánii, vypovídá velmi naléhavě o globálních problémech současného světa. V šedesátých letech byl do tohoto největšího tropického jezera na světě (odkud vytéká Nil) vysazen nilský okoun. Tento predátor se zde rozmnožil takovým způsobem, že vyhubil všechno živé. Zároveň se ovšem stal zdrojem obživy pro chudý kraj a významným vývozním artiklem. Ruské dopravní letouny denně odvážejí do Evropy a do Japonska 500 tun ryb (a nazpět nezřídka ilegálně dovážejí zbraně). Vznikly tu moderní rybárny, ale také děsivé pracovní kolonie, v nichž domodorodé obyvatele kosí AIDS, alkohol a zločin. Hubert Sauper s kolegou natočili v obtížných podmínkách a pod různým krytím rozhovory s mnoha lidmi: od ruských a ukrajinských pilotů přes nočního strážce a prostitutku až po majitele rybárny a oficiální představitele.
Tento francouzský dokumentární film, který podrobně zkoumá superpadouchy napříč komiksovou historií, přibližuje složité motivace, původ a morálku těchto zlověstných, ale fascinujících postav.