Historia zwykłych ludzi, którzy odważyli się ruszyć na podbój gwiazd. Opowieść zaczyna wiekopomny lot samolotem Chucka Yeagera, pilota, który jako pierwszy przekroczył barierę dźwięku - kończy zaś wyczyn Gordona Coopera, który obleciał Ziemię dwadzieścia dwa razy i tym samym zakończył operację Mercury. W ciągu dzielących te wydarzenia piętnastu lat zmienia się nie tylko wiedza człowieka o kosmosie, ale również i zwykłe ziemskie życie.

Film oparty jest na prawdziwej historii Maxa Manusa, partyzanta norweskiego ruchu oporu. Ukazuje jego losy od wybuchu II wojny światowej aż do lata 1945 roku. Po zakończeniu kampanii zimowej przeciwko Rosjanom w Finlandii Max Manus wraca do Norwegii okupowanej przez Niemców. Bardzo szybko dołącza do ruchu oporu, stając się jednym z najważniejszych członków tzw. Gangu z Oslo, dowodzonego przez Gunnara Sønsteby. Partyzanci podejmują wiele akcji przeciwko nazistom, w tym m.in. przeciwko statkom niemieckim stacjonującym w porcie Oslo, z których najbardziej znaną było zatopienie torpedowca Donau.

Trwa II wojna światowa. Wojska niemieckie wycofują się z Paryża, który z rozkazu Hitlera ma zostać całkowicie zniszczony. W apartamencie hotelowym wysłannik francuskiego ruchu oporu szwedzki konsul Nordling spotyka się z niemieckim generałem i gubernatorem miasta von Choltitzem, którego próbuje namówić na sprzeciwienie się rozkazowi Hitlera.

Film oparty jest na wydarzeniach jakie rozegrały się zimą 1944 r. w Ardenach, kiedy to Hitler postanowił skierować przeciwko Aliantom swoją ostatnią ofensywe. Jej powodzenie zależało od tego czy niemieckiej armii uda się w wyznaczonym czasie zdobyć alianckie zapasy paliwa i czy utrzymująca się wtedy pogoda uniemożliwi wojskom sprzymierzonym loty samolotami. Obraz ten był dwukrotnie nominowany do Złotego Globu za muzykę i role drugoplanową Savalasa.

Czerwiec 1940 roku. Po pokonaniu Francji III Rzesza planuje dalszy marsz na podbój Wysp Brytyjskich. Na jej drodze stoi jednak kanał La Manche. Aby go sforsować, potrzebna jest kontrola nad przestrzenią powietrzną. Następuje pełna mobilizacja po obydwu stronach. Luftwaffe prowadzi intensywne naloty na Londyn, ale piloci RAF nie pozostają dłużni śmiertelnemu wrogowi. Mistrzowsko zrealizowany film o jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej.

Ten biograficzny obraz ukazuje losy Erwina Rommla, od czasów Afrika Korps, przez jego zaangażowanie w walki w Europie podczas II wojny światowej, aż po jego udział w nieudanym zamachu na Hitlera i samobójstwo.

Gdy 17 września 1939 roku armia radziecka wkroczyła do Polski, nieprzygotowana do walki na dwóch frontach armia II Rzeczpospolitej musiała ponieść klęskę. Wśród jeńców wojennych znalazło się kilkanaście tysięcy oficerów. Ich rodziny z utęsknieniem czekały na ich powrót. Nigdy on jednak nie nastąpił. Dzieło Andrzeja Wajdy ukazuje historie kobiet, które mimo upływu lat, ciągle czekały na powrót swych mężów, synów, braci i ojców, uwięzionych przez NKWD.

Rok 1942. Dowódca floty japońskiej, admirał Isoroku Yamamoto, otrzymuje rozkaz zlikwidowania amerykańskiej bazy wojskowej usytuowanej na jednej z wysp atolu Midway. Wrogi wywiad dowiaduje się o tych zamierzeniach. Komandor Joseph Rochefort, szef wywiadu, oraz admirał Chester Nimitz, dowódca floty na Pacyfiku, rozpoczynają pracę nad planem bitwy z Japończykami. Kapitan Matt Garth ma bronić wyspy. Jego syn, pilot Tom, jest zakochany w Japonce Haruko, która znajduje się w obozie dla internowanych. Wkrótce chłopak wyrusza do boju o Midway.

Rok 1942 w Helsinkach. Państwo Finlandia zawarło sojusz z nazistowskimi Niemcami. Jeden człowiek sam próbuje powstrzymać działające w tajemnicy fińskie służby bezpieczeństwa i wydać żydowskich uchodźców w ręce gestapo.