Dwie równoległe historie. Olga wyjeżdża z Ukrainy do Austrii w poszukiwaniu pracy. Paul, Austriak, pomaga w bloku wschodnim swojemu zdegenerowanemu ojczymowi.
Nina ma 30 lat i jest nauczycielką języka ukraińskiego. Mieszka w Ługańsku, mieście położonym we wschodniej Ukrainie, na terenie okupowanym przez prorosyjskich separatystów. Nie może opuścić miasta. Nie może też dłużej uczyć ukraińskiego. Jest zmuszona iść na kursy przekwalifikowujące ją na nauczycielkę języka rosyjskiego. Pewnego dnia los stawia jej na drodze osieroconego po wojnie 17-letniego Andrija. Chłopak na dachu swojej szkoły umieszcza ukraińską flagę i trafia w ręce policji. Żyjąc w świecie niesprawiedliwości, Nina zdaje sobie sprawę, że Andrija może czekać długie więzienie. Postanawia działać…
Lipiec 2014 r. Irka i Tolik mieszkają w regionie Doniecka na wschodzie Ukrainy w pobliżu granicy z Rosją, terytorium spornym w pierwszych dniach wojny w Donbasie. Ich oczekiwanie na narodziny pierwszego dziecka zostaje gwałtownie zakłócone katastrofą lotniczą MH17. Wrak rozbitego samolotu i nadciągający pochód żałobników podkreślają surrealistyczną traumę chwili. Podczas gdy separatystyczni przyjaciele Tolika oczekują, że przyłączy się on do ich działań, brat Irki jest rozwścieczony podejrzeniami, że para zdradziła Ukrainę. Irka odmawia ewakuacji, nawet gdy wieś zostaje zajęta przez siły zbrojne, i próbuje pogodzić męża i brata, prosząc ich o naprawę zbombardowanego domu.
Lata 30-te, Ukraina, czasy Hołodomoru. Yuri, młody artysta, walcząc z władzami, które wprowadziły sztuczny głód, stara się ocalić jak największą liczbę osób od śmierci głodowej, a w szczególności swą ukochaną Natalkę.
Film dokumentalny opowiada o poezji, miłości, życiu i śmierci Hryhorija Czubaja, ukraińskiego poety i najwybitniejszej osobowości lwowskiego undergroundu na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.