Военният фотограф Уилям Юджийн Смит се завръща в Япония, където документира пагубния ефект от отравянето с живак сред населението в крайбрежните общности. Без да надценява личния принос на Смит, филмът очертава всекидневния героизъм на обикновените мъже и жени, които са най-силно засегнати от екологичното бедствие. „Минамата“ е прям и силно въздействащ разказ за общностите, които се противопоставят на корпоративните злоупотреби, и за добросъвестните журналисти, посветени на професията.

През 1925 г., когато корейската държава е под управлението на японската империя, принцеса Док Хе, последната принцеса на Чосон, е изпратена в Япония. Там тя страда по родината си и прави не един опит да се завърне обратно, включително като става част от движението за независимост, но всеки път плановете й са осуетявани от Хан Тек Су.

Какво е общото между Джордж Вашингтон, майка Тереза, Уинстън Чърчил и индианците навахо Честър Нес и Сам Билисън? Всеки от тях е получил ордена на Конгреса - най-високото американско отличие, връчвано на цивилни граждани. С Нес и Билисън това се случва на 26 юли 2001г. от ръцете на президента Джордж Буш, в присъствието на трима от техните съплеменници - последните оцелели от групата от 29 индианци, участвали в изработването на тайния код, използван от американската армия по време на Втората световна война. Но беше необходим повече от половин век и един филм като "Гласът на вятъра", за да се заговори най-сетне за тези герои.