A szabadság és a szerelem Henryk Sienkiewicz nagyívű regényének fő témája. A filmet hazánkban is nagy sikerrel vetítették, a hetvenes évek egyik legnépszerűbb mozifilmje volt. A Sienkiewicz-regénytrilógia (Tűzzel-vassal, Özönvíz, Kislovag) középső részét a Nobel-díjas regényíró születésének 155. évfordulója tiszteletére mutatjuk be. A XVII. században a lengyel főnemesség árulása folytán svéd csapatok árasztják el Lengyelországot és megkezdődik az évekig tartó harc. A küzdelemben az egész nemzet részt vesz. Az eseményeknek ebbe a szövetébe fonódik Wolodyjowski lovag, Radziwill és Boguslaw hercegek, Andrzej Kmicic valamint szerelmese, Olenka sorsa.
A film egy valóságban is élt boszorkányvadászról szól, akit Matthew Hopkinsnak hívtak. Akiket a gonosz szövetségesének hitt, azt megkínozta és megölte. Egy katona, akinek nejét Hopkins megerőszakolta, bosszút esküszik. Ronald Basset regénye alapján..
A kezdeti sikerek után most a Párduclányok Európa meghódítására készülnek, legalábbis Spanyolországéra! Barcelona és a zenei fesztivál tárt karokkal várja a tehetséges lányokat, ám azt nem is sejtik, hogy nem lesz olyan könnyű dolguk, mint ahogy azt elképzelték. Nem mindenki akarja ugyanis, hogy nyerjenek, ráadásul a szerelem is az ajtón kopogtat. Galleria eközben pedig már azon gondolkozik, hogy a barátság érdekében inkább lemondjon a győzelemről, amikor váratlan dolog történik.
Kasztíliai Johanna, a szép fiatal hercegnő politikai házasságot köt Habsburg (Szép) Fülöp, flamand herceggel. A két fiatal első látásra egymásba szeret, és szenvedélyes szerelmükből hamarosan gyermek születik. Ám Fülöp nemcsak férj, de herceg és vonzó férfi is, aki nem tud ellenállni az udvar hölgyeinek. Johannán őrült féltékenység vesz erőt, melynek képtelen parancsolni. Egymást érik a nyilvános jelenetek az évek múlásával és már az udvar is hajlik arra, hogy a közben Kasztília királynőjévé lett Johannát őrültté nyilvánítsa és minden hatalmat Fülöpnek adjon át. Ám a sors útjai kiszámíthatatlanok.
Az EXHIBITION ON SCREEN sorozat filmjében egy olyan tárlatra léphetnek be a nézők, amelynek köszönhetően Hieronymus Bosch művei a világ számos pontjáról visszatértek hollandiai szülővárosába. Hieronymus Bosch – Egy géniusz látomásai volt a címe a legnagyobb retrospektív Bosch-tárlatnak, amelyet 2016. február 13. és május 8. között mutatott be a Het Noordbrabants Múzeum. A festő 44 fennmaradt műalkotása közül 36 került kiállításra Den Bosch-ban. A világ legkiválóbb múzeumaiból kölcsön kapott alkotásokból rendezett egyedülálló kiállítás lehetővé tette, hogy a fennmaradt alkotásokat új szemszögből vizsgálják a nézők. Több mint 420 000 látogató látta a tárlatot, mely a megnövekedett igények kiszolgálása érdekében hajnali 1-től tartott nyitva. Ezt az egyedülálló gyűjteményt láthatják most a mozilátogatók közvetlen közelről, elkerülve a tömegeket.