Uwspółcześniona ekranizacja "Poskromienia złośnicy". Akcja toczy się w prowincjonalnym mieście, wśród uczniów szkoły średniej. Rozwiedziony ojciec narzuca swym dwóm nastoletnim córkom surowe reguły. W myśl jednej z nich młodsza córka może rozglądać się za chłopakiem dopiero wtedy, gdy jej starsza siostra pozna swojego. Problem w tym, że o ile młodsza z sióstr jest pełna uroku i cieszy się popularnością wśród rówieśników, o tyle starsza uchodzi powszechnie za niepospolitą złośnicę. Dwaj uczniowie knują intrygę, by pozyskać ich względy.
Reżyser teatralny Caden Cotard (Philip Seymour Hoffman) po sukcesie "Śmierci komiwojażera", pracuje nad nowym spektaklem, który w jego założeniu ma być realistyczny w każdym calu. Lata mijają, a Caden coraz bardziej pogrąża się w swojej sztuce. Powoli zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością. Łącząc tradycyjną narrację z opowiadaniem historii z subiektywnego punktu widzenia bohaterów, Charlie Kaufman stworzył niezwykle zwodniczy świat. Jest to przekonywująca kompleksowa wizja świata rzeczywistego i artystycznego. "Synecdoche, New York" jest dokładnie tym, o czym mówi jego definicja: częścią całości lub całością części, ogółem szczegółów lub szczegółem ogółu.
Nowy trener koszykarskiej drużyny z Richmond zaczyna stosować kontrowersyjne metody, by przywrócić dyscyplinę w zespole. Niektórym zawodnikom wyraźnie się to nie podoba.
Niemcy. Mając do wykonania tygodniowy projekt, nauczyciel Rainer Wenger proponuje swoim uczniom przeprowadzenie eksperymentu, by dzięki niemu mogli lepiej zrozumieć, na czym polegają totalitarne rządy. Zaczyna się swoista gra z podziałem na role z tragicznym zakończeniem. W ciągu kilku dni wprowadzona dyscyplina i poczucie więzi społecznej przeradzają się w prawdziwy ruch: FALĘ. Trzeciego dnia eksperymentu uczniowie zaczynają bojkotować i straszyć innych. Kiedy pojawiają się pierwsze wybuchy przemocy, nauczyciel postanawia przerwać eksperyment. Niestety jest już na to za późno. FALA wyrwała się spod kontroli...
Japonia w niedalekiej przyszłości. Kraj jest gospodarczą ruiną, rząd coraz częściej musi korzystać z pomocy wojska, żeby łagodzić społeczne niezadowolenie. Młodzi ludzie przestają kultywować wielowiekowe tradycje, zaczynają coraz głośniej buntować się przeciwko utrzymywaniu starzejącego się społeczeństwa. Aby uciszyć wszelkie głosy sprzeciwu, rządzący wymyślili całkiem skuteczny "program naprawczy". Co roku jedna z klas maturalnych, wybierana ze wszystkich japońskich szkół, jest przewożona na niewielką wyspę, gdzie w ciągu 72 godzin mają walczyć ze sobą do momentu aż zostanie jedna, żywa osoba. Ktoś taki zostaje zwycięzcą rządowego programu o nazwie "Battle Royal"...
Dekoratorka wnętrz Jan Morrow i kompozytor Brad Allen korzystają z jednej linii telefonicznej. Brad całymi dniami okupuje linię, rozmawiając ze swoimi dziewczynami, co niezwykle drażni Jan i wzmaga między nimi niechęć. Oboje jednak nigdy się nie widzieli i kiedy przypadkiem się spotykają, Brad postanawia dodać Jan (która go nie rozpoznaje) do listy swoich zdobyczy. Znając jej niechęć do własnej osoby, decyduje się udawać przed nią niewinnego teksańskiego chłopaka o nazwisku Rex Stetson. Film, nominowany do Oskara w pięciu kategoriach, otrzymał statuetkę za najlepszy scenariusz.
Kat Ellis (Debra Messing) wraca w rodzinne strony na ślub swojej siostry. A że nie chce uchodzić za singla wynajmuje chłopaka do towarzystwa, Nicka Mercera (Dermot Mulroney). Czy chłopak do wynajęcia okaże się kimś więcej?
Połowa lat 80'. W Niemczech Wschodnich trwa kryzys, wojska Układu Warszawskiego blokują granice Berlina Zachodniego. Dochodzi do eskalacji konfliktu. Wojska UW najeżdżają Niemcy Zachodnie. Siły NATO, nie mogąc powstrzymać ich w sposób konwencjonalny, decydują się na użycie broni nuklearnej przeciwko oddziałom wroga; zaraz potem Sowieci zrzucają bombę atomową na regionalne dowództwo NATO. Następuje zmasowany atak atomowy z obu stron. Po wystrzeleniu kilkuset rakiet z głowicami atomowymi przez obie strony następuje zawieszenie broni. Jednak zniszczenia są przerażające. Miasta leżą w gruzach, z nieba spada pył radioaktywny, ocaleli ludzie masowo zapadają na chorobę popromienną i umierają. Nie działa elektryczność. brak jest łączności, szerzy się anarchia, dochodzi do samosądów.
Małomówny, przygnębiony Don (Adam Sandler) nie podejmuje żadnych działań, by pokonać stagnację w swoim małżeństwie. Satysfakcję znajduje jedynie w masturbowaniu się, oglądając porno filmiki w internecie. Gdy pewnego dnia używa do tego komputera 15-letniego syna Chrisa (Travis Tope), odkrywa, że ten regularnie korzysta z podobnych stronek i jest bardziej obeznany w temacie, niż on sam. Z tego powodu chłopak ma problemy z najseksowniejszą cheerleaderką w szkolę Hannah (Olivia Crocicchia), marzącą o zostaniu znaną celebrytką. W dążeniu do celu pomaga jej matka Donna (Judy Greer) i wedle sugestii lokalnej agencji talentów zakłada córce stronę internetową, powiększając galerię o coraz to odważniejsze zdjęcia.
Podobnie jak Siostro do dzieła, film stanowi zbiór dość luźno powiązanych perypetii pacjentów i personelu jednego z oddziałów w pewnym szpitalu. Kierują nim despotyczny ordynator, dr Tinkle, i podkochująca się w nim Siostra Przełożona. Poza tym pracują tam m.in. fajtłapowaty, lecz przystojny dr Kilmore oraz zakochana w nim siostra Clarke. Mają pod opieką grupę dość kłopotliwych pacjentów, m.in. wykładowcę-szarlatana, mężczyznę przeżywającego ciążę żony znacznie bardziej niż ona sama, czy bezrobotnego symulującego chorobę, aby odpocząć od gderliwej żony. Pewnego dnia w szpitalu pojawia się seksowna pielęgniarka-praktykantka. Dr Tinkle niegdyś molestował ją pod pozorem ratującego życia leczenia, lecz teraz najchętniej zapomniałby o całej sprawie...
Nieśmiała, wychowywana przez matkę dewotkę nastolatka Carrie White jest nieustannie wyśmiewana przez szkolnych kolegów. Już jako małe dziecko odkrywa w sobie paranormalne zdolności, które później postanawia wykorzystać przeciwko złośliwym rówieśnikom.
Na przyjęciu jeden ze studentów zostaje przez przypadek wrzucony do pustego basenu. W akcie desperacji jego ojciec postanawia dokonać przeszczepu mózgu, ratując tym samym życie ukochanego syna. Początkowo wszystko przebiega zgodnie z planem, ale później sprawy się komplikują, kiedy okazuje się, że przeszczepiony mózg należał niegdyś do seryjnego mordercy