Věhlasný filmový tvůrce Jann Arthus Bertrand v novém projektu bilancuje, co bude s naší planetou. Netočí tentokrát jen z balónu, ale s kamerou jde do větších detailů na zemi... Deset let po filmu Domov přichází Yann Arthus-Bertrand s dokumentem s názvem Dědictví, který je silným, vášnivým apelem. Sdílí v něm citlivou a radikální vizi našeho světa, jehož ničení v průběhu jedné generace byl svědkem, a odhaluje trýzněnou planetu, dezorientované lidstvo neschopné brát vážně nebezpečí, které jemu a všem živým bytostem hrozí. Filmař vyzývá k činu – každý z nás může a musí podniknout rázné kroky pro záchranu planety a budoucnosti našich dětí. Nakonec nás vyzve ke smíření s přírodou a navrhuje několik řešení.
Manipulace výzkumu a výsledků vědy s cílem oddálit pokrok v poznání některých citlivých otázek je součástí strategie stále většího počtu organizací. Dnes je obecně známo, že v zájmu průmyslníků je zatajovat vědecké pravdy, které by mohly poškodit jejich byznys... Proč trvalo desítky let oficiální uznání faktu, že tabák je zdraví škodlivý? Proč někteří lidé stále věří, že změna klimatu nemá nic společného s lidskou činností? Proč je těžké připustit, že úhyn včel souvisí s pesticidy, přestože tolik výzkumů přináší důkazy? Dosud nikdy nebylo vědecké poznání tak rozsáhlé a nemělo takovou váhu, ale nikdy nebylo předmětem tolika sporů a kontroverzí. Co tedy brání vědeckému poznání, aby se v klidu rozvíjelo? To, že průmyslníci používají metody, které mají zasít pochybnosti do veřejného mínění a paralyzovat politické rozhodování, nikoho nepřekvapuje. Už méně se ale ví, jakým způsobem využívají k tomuto účelu vědu
V současné době nás od klimatické katastrofy dělí pouhé dva stupně Celsia. Jestliže se tempo oteplování nezmění, do čtyřiceti let nastanou v našem životním prostředí nezvratné změny. Ale zmíněný proces můžeme ještě zastavit. Tento film prostřednictvím dramatických civilních záběrů a alarmujících zpráv seznamuje diváky jednoduchou, avšak zarážející formou s fakty týkajícími se globálního oteplování. V této oblasti musíme čelit největší výzvě všech dob. A lidstvo se dokáže vzchopit, aby si s tímto úkolem poradilo.
Eskymáckou poemu ze zamrzlých plání prolíná technologická próza polární expedice. Nekonečný bílý prostor zvrásněný nánosy ledu si pamatuje miliony let vývoje planety a desítky let našeho negativního působení na ni. Surová i uhrančivě krásná Arktida jako magické místo prolnutí jazyků, tradic, zvuků a světů.
Dokument Zdenka Zvonka sleduje skupinu vědců, kteří se věnují zkoumání polárních oblastí na Špicberkách. Režisér se v nádherných scenériích drsné arktické krajiny zamýšlí společně s vědci nad tím, jakou má lidstvo jako celek úlohu na planetě a co nás možná čeká či nečeká v blízké budoucnosti, kdy zmizí nejenom člověkem neposkvrněná místa v přírodě, ale rapidně ubude voda v krajině a vymřou celé zvířecí druhy.