Charyzmatyczny anglista John Keating rozpoczyna pracę w ekskluzywnej szkole dla chłopców. Jego niekonwencjonalne metody nauczania wnoszą powiew świeżości do konserwatywnego programu uczelni. Niezwykły profesor rozbudza w swoich podopiecznych ciekawość świata, umiejętność samodzielnego myślenia i chęć rozwijania indywidualnych pasji, tym samym odmieniając ich życie.

Porucznik John G. Dunbar po bohaterskiej szarży na oddział wojsk Południa zostaje odznaczony; ponadto w nagrodę może wybrać dowolną placówkę, w której będzie służył. Wybór pada na Fort Sedgewick znajdujący się pod jurysdykcją kpt. Cargilla. Wojska stacjonujące w Forcie Sedgewick są wyczerpane, z nadzieją wypatrują karawany z Fortu Hays wiozącej zaopatrzenie. Dunbar zastaje fort opustoszały i zdewastowany. Okazuje się, że w pobliżu znajduje się osada Indian z plemienia Lakota...

"Wschód słońca" ma tę świetlistą prostotę konstrukcji, która dana jest bardzo niewielu filmom: troje zwykłych bohaterów, odwieczny dramat uczuć, jedność akcji. Bawiąca na wakacjach kobieta usiłuje nakłonić młodego farmera, by zgładził swoją żonę i zamieszkał z nią w mieście. Ten, poczciwy, ale dość słabego charakteru, ulega w końcu i zamierza dokonać zbrodni podczas przejażdżki łódką. Cofa się wszakoż w decydującym momencie. Żona, pojąwszy, co się miało stać, ucieka w przerażeniu.

Ekranizacja sztuki teatralnej "Kto sieje wiatr", inspirowanej przez tzw. małpi proces z 1925 roku. Młody nauczyciel w konserwatywnym miasteczku na południu Stanów Zjednoczonych, gdzie zasady postępowania wyznacza Biblia, zostaje postawiony przed sądem za nauczanie teorii Darwina. Jego obrony podejmuje się znany prawnik Henry Drummond, zaś oskarżycielem zostaje chrześcijański fundamentalista Matthew Harrison Brady. Rozpoczyna się proces, który zburzy spokój nie tylko miasteczka, w którym się rozgrywa, ale i całego kraju.

Erika Kohout (Isabelle Huppert) to czterdziestoletnia nauczycielka gry na fortepianie w konserwatorium w Wiedniu. Jest bardzo poważana ze względu na swój niezwykły talent i silną dyscyplinę, ale poznano ją również jako ostrą i wymagającą nauczycielkę. Choć jest kobietą w średnim wieku, wciąż mieszka razem z matką (Annie Girardot), z którą jest silnie związana i po której odziedziczyła surową naturę. Nie ma męża, ani kochanka, ale swoje potrzeby emocjonalno-seksualne umie zaspokajać i to w niestandardowy sposób. Regularnie bywa w kinach porno i peepshowach, gdzie uwalnia się spod wpływu matki. Jej seksualizm jest mieszanką chorobliwego voyeuryzmu (podglądactwa) i praktyk masturbacyjnych o podłożu masochistycznym. Erotyczny świat Eryki i jej codzienne życie nauczycielki biegną różnymi drogami. Jednak pewnego dnia, jeden z jej studentów - Walter (Benoît Magimel) postanawia ją uwieść...

Samotność, której Janet Frame doświadczyła w czasie studiów, doprowadziła ją do podjęcia próby samobójstwa. Uznana za schizofreniczkę trafiła do kilku szpitali psychiatrycznych, w których spędziła osiem pełnych udręki lat. Dopiero nagroda literacka za tomik opowiadań przywróciła ją do łask, dzięki czemu na zawsze mogła rozstać się ze szpitalem. Jej talentem zaopiekował się Frank Sargeson, znana postać w środowisku krajowych literatów. Nie bez bólu i trudności Janet Frame zaczęła pracę, która w przyszłości miała przynieść międzynarodowe uznanie.

James Leeds (William Hurt), ambitny i pełen ideałów nauczyciel, przybywa do szkoły dla głuchoniemych w stanie Maine. Nowy pedagog stosuje niekonwencjonalne metody nauczania, co nie przysparza mu sympatii uczniów ani popularności wśród pozostałych wykładowców. Wielu spośród jego głuchoniemych od urodzenia podopiecznych wcale nie chce być częścią wrogiego im, jak sądzą, świata ludzi zdrowych. Do nich zalicza się pracująca w szkole jako sprzątaczka Sarah Norman (Marlee Matlin). Kiedyś należała ona do najzdolniejszych uczennic, lecz teraz odmawia nauki mówienia i czytania. Początkowo James próbuje w stosunku do Sarah sprawdzić się jako pedagog i nakłonić ją do nadrabiania zaległości w tych dziedzinach. Po pewnym czasie zakochuje się w swojej uczennicy, a ona odwzajemnia jego zainteresowanie. Scenariusz filmu powstał na podstawie sztuki Marka Medoffa. Za rolę Sarah głuchoniema aktorka Marlee Matlin uhonorowana została nagrodą Oscara.

Azja, lata sześćdziesiąte XIX wieku. Anna Leonowens (Jodie Foster) jest wdową po angielskim oficerze, który został zabity w Indiach. Zdesperowana kobieta decyduje się wyjechać do Syjamu. Wychowana w wiktoriańskiej kulturze arystokratka trafia na dwór królewski, gdzie rozpoczyna pracę nauczycielki angielskiego dzieci władcy (Yun-Fat Chow). Szybko okazuje się, że mężczyzna jest nowoczesnym i postępowym królem, który chce rozwijać swój kraj i dba o jego mieszkańców.

Graham Hess jest byłym pastorem, który po śmierci żony stracił wiarę. Razem z dwójką dzieci mieszka na farmie Bucks Country w Pensylwanii. Wiedzie spokojny żywot, zajmuje się rolnictwem i myśli, że nic już go w życiu nie czeka. Pewnego dnia na swoim polu kukurydzy odkrywa tajemnicze symbole. Początkowo bierze to za sprawkę któregoś z sąsiadów, ale szybko okazuje się, że znaki nie mogą być dziełem człowieka. W tym samym czasie telewizja podaje komunikaty o podobnych zdarzeniach w innych miejscach świata.

Rok 1942. Kpt. Gordon trafia do obozu jenieckiego w Tajlandii. W niewoli towarzyszą mu mjr Campbell, kpt. Reardon i Miller. Gordon organizuje nieformalny uniwersytet, pomagający więźniom zachować godność. Ekranizacja opartej na faktach książki Ernesta Gordona.

Rok 2101. Południowa półkula planety Ziemia stała się światowym wysypiskiem śmieci. Pośrodku tego ogromnego cmentarzyska budzi się mężczyzna, nie pamiętac nic o swojej przeszłości, teraźniejszości ani o tym, dlaczego się tam znalazł.