Restrepo egy távoli, elszigetelt amerikai támaszpont az afganisztáni Korengal-völgyben. Állítólag az egyik legveszélyesebb hely, ahol jelenleg amerikai katona szolgál, beszédes módon a nevét is egy bevetés közben megölt katonai orvosról kapta. A rendkívüli helyről most rendkívüli dokumentumfilm készült: Sebastian Junger és Tim Hetherington haditudósítók kísérleti alkotásában nincsenek interjúk, nem érvelnek tábornokok és diplomaták, a kamerák egyetlen pillanatra se hagyják el a halálos Korengal-völgyet - a filmben csak háború van, csak a nyers valóság van, csak a Restrepóban szolgáló szakasz kőkemény, kendőzetlen élete van. Sebastian Junger és Tim Hetherington a díjnyertes filmben nem ítélkezik, nem magyaráz, egyszerűen csak mindent megmutat - a konklúzió levonását meghagyva a nézőknek.
Az egyrészt fenséges, másrészt életveszélyes emberi haladás történetét mutatja be filmünk. Rámutatunk arra a halálos kockázatra, amit egy XXI. századi szoftver - szakértelmünk - futtatása jelent egy ősi hardveren - főemlősagyunkon -, amelynek ötvenezer éve nem jelent meg frissített verziója. A gazdag képanyag és a magukkal ragadó hangfelvételek segítségével utazásra indulunk, hogy elmélkedjünk fejlődésünkről a barlanglakó életmódtól a világűr felfedezéséig. Ronald Wright A fejlődés rövid története című sikerkönyvében, mely filmünk alapjául szolgált, bemutatja, hogyan pusztítja el újra és újra a civilizációkat "a fejlődés csapdája" - azzal, hogy a technológiákat az igények azonnali kielégítésére használja fel, és ezt a jövővel fizetteti meg.
Visszautazunk az időben - a Jeges-tengertől a Csendes-óceán dagáytócsáihoz - tudósok úttörő csoportjával. Meglepő felfedezéseket tesznek, átalakítva azt, amit a természetről és az ökológiáról tudunk.
Hans-Thilo Schmidt, fedőnevén “Asché”, polgári foglalkozását tekintve egyszerű tisztviselő volt – emellett meg egy dörzsölt, minden hájjal megkent kém, aki az 1943-as letartóztatásáig létfontosságú információkkal látta el a francia titkosszolgálatot. Kulcsszerepet játszott az Enigma-kód feltörésében, és még Hitler jövőbeni terveit is sikerült kiszednie tábornok fivéréből. A film archív felvételek és drámai jelenetrekonstrukciók segítségével idézi fel e különc és bátor ember öngyilkossággal végződő életét.
A vizuálisan lenyűgöző dokumentumfilmet James és Deborah Fallows neves újságírók bestseller könyve alapján Steven Ascher és Jeanne Jordan Oscar-jelölt filmrendezők készítették. Az alkotók megvizsgálták, hogy Amerika kisvárosai hogyan reagáltak a közelmúlt kudarcaira, visszaeséseire, változásaira, és váratlan összefüggéseket találtak a személyes történetek, a közösségi cselekedetek és a történelem íve között. A gyakran cselekvésképtelen szövetségi kormány helyett ötletes helyi kezdeményezések vittek sikerre egy-egy projektet és ebből jó néhányat be is mutatnak. Optimista krédó a lokálpatriotizmus és az alulról induló társadalmi mozgalmak mellett, amelyek kulcsfontosságúak lehetnek azon közösségek számára, amelyek egy más, jobb jövőt szeretnének teremteni problémáktól sújtott korunkban.