Helen Keller krótko po urodzeniu poważnie zachorowała. Od tej pory nie widzi, ani nie słyszy. Żyje w całkowitej izolacji od otoczenia, w świecie ciszy i ciemności. Z powodu ułomności nigdy nie nauczyła się mówić, ani w jakikolwiek sposób komunikować z otoczeniem. Rodzice Helen stracili już wszelką nadzieję na jakikolwiek kontakt z córką, do czasu, gdy zatrudnili niedowidzącą Annie Sullivan, pielęgniarkę do opieki nad Helen. Dzięki jej uporowi i poświęceniu dziewczynka nauczyła się mówić, ukończyła szkołę, a potem studia.

Egon Schiele był jednym z najbardziej prowokujących artystów, tworzył w Wiedniu na początku XX wieku. Na jego życie i twórczość miały wpływ piękne kobiety. Pierwszą muzą artysty była jego siostra Gerti. Na słynnym obrazie "Dziewczyna i śmierć" malarz uwiecznił ukochaną Wally. Egon Schiele był sławny już za życia. Gościł na wystawach w Wiedniu, Zurychu, Pradze i Dreźnie. Jego dzieła można było oglądać w Kolonii, Monachium i Paryżu. W 1918 roku, krótko przed zakończeniem wojny, Schiele padł ofiarą epidemii grypy hiszpanki.

Elisabeth i John-John mieszkają w tym samym mieście, ale w zupełnie różnych światach. Czy namiętna pierwsza miłość zdoła przezwyciężyć klasowe i kulturowe bariery?

Kameralna opowieść o jednym dniu z życia młodego, kochającego się małżeństwa, które chce mimo swoich skromnych zasobów finansowych obdarować się prezentami w dzień wigilii Bożego Narodzenia.