Pensylvánia 1972. Jedenásťročná Vada Sultenfussová žije sama so svojím ovdovelým otcom Harrym nad jeho pohrebným ústavom. Počas letných prázdnin trávi Vada veľa času so svojím najlepším kamarátom Thomasom. Harry prijme do pohrebného ústavu mladú kozmetičku Shelly, ktorá do mestečka prišla so svojím karavanom. Vada tajne miluje učiteľa Bixlera a prihlási sa do jeho letných kurzov tvorivého písania. Vada s problémami sleduje narastajúcu náklonnosť medzi otcom a Shelly. Spolu s Thomasom dvojicu špehujú. Vada je roztrpčená, keď sa dozvie, že sa Harry a Shelly chcú vziať. Ďalšou ranou pre ňu je aj pripravovaná svadba učiteľa Bixlera. Hľadá oporu v Thomasovi, s ktorým prežíva prvé náznaky citového vzťahu. Jej najlepší kamarát však tragicky zomiera... Vada nachádza pochopenie u otca a Shelly, ktorí dokážu dievča zbavit zbytočného pocitu viny. Bixlerom prebudený spisovateľský talent Vade dodává životnú vyrovnanosť a pozitívny vzťah k slastiam aj strastiam dospievania.

Adam a Barbara majú dovolenku, ktorú trávia vo svojom dome. Adam vytvára na pôde model ich mestečka. Barbara sa stará o dom. Majiteľka realitnej kancelária sa ich snaží presvedčiť k predaju domu, ktorý je pre nich veľký, ale obaja toto miesto milujú a predaji nechcú ani počuť.

Veľký vodca padol. Priamo na koberec. Volá sa Stalin. Nad jeho mŕtvolou sa začína tragikomický boj o nástupníctvo. Súdruhovia z politbyra sa pomaly zbavujú dlhoročného strachu a začína to ozajstné divadlo. Ak sa vám to nezdá ako dostatočne dôvtipná zápletka, tak verte, že film Stratili sme Stalina vo svojej tragickosti a schopnosti uťahovať si z vysokých vecí je veľmi vtipný. V Rusku tento film zakázali.