Оскар Шиндлер е голям немски бизнесмен, който отваря фабрика в Полша през Втората Световна Война. Ставайки свидетел на зверствата от страна на нацистите върху еврейското население обаче, той става изключително човечен и превръща фабриката си в лагер на спасението за евреите. Филма е базиран на истинската история на Оскар Шиндлер, който успява да спаси близо 1100 евреи от обгазяване в лагерите в Аушвиц. Филмът разказва за духовното му издигане от паразит в обществото до безименен герой на цялото човечество.

Филмът е заснет разделен на седем дълги части, отразяващи епизоди от живота на иконописеца Андрей Рубльов между 1400 и 1423 г. В окончателната си версия обаче филмът определено не е биографична творба в буквалния смисъл на думата, нито пък правдива картина от руската история в началото на XV век. Той по-скоро се ръководи от усилието да изобрази някои източници, оказали влияние върху манталитета на руския народ, и да открие паралели с нашето съвремие.

Награденият с девет Оскара исторически филм на Бернардо Бертолучи разказва истинската история на последния император на Китай, Пуи. За основа на сценария е послужила автобиографичната книга написана от самия Пуи, а в главните роли се превъплъщават Джон Лоун, Джоан Чен и Рик Йънг. Филмът обхваща както годините в които Пуи управлява Китай и е обект на възхищение от страна на милиарди хора, така и неговото изпълнено с предизвикателства детство. Освен с аристократичното си потекло и отношението му относно нахлуващите японски сили Пуи става известен и с разпуснатия си начин на живот и упадъка, който започва да го заобикаля. Филмът на Бертолучи също така разглежда и този период от живота на Пуи в който той живее и се прехранва като обикновен селски работник. За работата си по "Последният император" Бернардо Бертолучи получи "Оскар" в категорията "Най-добър режисьор".

Това е необикновената истинска история на западнал боксьор, който получава втори шанс и успява да стане световен шампион. Дългата и трудна битка към върха на един обикновен човек вдъхновява целия американски народ по време на Депресията.

Елизабет трябва да вложи всичко от себе си, за да се противопостави на превратностите на съдбата. Тя проявява способностите си да се справи с държавните дела и със свекърва си Софи. Когато Елизабет заедно с граф Андерше заминават за Унгария, за да успокоят възбунтувалите се дворяни, херцогиня Софи разпространява слуха за връзка между императрицата и графа.