Malcolm X był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci Ameryki lat 60. Rywalizował z Martinem Lutherem Kingiem o rząd dusz czarnoskórych Amerykanów. Obydwu przywódcom przyświecały podobne cele: emancypacja afroamerykańskiej społeczności, walka o szacunek i równe prawa w zdominowanym przez białych kraju. Tu jednak podobieństwa się kończyły. Pastor King pragnął zrealizować swoje wizje w oparciu o zasady chrześcijańskiej moralności. Malcolm X dopuszczał do używania przemocy w walce politycznej. Zapowiadał także radykalną rewolucję społeczną.

Dokument opowiada o dzieciach, które uczestniczą w nietypowym letnim obozie. 12-letni Levi, 10-letni Tory i 9-letnia Rachel uczą się działać na rzecz Kościoła ewangelickiego poznając Pismo Święte, przedstawiając dramat aborcji i rozmawiając z obcymi ludźmi na temat Jezusa...

Sudan, 1883 r. Wizjoner Mahdi , fanatyczny mahometanin, ogłasza wojnę z niewiernymi. Chce bowiem, by cały islamski świat uznał jego nauki. Przeciw niemu rusza 10-tysięczna armia egipska. Żołnierze ponoszą klęskę. Wyposażeni w zdobyczną broń mahdyści zaczynają zagrażać stolicy - Chartumowi. Na wieść o porażce Hicksa brytyjski premier William Gladstone wysyła do Sudanu generała. Ma on wyprowadzić z Chartumu ludność cywilną, by uniknąć rozlewu krwi. Wraz z Gordonem wyrusza jego nowy zastępca, płk J.D.H. Stewart Egipcjanie, którzy zawdzięczają Gordonowi zniesienie niewolnictwa, z radością witają przybyłych. Tymczasem Mahdi nie zgadza się na wypuszczenie mieszkańców z Chartumu. Zamierza bowiem złożyć miasto i znajdujących się w nim ludzi w ofierze Mahometowi. W tej sytuacji Gordon otrzymuje rozkaz powrotu do Londynu. Jednak generał nie zamierza ustąpić. Zamiast niego do Anglii udaje się Stewart, by przekonać rząd o niebezpieczeństwie. Ostatecznie Gladstone zgadza się wysłać pomoc.