Australia, 14 lutego roku 1900, dzień świętego Walentego, sobota. Grupa uczennic ze szkoły dla panien w Appleyard brała udział w pikniku przy Wiszącej Skale - lokalnej atrakcji turystycznej w pobliżu góry Macedon w stanie Victoria. W godzinach popołudniowych cztery z nich odłączają się od grupy, by z bliska obejrzeć kamienny masyw. Powraca tylko jedna. Pozostałe, tak jak i idącą za nimi nauczycielką matematyki (Vivean Gray), znikają na zawsze bez śladu.

32-letnia Ukrainka Irina, chcąc wyrwać się z przestępczego środowiska, ucieka do Włoch. Wprowadza się do mieszkania naprzeciwko luksusowej kamienicy. Z okien obserwuje mieszkającą w niej rodzinę Adacherów - skłócone małżeństwo jubilerów opiekujące się 4-letnią dziewczynką z problemami neurologicznymi. Irina zatrudnia się u Adacherów jako pomoc domowa. Wykorzystując kryzys w małżeństwie pracodawców, zaprzyjaźnia się z dzieckiem. Gdy mała zaczyna darzyć ją zaufaniem, wychodzą na jaw powody, dla których kobieta chce zbliżyć się do dziewczynki.

Przynęta opowiada o gentryfikacji, kapitalizmie, turystycznym tsunami i klasowych konfliktach. Kornwalijska wieś, w której rozgrywa się akcja, przechodzi właśnie transformację z osady rybackiej w nadmorski kurort. Bracia Ward zmuszeni są sprzedać dom londyńczykom, którzy przerabiają go, dekorując ściany linami, sieciami i innymi akcesoriami symbolizującymi tradycję i autentyczność, czyli wszystko to, co turyści niszczą. Ekonomiczna, społeczna i kulturowa degradacja rybaków rodzi frustrację, która prowadzi do otwartej wojny z aroganckimi, bogatymi przyjezdnymi. Konflikt eskaluje, gdy młody Ward zaczyna flirtować z córką londyńczyków, panną Leigh.

Poeta i alkoholik Henry Chinaski (Mickey Rourke), spędza większość swojego życia w barach, upijając się co noc. Pewnego dnia spotyka Wandę, również alkoholiczkę i zakochuje się w niej. Wanda jest inna od poprzednich dziewczyn Henry'ego, mężczyzna jest w stanie dostrzec jej piękno, które zniszczyło pijaństwo. Bohaterowie poznają Tully Sorenson, która postanawia wydać wiersze Henry'ego. Henry szybko zdobywa popularność, jednak czy mężczyzna potrafi prowadzić życie poza barem?

Dan Gallagher był szczęśliwym mężem i ojcem. Pewnego dnia spędza pełen namiętności weekend z nieznajomą kobietą. Okazuje się ona być osobą chorą psychicznie, która zrobi wszystko, żeby tylko Gallagher nie wrócił do swojej żony i dziecka. Kobieta jest gotowa posunąć się do ostateczności.

Doktor Susan Wheeler pracuje w jednym z miejskich szpitali. Pewnego dnia po rutynowej operacji pacjent zapada w śpiączkę. Podobne sytuacje powtarzają się coraz częściej. Kiedy kolejną ofiarą staje się jej najlepsza przyjaciółka, Susan postanawia dowiedzieć się prawdy o tajemniczych przypadkach. Przeglądając szpitalną dokumentację, odkrywa, że pacjenci zapadają w śpiączkę po zabiegach wykonywanych zawsze w tej samej sali. Wszystkie ślady szpitalnej afery prowadzą do tajemniczego Instytutu Jeffersona. Tam Susan dokonuje makabrycznego odkrycia.

Akcja filmu rozgrywa się wśród Pakistańczyków mieszkających w Londynie. Jednym z nich jest Omar, bezrobotny chłopak mieszkający ze swoim zniedołężniałym ojcem alkoholikiem. Wuj Omara zatrudnia go w myjni samochodowej, a kiedy okazuje się, że chłopak ma talent do rachunków, pozwala mu kierować podupadającą pralnią. Omar najmuje do pomocy przyjaciela z dzieciństwa, Johnny'ego, należącego do grupy faszystów, znęcającej się nad londyńskimi Pakistańczykami. Udoskonalona pralnia zaczyna przynosić zyski, a Johnny i Omar zbliżają się do siebie.

Portet typowego amerykańskiego średniej wielkości miasta dzisiejszych czasów. Na przeszkodzie rozwoju miasta stoi stary blok mieszkalny. Film przygląda się bliżej sytuacji jaka ma miejsce w mieście - walka o włądzę, korupcja, zakłamanie - nie da się od tego uciec. Ale wśród degeneratów moralnych znajdą się też ludzie działający dla dobra innych. Ale czy ich walka nie jest z góry przegrana...?

Trwa II wojna światowa. Henry Faber, nikomu nie rzucający się w oczy pracownik kolei, w rzeczywistości jest niemieckim szpiegiem znanym jako Die Nadel (Igła), który mieszka od kilku lat w Anglii. Wykonuje tam różne zlecenia dla wywiadu, m.in. zajmuje się fotografowaniem obiektów, które potem są bombardowane. Pewnego dnia dostaje zadanie - ma udać się na teren obozu wojskowego wroga i sfotografować zbierające się tam siły.

Frank Chambers (Jack Nicholson) jest bezrobotnym włóczęgą z więzienną przeszłością. Korzystając z okazji przyjmuje propozycję pracy od Nicka Papadakisa (John Colicos), właściciela przydrożnej gospody. Papadakis jest greckim imigrantem, pełnym werwy i energii. Z młodą żoną Corą (Jessica Lange) dzieli go nie tylko znaczna różnica wieku, ale też temperament i sposób rozumienia świata. Cora początkowo ignoruje nowego lokatora, ale wkrótce oboje nawiązują namiętny romans. Postanawiają zamordować Papadakisa, aby po jego śmierci związać się na stałe. Pierwszy zamach kończy się niepowodzeniem, zaś Chambers nieoczekiwanie wzięty zostaje za wybawiciela poranionego męża. Zdesperowani kochankowie postanawiają podjąć kolejną próbę...

Buddyjscy mnisi poszukują reinkarnacji ich zmarłego przed dziesięcioma laty nauczyciela Lamy Dorje. Poszukiwania prowadzą do Seattle gdzie razem ze swoimi rodzicami mieszka Jesse Conrad. W tym samym czasie w Kathmandu i Indiach ujawnia się dwoje kolejnych Lama Dorje. Troje dzieci zaproszonych zostaje do klasztoru u stóp Himalajów, gdzie poddane zostaną identyfikacji.

Symptomy dziwnej, nie znanej choroby, na którą umiera bezdomny pacjent nowoczesnego szpitala w Nowym Jorku, przykuwają uwagę doktora Guya Luthana. Zawodowa ciekawość szybko przeradza się w podejrzenia, że w szpitalu dzieje się coś niepokojącego. Słuszność tych obaw potwierdzi prywatne śledztwo Luthana, które naprowadzi go na trop tajemniczej afery. Wybitny neurolog, dr Lawrence Myrick przeprowadza pod osłoną FBI eksperymenty medyczne na ludziach, które z punktu widzenia etyki lekarskiej wydają się co najmniej dwuznaczne, gdyż ratując jednym pacjentom życie, odbierają je innym. Luthan ma w związku z tym dylematy moralne, zaś Myrick niszczy bez skrupułów jego karierę, próbując również odebrać mu życie.

Mroczny thriller wyprodukowany przez mistrza gatunku, samego Davida Lyncha. "Dochodzenie" w reżyserii Jennifer Chambers Lynch to doskonały przykład na to, że niedaleko pada jabłko od jabłoni. W tym filmie znajdziemy zarówno mroczny klimat rodem z filmów Davida Lyncha jak i mistrzowsko zawiązaną intrygę. Trzech ocalałych z brutalnego napadu świadków, to dla pary agentów FBI ostatnia szansa na rozwiązanie tajemnicy wyjątkowo okrutnych morderstw nękających małe, dotąd spokojne, amerykańskie miasteczko. Wydawać by się mogło, że wysłuchanie zeznań posterunkowego, narkomanki i ośmioletniej Stephanie bardzo szybko doprowadzi do zakończenia śledztwa i ujęcia bezlitosnych morderców. Okazuję się jednak, że zeznania naocznych świadków wzajemnie się wykluczają, a przesłuchiwani nie ujawniają całej prawdy. Czy mają w tym swój ukryty cel?

Akcja filmu toczy się w posępnym świecie po zagładzie nuklearnej. Moses zarabia na życie zbieraniem złomu. Pewnego dnia znajduje zardzewiałego robota i ofiarowuje go w prezencie swej dziewczynie, która wykorzystuje jego elementy do stworzenia rzeźby. Oboje nie zdają sobie sprawy z tego, że jest on prototypową maszyną skonstruowaną specjalnie do zabijania ludzi. W nocy robot usuwa usterki swego systemu i przystępuje do realizacji zadania.

Jake Peterson (Charlie Sheen) jest policjantem i wraz z ojcem Billem (Martin Sheen) - również policjantem i partnerem Paulem (Mark Dacascos) prowadzi śledztwo w sprawie przemytu narkotyków z Meksyku do Arizony. Śledztwo jest jak zwykle żmudne i trudne, tym bardziej, że wszystkie fakty wskazują na to, że w całą sprawę jest zamieszany ktoś z policji.

Frannie Avery (Meg Ryan), spokojna nauczycielka z dolnego Manhattanu jest przerażona, gdy widzi pewna parę w sytuacji, której nie powinna być świadkiem. Okazuje się, że zginęła młoda kobieta i Frannie jest przesłuchiwana przez detektywa z wydziału zabójstw (Mark Ruffalo), który wkrótce wciągnie ja w niebezpieczny romans. Liczba zabitych rośnie, a wśród podejrzanych pojawiają się znajome osoby.