20. dubna 1999 se na Columbine High School odehrál čtvrtý největší masakr v dějinách amerických škol. Tento příběh, natočený na základě skutečných událostí, vypráví o životě jedné z prvních zabitých obětí (Rachel Joy Scott), která se nejen po své smrti, ale hlavně v životě dotkla srdcí mnoha lidí. Díky své víře v Boha uměla vidět v lidech dobro a nenechala se nikdy odradit od toho, aby mohla někomu pomoci. V den tragédie dva náctiletí studenti Eric Harris (18) a Dylan Klebold (17) ve škole zastřelili dvanáct studentů a jednoho učitele, zranili dalších dvacet čtyři lidí a poté spáchali sebevraždu.

Svobodná matka Caroline (Ellen Barkin) se svým synem Tobym (Leonardo DiCaprio) utíkají z Východu a usazují se v Seattle, kde si Caroline najde zdánlivě slušného mechanika Dwighta Hansena (Robert De Niro), který se po svatbě projeví jako alkoholik a tyran. Zatímco Caroline se s tím dokáže alespoň trochu vyrovnat, Toby se svým otčímem dostává do stále větších konfliktů... Film je adaptací autobiografického románu Tobiase Wolffa.

„Kdybyste se náhodou chtěli zeptat, proč začínám od konce a vracím se na začátek, důvod je prostý. Svoje dětství jsem pochopila, až když jsem dospěla. Bylo jako nedokončená skládačka.“ Tak Astrid začíná svoje vypravování. Jako dvanáctiletá žije v Kalifornii se svou matkou, krásnou umělkyní Ingrid. Ta své krásy využívá k tomu, aby manipulovala s muži. Jednoho dne ale poruší zásady a bezhlavě se zamiluje do Barryho, který ji podvádí na každém kroku a nakonec opustí. Vášnivá a zlomená Ingrid se mu pomstí a zavraždí ho jedem z bílého oleandru. Je odsouzena za vraždu prvního stupně na 35 let ve věznici s maximální ochranou. Dcera Astrid je pak přesunována z jedné opatrovnické rodiny do druhé. Poznává, jak je to těžké mít rád a být milován. Uvědomí si, jak to vlastně s její mámou bylo, a napíše jí. Už dospělá dívka pak může podpořit nešťastnou matku a dát jí sílu k přežití.

Politikův osobní řidič Eyup na sebe vezme vinu za dopravní nehodu svého šéfa a jde místo něj do vězení. Jeho žena Hacer osamí s dospívajícím synem Ismailem. Aby pro něj získala peníze na vysněné auto, vypraví se za politikem pro pomoc. Zaplete se s ním ale víc, než by sama chtěla. Tři členové rodiny stejně jako ony slavné tři opičky nevidí, neslyší, nemluví. Krize, kterou do rodiny vnese dlouhé odloučení a finanční nouze, vyústí až v rodinnou tragédii. Minimalistické rodinné drama je natočené ve vytříbeném vizuálním stylu, pečlivě nasvícené záběry vytvářejí divoce krásné scenerie. Ve filmu plném stínů, beznaděje a temnoty se většina děje odehrává spíše pod povrchem. Hrdinové tu vystupují zdánlivě nezúčastněně, zahaleni oblakem své hrdosti, která jim zabraňuje se k sobě přiblížit. (43rd KVIFF)

Nick Keller nemá v životě na růžích ustláno. O práci přichází jak na běžícím páse a jeho rodina, především jeho nevlastní otec Heinrich a jeho bratr Viktor, ho považuje za úplného budižkničemu. Jen jeho matka ho ještě nezatratila. Jako poslední šanci mu na úřadu práce dohodí místo uklízeče na psychiatrické klinice, kde díky jeho nepozornosti jeden z pacientů vypije půl láhve čistícího prostředku a kde se mu také podaří na poslední chvíli zabránit tomu, aby si mladá Leila vzala život.

Lokita se snaží přesvědčit úřady, že v západoafrickém sirotčinci vypátrala a poznala svého o osm let mladšího bratra Toriho – přestože ho naposledy viděla jako nemluvně. Její obavy jsou oprávněné. Není důvěryhodným svědkem. A skutečně, Tori není její pokrevní příbuzný; poznali se až na vyčerpávající odyseji napříč Evropou. Jejich silné pouto však není jen dílem okolností. V nepřátelském a nebezpečném prostředí nacházejí jeden u druhého lásku a oporu. Dočasně ubytováni ve státem spravovaném centru, pracují v noci bok po boku v italské restauraci a slouží jejímu šéfkuchaři jako poslíčci s drogami.

„Trochu násilnický a trochu rozverný příběh“ vyprávějící o jedné rodině a jedné transplantaci. Do severofrancouzského Roubaix k rodičům na návštěvu přijíždějí jejich již dospělé děti, aby zde společně se svými rodinami oslavily vánoční svátky. Pod vlivem matčiny nemoci, spojené s hledáním vhodného dárce kostní dřeně, ožívají vzájemné ambivalence, rodinná tajemství i tragédie. Pozvolna plynoucí snímek s vtipnými dialogy a nápaditou formou vyprávění odkazuje k slavným filmovým dílům i předním evropským myslitelům, jež hojně cituje.

Sestry Daisy a Kat Arujovy se účastní svatby své přítelkyně Josephiny, která s nimi také pracuje v pizzerii Mystic Pizza. Dívku vede k oltáři její otec, a když se pak konečně zavěsí do ženicha, rybáře Billa, a má říci rozhodující „ano“, omdlí. Svatba se odkládá na neurčito…

Mladý chlapec neznámého původu je zachráněn před chudobou. V nové rodině se brzy projeví silné pouto mezi ním a nevlastní sestrou Cathy. Román Na větrné hůrce Emily Brontëové se dočkal nespočtu adaptací. Po klasických verzích Buñuelových, Rivettových či Wylerových se do osudového příběhu pustila britská režisérka Andrea Arnoldová. Citlivá pozorovatelka ve svém naturalistickém čtení předlohy odmítá konvence většiny literárních adaptací, nesoustředí se na dialogy, ale spíše na vyprávění pomocí strohých, přesto podmanivých obrazů, v nichž se odráží jak gotické tóny knihy, tak jemné pohnutky v chování hrdinů.

Matka a syn plánují překvapivou návštěvu Los Angeles, aby viděli svého manžela/otce. V polovině cesty se uprostřed ničeho dostanou do hrozné nehody a musí bojovat, aby přežili.