Chaplin filmje a mindennapi élet elgépiesedésének szatirikus - ugyanakkor érzelmes víziója. Charlie, a kisember bekerül a modernkori pokolba, azaz egy gyárba. A futószalagnál végzett monoton munka miatt az őrültek házába kerül. Felépülése után véletlenül belekerül egy utcai zavargásba, emiatt börtönbe zárják. Szabadulása után megismerkedik egy árva lánnyal, akit a gyámhatóság intézetbe akar zárni. A lány ennivalót lop, Charlie pedig nem tud fizetni az étteremben, emiatt mindketten újra börtönbe kerülnek. Charlie könnyes-kacagtató kalandokon keresztül végigjárja a modernkori pokol bugyrait. Habár '36-ban már létezett a hangosfilm és ez az a film, ahol először volt hallható Chaplin hangja egy nonszensz dalban, a szakértők ezt a filmet tartják "az utolsó nagy némafilm-komédiának". A hangtechnika tükrözi Chaplin ellenállását a változással (vagyis a hangosfilmmel) szemben, ez a film egy nagy korszaktól való búcsúzásnak is felfogható. Chaplin talán legnépszerűbb filmje.

Pepa, a másodvonalbeli színésznő az igazi kihívások helyett jószerivel csak reklámfilmek forgatásából és szinkronizálásból él. Egy nap az élete fenekestül felfordul, amikor szeretője, az idősödő Ivan bejelenti, hogy elhagyja. Ahogy lenni szokott, a baj nem jár egyedül, hamarosan beállít Pepa barátnője. Candela nála keres menedéket, mert a barátjáról kiderült, hogy valójában terrorista. Mindennek betetőzéseként felbukkan még Ivan volt felesége, a neurotikus Lucia, valamint a fiúk, Carlos és annak menyasszonya is.

A londoni fellépésre érkező Broadway-sztár, Jerry Travers udvarolni kezd az ugyanabban a szállodában lakó modell Dale-nek, aki azonban barátnője férjének hiszi, s Velencébe menekül előle. Jerry persze követi, s egyre újabb félreértések nehezítik a szerelmesek egymásra találását, akik Irving Berlin remek zenéjére hihetetlenül könnyed eleganciával adják elő a legbonyolultabb táncfigurákat. Nemhiába Fred Astaire oldalán lett sztár Ginger Rogersből, aki drámai színésznőként is megállta a helyét.

Egy távoli csillagrendszerben hiánycikké vált a nézőcsalogató látványosság, s a helyi vidámpark vezetője egy igazán forradalmi megújulásra szánja el magát: az intergalaktikus csatornán véletlenül rákattint a Tapsi Hapsi és Dodó kacsa nevével fémjelzett adóra, és embereivel sietve elraboltatja kedvenc rajzfilm- hőseinket.

A sikertelen filmproducer a nagy visszatérést tervezgeti. Végre eszébe jutott valami, ami előtte még senkinek: némafilmet fog gyártani! Azonnal nekilát a legszükségesebb feladatok elvégzésének: pénzszerzés, sztárszerzés, ötletszerzés. Hatalmas szivarokat rágcsáló filmmogulokra vadászik, hallgatag oroszlánokat igyekszik üvöltésre bírni, és szeretné rávenni agyament kollégáit, hogy néha valami értelmeset is csináljanak. Mel Brooks egyik legjobb vígjátékában Hollywood néhány legnagyobb csillaga is feltűnik

A kórházban a vasfegyelemhez mindenáron ragaszkodó, kérlelhetetlen szigoráról ismert Dr. Tinkle (Kenneth Williams) veszi át az irányítást. Tekintélyét alaposan megtépázza, hogy a betegek fellázadnak az újonnan bevezetett rend ellen. Ráadásul a kórházba új nővér érkezik, a hihetetlenül szexi Sandra May (Barbara Windsor), aki már puszta jelenlétével is felforgatja a jól megszokott rendet.

A történet egy csendes, mintaszerű svéd kisvárosban, Hogbodornában játszódik, ahol egy évtizede nem történt semmilyen komoly bűncselekmény. A helyi rendőrök tevékenysége nagyjából abban merül ki, hogy megreggeliznek (hot-dogot), megkávéznak (némi hot-dog kíséretében), megebédelnek, majd még több kávét isznak. A politikusok úgy döntenek, hogy a bűnözés nélküli városban nincs szükség rendőrökre, ezért - a lakosokkal több mint jóbaráti kapcsolatokat fenntartó hat helyi zsernyák legnagyobb bánatára - be akarják zárni a rendőrőrsöt. A pánik szelétől felocsúdó zsaruk ekkor meglehetősen rendhagyó eszközhöz nyúlnak: elhatározzák, hogy bűneseteket kreálnak, így talán megmenthetik állásukat. A falu megrögzött iszákosát "előléptetik" bolti szarkává, az erdőben némi lövöldözést rendeznek és tüzet gyújtanak, ám sajnos eközben kedvenc virsliárusuk standja is a tűz martalékává válik. Hamarosan elszabadul a pokol, és különleges kommandó érkezik a nagyvárosból, hogy megfékezze a veszélyes bandát.

Ebben a filmben Chaplin kétbalkezes szabóinas, szédült nőbolond, aki méreteket véve egy kuncsaftról, a szép hölgyről a centiméterrel átfogja a bábut is, és hozzáméri a derékbőséghez. Tönkreteszi a vasalni való nadrágokat, s amikor a türelmét vesztett mester kirúgja, fölcsap grófnak egy lányos háznál, hogy ott, a "másik közegben", a gazdagoknál másfajta dolgokat műveljen.

Hamupipőke története nem mese. Vagy ha az, a mesék manapság is valóra válhatnak: még New Yorkban is. Marisa Venture egy elegáns szálloda szobalánya. Egy nap játékból felpróbálja egy vendég estélyi ruháját, véletlenül rányit egy férfi, rámosolyog, ő visszamosolyog és amikor legközelebb találkoznak, a férfi meg van róla győződve, hogy a csodálatos nő, akivel megismerkedett ötcsillagos vendég az ötcsillagos szállodában, akárcsak ő. Marisa nem hazudik, de azért nem vallja be az igazságot. Bujkál, füllent, trükközik: miközben egyszerű szobalány a hotelben, vendég is: nappal mos és vasal, este új lovagja karján belibben a kivilágított étterembe. De ő is sejti, hogy ez nem tarthat soká: előbb-utóbb lebukik, és egyáltalán nem biztos, hogy rajta múlik, melyiket választja a két élete közül.

A hétéves Juniort, akit már harmincszor vittek vissza a Brutus árvaházba, ismét egy gyanútlan házaspár nyakába sózzák. Bennek és Flonak nem születhetett saját gyermeke, ezért az örökbefogadás tűnt számukra a legkézenfekvõbbnek. Junior, az elvetemült, vásott kölyök legmerészebb álmukat is felülmúlja. Hamar rájönnek arra, hogy nem egyszerűen a kezdõ szülõk nehézségeivel kell szembenézniük, hanem leginkább Big Ben Healy találja fején a szöget, miszerint: "A Sátánt fogadtátok örökbe!". Ben jó apa akar lenni, Juniort rendszeresen viszi meccsekre, szülinapi bulikba és kirándulni. Mindvégig próbál a kedvére tenni az örökbefogadott ördögfiókának. Junior azonban, mintha csak pusztításra született volna: tör-zúz mindenhol, és tönkretesz mindent, amit ér, még Ben házasságát is. Ben mindezek ellenére kitart a fiú mellett, mert lát reményt arra, hogy végül elviselhetõvé váljék közös életük.

A francia Alpokban egy elszabadult utcai festő kocsija fehér festéket permetez egy nőstény macska hátára, és olyan csíkokat hoz létre, mint a borzoké. Pepe Le Pew, a szerelmes francia görény kiszúrja a festett csíkos macskát, azt hiszi, hogy nőstény görény, és megpróbál vele romantikázni.

Az egyik kemény legény, a másik meg nyamvadt, akár egy túrós lepény. Összeillenek, mint borsó meg a héja? Fityfenét. Bár az élet mindig tartogat meglepetést. Vann ügynök a rosszfiúk réme. Elkapja a grabancukat, bár ezúttal valami más akad a kezei közé. Az üldözőbe vett fegyverkereskedő vevőjéről ugyanis kiderül, hogy csak egy egyszerű, szerencsétlen flótás, aki rossz időben volt rossz helyen. Vann azonban nem csügged, inkább ráveszi a szemlátomást beszédkényszerben szenvedő kisembert, hogy játssza tovább a szerepét.

Steve Tobias és Jerry Peyser leendő apósok, de életükben először akkor találkoznak, amikor gyerekeik már kitűzték esküvőjük időpontját. Dr. Jerome Peyser finom modorú orvos, akinek napirendje gondosan meg van tervezve annak érdekében, hogy az életéből kirekesszen minden lehetséges stressz-forrást. Ezzel szemben a másik jövendőbeli após, Steve Tobias a CIA-ügynökök között is fenegyereknek számít, folyton zűrös ügyei vannak, úgy zúg át az életen, mint egy hőkövető rakéta. A vagány ügynök most leendő apóstársát is kétségbe ejti, számtalan okot adva rá, hogy Jerry kételkedjen benne, biztosan jól döntött a lánya, amikor elhatározta, hogy beházasodik ebbe a flúgos famíliába.

Még egy titkosügynök sem pótolhatatlan. A CIA egyik legjobb embere épp egy különösen fontos titkos atomfegyver-üzlet befejezése előtt veszti életét. Ám a Cég tudja, hogy mi a megoldás: felkutatja az áldozat ikertestvérét és meggyőzi, ugorjon be a testvére helyett. Csak éppen a jól képzett, kötelességtudó titkosszolga helyére így egy nagyszájú, laza bűnöző lép, akinek egyrészt fogalma sincs a konspiráció alapszabályairól, másrészt nem is akar tudomást venni róluk. A Cég azonban nem jön zavarba: beveti legjobb emberét, Gaylord Oakes-t, aki eddig minden meleg helyzetből kivágta magát. Oakes-nak 9 napja van, hogy a zabolátlan újoncból tökéletes harcost faragjon. Mert az ellenség már a nyomukban van: ők rögtön elhitték, hogy a veterán oldalán nagyszájúskodó alak is a CIA embere.