Pechowy prywatny detektyw, tajemnicza piękność, bezwzględny mafioso oraz skomplikowana intryga utkana ze zdrady, morderstw, korupcji, skandali i śmiertelnie niebezpiecznych układów. Wszystko to w mrocznej i stylowej opowieści o latach 30., uznawanej za pozycję wyjątkową i ponadczasową, a także za hołd Romana Polańskiego dla niezwykłego gatunku, jakim jest klasyczny czarny kryminał. Intrygujący scenariusz (Oscar dla Roberta Towne), mistrzowska reżyseria i niezapomniane kreacje.
Dwie czarnoskóre siostry, 14-letnia Celie i młodsza Nettie (Akosua Busia), żyją w patologicznej relacji z ojcem, Alphonso Harrisem. Drogi ich rozchodzą się w momencie, kiedy Celie wyjeżdża z przyszłym mężem Albertem. Po 14 latach siostry się spotykają. Celie nie jest szczęśliwa w małżeństwie, ma dość cierpień oraz upokorzeń ze strony agresywnego męża, dlatego decyduje się od niego odejść.
Martin Vail to jeden z najbardziej uzdolnionych chicagowskich prawników. Arogancki i cyniczny, dla sławy podejmuje się obrony dziewiętnastoletniego Aarona Stamplera, oskarżonego o zabicie arcybiskupa Rushmana. Chłopak utrzymuje, że nie popełnił morderstwa, choć na jego ubraniach znaleziono ślady krwi. Vail odkrywa mroczne tajemnice z przeszłości arcybiskupa i z czasem zaczyna wierzyć w niewinność swojego klienta.
Opowieść o tym, jak daleko matka posunie się by chronić swoje dzieci.
Susan Sarandon i Geena Davis w nominowanych do Oscara kreacjach, jako dwie przyjaciółki, które po tragicznym wypadku w przydrożnym barze ruszają w desperacką podróż przez amerykański południowy zachód. Ścigane przez zdeterminowanego detektywa (Harvey Keitel), spotykają przystojnego autostopowicza (Brad Pitt), przeżywają moc ekscytujących przygód i nareszcie żyją na wysokich obrotach... do czasu. [opis dystrybutora dvd]
Nowy Jork, lata sześćdziesiąte XX wieku. Lorenzo, Michael, John i Tommy mieszkają w owianej złą sławą części Manhattanu. Pewnego dnia jeden z ich chuligańskich wybryków kończy się tragicznie - chłopcy zostają wysłani do zakładu poprawczego, w którym stają się ofiarami sadystycznego strażnika Nokesa. Po opuszczeniu placówki ich drogi się rozchodzą. Do ponownego spotkania dochodzi po jedenastu latach: Lorenzo, dziennikarz New York Timesa, i Michael, zastępca prokuratora, jednoczą siły, aby pomóc Johnowi i Tommy'emu, którzy zamordowali Nokesa.
Na południu Stanów Zjednoczonych bez zmian - czarni są przez białych tak traktowani, jak w czasach "Przeminęło z wiatrem". Murzyn (brawurowa rola pamiętnego z "Pulp Fiction" Samuela L. Jacksona) dokonuje samosądu na białych gwałcicielach swej dziesięcioletniej córki. Jego obrony przed sądem podejmuje się młody, pełen żarliwych ideałów adwokat wspierany przez błyskotliwą studentkę prawa oraz doświadczonego, niepraktykującego już nestora palestry. Rozpoczyna się pojedynek pomiędzy obroną a cynicznym, stającym na straży "Południowego" porządku, prokuratorem (rewelacyjny Kevin Spacey). Pojedynek przenosi się daleko poza mury sali sądowej. Na szalach Temidy ważą się: ludzkie życie, godność, przesądy, rasizm, sprawiedliwość. Obie strony są zdeterminowane, by udowodnić swoje racje.
Kiedy Henry Brubaker przybywa incognito do więzienia Wakefield jego oczom ukazuje się dramatyczny obraz - strażnicy są skorumpowani i nie przestrzegają prawa, a więźniów torturuje się nawet za niewielkie przewinienia. Henry po ujawnieniu swojej tożsamości i objęciu stanowiska naczelnika postanawia gruntownie zreformować placówkę. Jednak nie wszystkie zmiany są na rękę zwierzchnikom Brubakera. Ci próbują za wszelką cenę utrzymać stary porządek i nie dopuścić do ujawnienia pewnych faktów z niechlubnej przeszłości więzienia.
Kolejny film François Truffaut mówiący o problemach dzieciństwa i dorastania. Reżyser patrzy na świat oczami pary przyjaciół, Patricka i Juliena.
Historia rozpadu związku Marion i Gillesa opowiedziana od końca.
Akcja filmu rozgrywa się we Włoszech na przełomie 1944-45. W willi mieszka czterech szlachetnie urodzonych panów: sędzia, biskup, książe i bankier, a ich towarzyszkami są cztery rozwiązłe kobiety. Ludzie ci dobierają sobie ofiary do orgii, wśród miejscowej ludności. Porywają ośmioro młodych chłopców i dziewcząt. Dla młodych, niewinnych ludzi zaczynają się dni przepełnione seksualnym poniżaniem, perwersją i sadyzmem.
Film Kim Ki-Duka, przejmujący głos krytyki oraz potępienia konfliktu i wrogości między Koreą Północną i Południową. W 2003 r. otrzymał na festiwalu w Karlowych Warach trzy nagrody, w tym nagrodę FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej). "Za dobitne i niecodzienne ukazanie ułudy siły, która odbiera człowieczeństwo po dwóch stronach barykady" - brzmiało uzasadnienie tej prestiżowej nagrody. Szeregowiec Kang z południowokoreańskiej straży ochrony wybrzeża jest fanatykiem swojego kraju i czeka tylko na okazję zastrzelenia szpiega z Północnej Korei, aby pokazać kolegom, że jest dobrym żołnierzem. Pewnego razu przez pomyłkę zabija niewinnego cywila. Zastaje wynagrodzony za czujność, ale opanowuje go poczucie winy i zaczyna popadać w paranoję...