Historia genialnego twórcy doby renesansu, Michała Anioła Buonarottiego i jego bezwzględnego protektora, papieża Juliusza II. Głowa Kościoła powierza Michałowi Aniołowi dekorację sklepienia Kaplicy Sykstyńskiej, nie biorąc pod uwagę, że artysta uważa się raczej za rzeźbiarza, niż malarza. Pełen pasji twórczej i młodzieńczego buntu Michał Anioł przeciwstawia się mentorowi.

Davus to niewolnik zakochany w swej pięknej pani – wybitnej filozofce i astronomce Hypatii. Podczas gdy Hypatia ze wszystkich sił stara się uratować od zapomnienia wiedzę i mądrość starożytnego świata przed narastającym fundamentalizmem religijnym, Davus jest rozdarty pomiędzy miłością a nową religią, która obiecuje wolność. W dodatku, o względy Hypatii ubiega się należący do elity miasta Orestes.

Anna Walentynowicz to znana działaczka "Solidarności". W sierpniu 1980 roku została bezprawnie zwolniona z pracy na pięć miesięcy przed emeryturą. To wydarzenie stało się przyczyną strajku, którego wynikiem było powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Początek lat 30. Winston Churchill traci wpływy polityczne. Nikt nie chce słuchać jego płomiennych mów w parlamencie. Polityk popada w coraz większe długi. Staje się coraz bardziej zgorzkniały. Poza działalnością polityczną zajmuje się pisaniem biografii przodka, sir Johna Churchilla, pierwszego księcia Marlborough. Gdy zaczynają pojawiać się niepokojące informacje z III Rzeszy, Churchill dostrzega w postawie antyniemieckiej sposób na powrót do władzy. Szybko dochodzi do wniosku, że na pewno dojdzie do wojny z Hitlerem.

Film powstał na podstawie pamiętników dr Giselli Perl "I Was A Doctor in Auschwitz". Rok 1946. Dr Gisella Perl jako jedna z wielu żydowskich uchodźców wojennych przyjeżdża do USA, by rozpocząć nowe życie. Gisella jest ginekologiem. Jednak prowadzenie praktyki lekarskiej wymaga zdania odpowiednich egzaminów przed członkami rad medycznych. W trakcie zadawania pytań wypływa na światło dzienne przeszłość Giselli. Lekarka była asystentką doktora Josefa Mengele w obozie w Auschwitz i świadkiem jego nieludzkich eksperymentów.

Akcja rozgrywa się w 1810 r. w czasie hiszpańskiej wojny przeciw Napoleonowi. Brytyjski porucznik Anthony Trumbull zostaje wysłany do Hiszpanii, aby przejąć ogromne działo. Po przybyciu na miejsce kontaktuje się z przywódcą partyzantki, Miguelem. Ten obiecuje, że przekaże działo Anglikom w zamian za pomoc w wyciągnięciu go z kotliny. Trumbull wykonuje zadanie. Miguel zwleka jednak z przekazaniem działa, które chce użyć do wyzwolenia rodzinnego miasta, Avilli. Partyzanci przemierzają Hiszpanię, by po wielu trudach dotrzeć pod jego mury.