Skłaniający do refleksji dokument, w którym badacze, aktywiści i politycy analizują przyczyny kryminalizacji Afroamerykanów i wzrostu liczby więźniów w USA.

Termin "hipernormalizacja" został wymyślony przez rosyjskiego profesora antropologii w odniesieniu do paradoksalnej sytuacji - wszyscy w ZSRR wiedzieli, że ustrój upada, ale nikt nie mógł wyobrazić sobie alternatywy dla ówczesnego porządku. Dlatego politycy i obywatele byli zmuszeni do utrzymywania pozorów funkcjonującego społeczeństwa. W swoim filmie Adam Curtis stara się pokazać, w jaki sposób nastały obecne czasy zagubienia i niepewności, gdy ludzie u władzy są sparaliżowani i nie mają pojęcia, co robić dalej. Gdy na świecie dochodzi do zdarzeń, zdawałoby się, kompletnie poza kontrolą, od Donalda Trumpa i Brexitu, przez wojnę w Syrii i niekończący się kryzys migracyjny, po losowe ataki bombowe. Twórca tłumaczy nie tylko dlaczego dochodzi do tych zdarzeń, ale również to, dlaczego nie jesteśmy w stanie ich zrozumieć. Film ukazuje, jak całe społeczeństwa Zachodu uciekają w uproszczoną i często fałszywą wizję świata.

Dokument zdobywcy Oscara, Michaela Moore'a, ukazujący kontrowersyjne fakty i teorie dotyczące relacji pomiędzy rządem Stanów Zjednoczonych a organizacjami terrorystycznymi. Reżyser stara się wyszukiwać wszystko to, o czym media niechętnie wspominają, bądź nie wspominają wcale. Podstawową kwestią jest wyjaśnienie przyczyn agresji skierowanej przeciwko Ameryce, tego jak administracja George'a W. Busha przyczyniła się do wydarzeń z 11 września 2001 roku, a także ukazanie wszelkich układów amerykańskich władz z Osamą bin Ladenem.

Film jest wykładem na temat katastrofy ekologicznej naszej planety. Prowadzi go Al Gore. Obraz ukazuje dramatyczną sytuację efektu cieplarnianego na naszej Ziemi. Al Gore uważa jednak, że istnieje możliwość ocalenia naszej planety, i że możemy zapobiec jeszcze katastrofie.