Dokumentární dystopie ze současné Číny ukazuje, kam společnost může dovést užívání vyspělých digitálních nástrojů sledování a kontroly, zvlášť když jsou v rukou představitelů totalitního zřízení. Nejbolestivěji všeobecný dohled doléhá na disidenty a jejich rodiny. Institucionalizovaná šikana má mnoho podob – od uličního dozoru a bránění odchodu z domu přes instalaci všetečných kamer v blízkosti bydliště až po domácí vězení a internaci na neznámém místě. Ve světě, kde umělá inteligence a big data stopují každý náš veřejný projev, se nakonec žalářem může stát samotný stát a z našich obydlí cely.
Manipulace výzkumu a výsledků vědy s cílem oddálit pokrok v poznání některých citlivých otázek je součástí strategie stále většího počtu organizací. Dnes je obecně známo, že v zájmu průmyslníků je zatajovat vědecké pravdy, které by mohly poškodit jejich byznys... Proč trvalo desítky let oficiální uznání faktu, že tabák je zdraví škodlivý? Proč někteří lidé stále věří, že změna klimatu nemá nic společného s lidskou činností? Proč je těžké připustit, že úhyn včel souvisí s pesticidy, přestože tolik výzkumů přináší důkazy? Dosud nikdy nebylo vědecké poznání tak rozsáhlé a nemělo takovou váhu, ale nikdy nebylo předmětem tolika sporů a kontroverzí. Co tedy brání vědeckému poznání, aby se v klidu rozvíjelo? To, že průmyslníci používají metody, které mají zasít pochybnosti do veřejného mínění a paralyzovat politické rozhodování, nikoho nepřekvapuje. Už méně se ale ví, jakým způsobem využívají k tomuto účelu vědu
Dvacet tisíc tun odpadu plného arzenu, rtuti a olova odložila švédská firma Boliden před skoro čtyřiceti lety do pouště na předměstí chilské Ariky. Odpad měl být náležitě zpracován, ale místo toho si na jedovaté skládce hrály místní děti. O tom, že tu lidé umírají na rakovinu a rodí se jim děti s potižením, by se svět možná nedozvěděl bez filmařů Larse Edmana a Williama Johanssona Kaléna. Případ skoro patnáct let sledují a snaží se firmu donutit k přijetí odpovědnosti za způsobenou situaci. Podaří se vyhrát složitý mezinárodní soudní proces?
Třetí počin v sérii cestopisných dokumentů Dana Přibáně popisuje cestu autora a jeho přátel napříč Jižní Amerikou v mnohdy nechvalně proslulých, leč svým způsobem kultovních vozítkách. Půvabnou dynamiku skupiny na plátně ještě podtrhuje kvalitní řemeslné zpracování.